Първият форум на киноадаптациите BOB посреща големи имена от индустрията и е отворен за посетители
Първият форум на литературните адаптации за голям екран BOB (Based-on-Books)посреща големи имена от киноиндустрията в София през октомври, в рамките на десетото издание на Синелибри. Кандидатстването за продуценти e отворено до 23 август. За участници, професионалисти от кино-литературните среди и учащи достъпът е платен и те следва да си закупят билети своевременно, тъй като броят на местата е ограничен!
Местата се предлагат на принципа firstcome, firstserved. Билетът включва и акредитация за целия кино-литературен фестивал в интервала 10 октомври – 3 ноември, достъп до 70 филма и десетки специални събития.
BOB няма аналог в международен план -освен че представлява мост между две индустрии, свързани съответно с киното и литературата, съчетава образователно-дискусионна част с пичинг. Форумът представлява изключителна възможност за българската публика да се срещне с едни от най-видните имена в киноиндустриятаот цял свят, които ще разискват всички аспекти на адаптирането на литературни произведения на голям екран: от творческия процес през практиките и тенденциите до реализацията, финансирането и пласирането на пазара. Програмата включва панелисти от България, Франция, Англия, Германия, САЩ, Шотландия, Норвегия, Чехия, Гърция, Нидерландия,Кипър, Италия и др.,представители на финансиращи институции, специализирани платформи, сейлс и продуцентски компании, писатели, режисьори, сценаристи, актьори, журналисти, издатели, скаути, фестивални селекционери и пр.Участието си вече са потвърдили:
Ханка Кастелицова – вицепрезидент на Max Европа за документални филми; продуцент, режисьор и сценарист, тя дава тласък на реализацията на значими продукции на HBO, номинирани за големи награди, в т.ч. „Колектив“ на Александър Нанау и„Аполония, Аполония“ на Леа Глоб.
Джулиан Фридман – един от най-почитаните, активни и продуктивни британски агенти на писатели и сценаристи, сътрудник на Лондонския фестивал на сценаристите и двигател за създаването на множество успешни екранизации от 70-те години до днес.
Изабел Фаувел– многогодишен продуцент,консултант, един от най-търсените участници във форуми за развитие на филмови проекти; деен участник в програмата ShoottheBook! в Кан, посветена на тънкостите присъздаването на адаптиран сценарий по книга.
Янис Палавос– програматор на Международния филмов фестивал в Солун; оригинален разказвач, автор на два сборника с разкази, преводач на Уилям Фокнър и Джек Лондон. За сборника „Шега“, преведен и на български език, е удостоен с Държавната награда за разказ в Гърция.
Миша Пекел – нидерландският режисьор ще разкаже за иновативния си проект InsideofOurLives,чиято дълбоко емоционална история е вдъхновена от романа „Граница“ на Капка Касабова. Филмът ще има официална премиера в рамките на Синелибри 2024.
Към панелистите се присъединява доктор Костас Констандинидес, представител на журналистическата програма на Кипърския университет, автор на книги и статии в сферата на адаптациите, артистичен директор наежегодния международен фестивал „Кипърски филмови дни”.Във форума ще се включи и един от най-уважаваните киножурналисти днес – ДавидеАбатешиани (Cineuropa, Variety), приветстван на най-престижните филмови фестивали в Европа.
Сред панелиститеот български произход, чиито постижения в международния филмов бизнес са всепризнати,се нареждат Мартин Петров – опитен преподавател, консултант и създател на фестивала WoFF: World ofFilm International Festival, и Елизабет Корманова– продуцент и адвокат, част от мениджмънт екипа на компанията „Рокет Сайънс“ в Лондон, известна с продукции като „Престъпления от бъдещето” на Дейвид Кроненбърг, „Май, декември” на Тод Хейнс и „Стажантът” на Али Абасис Мария Бакалова.
Опит в работата с копродукции в България ще споделят директорът на Синелибри – Жаклин Вагенщайн, директорът на ИА „Национален филмов център“ Петър Тодоров и един от най-изявените български продуценти – Катя Тричкова. Освен че е продуцент на филма „Уроците на Блага“, отличен с множество награди, в т.ч. „Кристален глобус“ на 57-ия филмов фестивал в Карлови Вари, Тричкова е копродуцент на „Човекът, който не можеше да мълчи“, който тази година грабна „Златна палма“ за късометражен филм в Кан! С нас ще бъде и доц. Мартичка Божилова, преподавател по „Филмово и телевизионно продуцентство” и продуцент на АГИТПРОП, носител на десетки награди от международни филмови фестивали.
Очаква се потвърждение от още влиятелни имена. Предстои да обявим и членовете на авторитетното международно жури в конкурса за пълнометражен игрален филм на Синелибри 2024, които също ще вземат участие като панелисти – сред тях са многократно награждаван германски писател, известна американска актриса с 80 роли в киното и изтъкната новозеландска писателка и сценаристка.
Също такаизбрани проекти ще бъдат представени пред продуценти от цяла Европа.Сред участниците са Фатмир Кочи (режисьор, Албания), Габриеле Клима (писател, Италия), Клементина Луизи (агент, Италия), Марсел Лако (писател, Франция), Чилер Илхан (писател, Турция), Бранимир Сантак (писател, Босна и Херцеговина), Winjeagency (агенция, Великобритания), Мери Дишница (режисьор, Албания), ФлоренРинго (журналист, Франция). Предстои да бъдат обявени и българските участници.
BOB ще се проведе на 26 и 27 октомври в интервала 10:00 – 17:30 ч. в хотел „Милениум“ в София, зала „Айнщайн 2“.Освен достъп до фестивала участниците ще получат и достъп до нетуъркинг събития, подаръци и напитки, както и сертификат за присъствие.Форумът възнамерява да превърне София в световен хъб на „адаптациите“. За целта в бъдеще ще разчита на сътрудничество с НФЦ и Столична община.