Казанлък ще направи референдум за „Чинията“ на Бузлуджа

Градът на розите иска да реши дали да започне да влага пари в паметника, който в момента виси между институциите и се разпада

Местните референдуми са рядко явление на територията на България. Точно затова идеята на Казанлък да проведе такъв тази година, за да реши дали да вземе и управлява паметника на Бузлуджа, е интригуваща. До такова решение за бъдещето на „Чинията“ е достигнала кметицата на Казанлък Галина Стоянова на 7 август заедно с консултативния граждански съвет към нея.

Насрочена дата няма, но е съставен инициативен комитет по провеждане на референдума и според информация от сайта на Община Казанлък въпросът ще бъде официално представен на гражданите през ноември.

Преди това да се случи обаче, са нужни редица стъпки: първо, решението за провеждане на референдум трябва да премине през общинския съвет на Казанлък, после държавата трябва да се съгласи с прехвърлянето на собствеността. И, разбира се, самите жители да одобрят идеята.

„Дом паметник на БКП“, познат още като Паметника на Бузлуджа, е известната вече на цял свят сграда на върха на Стара Планина, точно над Казанлък. Тя буди интереса на хората с интересната си форма, местоположението си и фактът, че е напълно изоставена на произвола на съдбата вече десетилетия наред.

От няколко години насам фондация „Проект за Бузлуджа“ се стреми да опази рушащия се паметник и дори си беше поставила за цел да го отвори за посетители през пролетта на 2023 г. Тези планове обаче бяха осуетени от решение на Областна администрация – Стара Загора, която към момента се разпорежда със сградата. Областният управител реши, че сградата е опасна и за реставриращите и забрани всякакъв достъп до паметника, в резултат на което към момента дори направеното досега се руши отново.

Референдумът на Казанлък

Проверка в подадените от Община Казанлък планове за европейско финансиране показва, че пари за реставрацията на Бузлуджа има предвидени по т.нар. интегрирани териториални инвестиции. В проекта, който е представен пред гражданите на 15 април тази година, има отделно перо за консолидиране на сградата – от него 6.4 млн. лв. са предвидени за покрив, прозорци и инсталации в сградата, 300 хил. лв. за работен проект за „опазване и адаптация“ и 250 хил. лв. за идеен проект.

Това ще бъде финансирано като част от новата регионална програма, като един от трите приоритетни проекта на Община Казанлък. За да се случат тези инвестиции обаче, Казанлък трябва да придобие права над сградата, което явно е следващата стъпка пред общината.

На 7 август кметицата Галина Стоянова е изложила пред новосъздадения консултативен съвет идеята за това общината да осъществи консолидирането на сградата. Въпросният съвет е идея на самата кметица и включва граждани на града, както и представители на всички останали 19 населени места на територията на община Казанлък. Съветът е основан на 20 март тази година, а една от основните му задачи за тази година е именно бъдещето на паметника.

Няма много сведения за проведеното заседание и как е протекъл дебатът, но е цитирана кметицата Стоянова да казва: „Наясно съм с противоречивото мнение относно паметника, затова като представители на гражданите на Казанлък искам вие да вземете решението.“ Консултативният съвет се съгласява с кмета да бъде организиран местен референдум.

 

„Капитал Пловдив“ опита да се свърже със Стоянова и да разговаря за плановете на общината и бъдещето на паметника, но от администрацията съобщиха, че никой компетентен по въпроса не може да бъде открит преди 26 август.

„Референдумът е правилното решение, защото Паметникът на Бузлуджа е чувствителна тема за град Казанлък“, казва Мария Стефанова, заместник-председател на консултативния съвет.

Източник: КАПИТАЛ