Зам.кметът на Община Стара Загора Надежда Чакърова:“Всички училища и детски градини са осигурени за нормален учебен процес през новата учебна година“

По-малко от месец преди началото на новата учебна 2024/2025 година разговаряме с г-жа Надежда Чакърова – зам.кмет по образование и младежки дейности.

Госпожо Чакърова, какво е състоянието на ремонтите в образователната инфраструктура на Община Стара Загора?

В ОУ „Самара“ се изпълнява цялостен ремонт с енергийна ефективност, покрив, физкултурния салон и цялото дворно пространство. Учениците са пребазирани в Професионална гимназия по механотехника и транспорт „Н.Й.Вапцаров“ и във Вечерното училище. Новата учебна година ще учат на тези две места. Осигурени им са всички необходими условия, включително и медицинско обслужване, за провеждане на нормален учебен процес.

По същия начин е и Основно училище „Зора“. Преди две седмици бяхме на проверка с кмета Живко Тодоров. Нещата вървят нормално по график. Прави се основен ремонт за въвеждане на енергийна ефективност, плюс дворното пространство. Учениците са пребазирани в ПГ МТТ „Н.Й. Вапцаров“, а децата от детската градина – са настанени в Детска градина No 68 „Патиланско царство“.

За 31 Детска градина „Слънце“ се изпълнява цялостен ремонт на сградата и дворното пространство. Проверката, която лично направих, показва, че графикът се спазва, но децата ще останат пребазирани в ДГ No24 „Радост“, докато приключат ремонтите. Общината осигурява транспорт на родителите и децата, тъй като разстоянието е голямо от местоживеенето до детското заведение.

Преди месец и половина направихме символична първа копка за ремонт на общежитието на Спортното училище „Тодор Каблешков“. В присъствието на проектанта миналата седмица бях на посещение и уточнихме всички подробности. Децата, които ползват общежитието сме пребазирали за предстоящата учебна година в общежитието на Електротехникума. Ремонтът се изпълнява с финансиране от Министерство на образованието и науката (МОН). С МРРБ е подписано споразумение за финансиране на сградата и дворното пространство на училището. Подготвя се документацията за процедурата. Когато се наложи пребазиране преди започване на ремонтните дейности, има варианти.

Пребазирана ли е вече Детска градина No 66 „Детски рай“?

Имаме избран изпълнител, който другата седмица ще започне работа. Ремонтът включва укрепване, енергийна ефективност, цялостен ремонт на сградата и на двора и изграждане на пристройка за физкултурен салон. Децата са пребазирани в ДГ No35 „Свобода“. Две групи ще бъдат пребазирани в ДГ No4 „Бреза“, защото разширението там вече е готово и в момента се обзавежда. Там по същия начин ще осигурим транспорт за децата и родителите.

Подали сме проектно предложение за основен ремонт на ДГ No3 „Ян Бибиян“ и за въвеждане на енергийна ефективност ХI ОУ „Николай Лилиев“.

Хубавата новина е, че имаме осигурено финансиране за аварийни ремонтни дейности за училищата в селата Калояновец, Преславен, Загоре и Братя Кунчеви. Напролет, също ще започне ремонтирането им.

Имаме осигурено финансиране за изграждане на нова детска градина „Мечта“ в квартал „Малкият Железник“, защото там има много млади семейства. Така изцяло ще се реши въпросът за детските градини. Имаме осигурено финансиране. В момента се извършва проектирането. Надявам се другата пролет, процедурите да са минали и да започне изграждането.

Пълна ли е новата Детска градина „Липа“?

Постигна се много добър прием и много добър екип. Като първо желание на родителите, тя води първенството. Така се балансираха много нещата в центъра на града. В момента нямаме недостиг на места за децата. Ако не можем да удовлетворим първо желание, удовлетворяваме второ.

Една от тенденциите в грижовността на Общината е реновиране на дворните пространства в няколко училища. Вече имаме добрия пример за това на ОУ „Кирил Христов“, ГПЧЕ „Ромен Ролан“ и др. Сега кои дворни пространства и на кои училища са на дневен ред?

Все още реновирането на двора на СУ „Васил Левски“ е в ход. Надяваме се до началото на учебната година всичко да приключи успешно. Преди месец там бяхме на проверка. Финансирането е по програма на МОН, както и двора на ППМГ “Гео Милев“ . Проектът е готов и с днешна дата пристъпваме към процедура за избиране на изпълнител.

Няколко училища са кандидатствали за облагородяване на дворни пространства и спортни площадки , защитили са проектите и ще бъдат бенефициенти при изпълнението им. Това са 6 ОУ „Св. Никола, 13 ОУ „ Св.Паисий Хилендарски“, ОУ „Георги Райчев“ и 9 ОУ „Веселин Ханчев“. Общината им съдейства, одобрени са, ще преминат в процедура и до края на февруари 2025 г. трябва да имат сключени договори за изпълнение. Това е по Програма -Модул 1- „Ремонт и изграждане на нови спортни площадки 2024-2027г.“ По тази същата програма имаме още два физкултурни салона, за които проектите са готови – СУ „Христо Смирненски“ и ОУ „Стефан Караджа“. Те също минават към процедура и до края на февруари 2025г. Трябва да имат сключени договори за изпълнители.

От доста време се говори за преминаване на едносменен режим за училищата. Проблем в това отношение имат СУ „Максим Горки“ и Второ основно „П.Р.Славейков“. Как ще се решат проблемите там?

Училищата кандидатстваха по модула, който е за едносменен режим – „Разширяване на сградния фонд за преминаване към едносменен режим“. В момента в източния край на двора на Второ основно се провеждат спасителни археологически операции. Изчаква се становището на Регионален исторически музей и съответно на Министерство на културата. В новата постройка ще има 8 нови класни стаи.

В началото на пролетта на 2025г. в двора на СУ „Максим Горки“ също ще започнат задължителните археологически проучвания, след което се пристъпи към проектиране. В новата пристройка трябва да има 9 класни стаи. За тези пристройки училищата сами кандидатстват и те са бенифициенти. Срокът за изпълнение е 2027 г.

В западния двор на Второ основно, където има намерение да се изгради физкултурен салон, отдавна се приключи с археологическите проучвания. Защо не започнат строителни дейности?

Финансирането за изграждане на физкултурен салон е от Министерство на младежта и спорта. Продължават да се водят дела поради това, че първоначалната процедура е започнала и е платена, изплатено е 100% авансово, а фирмата, която е спечелила проекта, излиза в несъстоятелност. И започват безкрайни дела. На същия хал освен нас, потърпевши са Велико Търново, Русе и Варна.

От проведените разговори с Министерството, ние като Община нямаме право да се намесваме .

Оказва се, че сте имали и имате горещо строително лято. Какво още ви предстои в дните преди първия учебен ден?

Със заповед на кмета е назначена комисия, с ресора на арх. Мартин Паскалев, която проверява всички училища, спортни площадки и детски градини за изправност на съоръженията и безопасността на децата. Предстои да се премаркират всички пешеходни пътеки край училищата и детските градини, оглеждат се знаците, осветлението и т.н. До 1 септември е срокът всичко да бъде приключено.

И най-най-важното, с нетърпение, вълнение и радост очакваме новите малки ученици, които за първи път ще чуят училищния звън. 1414 са първокласниците ни тази година. Те ще бъдат посрещнати тържествено, в класните стаи ще ги очакват много приятни изненади.

Използвам повода за това интервю да пожелая на всички малки, големи и още по-големи ученици, на учителите и родителите прекрасна, успешна и здрава нова учебна година!

Въпросите постави Росица Ранчева