Актрисата, без която вашият мобилен телефон не би работил – любопитно

Името ѝ е Хеди Ламар. Тя е виенска еврейка със страст към технологиите и призвание към театъра и киното. Тя започва кариерата си в Германия, откъдето бяга от нацистите в Холивуд. Тя е била наричана най-красивата жена в света. Малцина в Холивуд обаче са знаели, че брюнетката, която играела заедно със Спенсър Трейси и Кларк Гейбъл, е била и изключителен комуникационен инженер.

През 1942 г., заедно с Джордж Антейл, тя патентова система, която позволява дистанционно управление на торпеда. Импулсът за изобретението било съобщение за евакуационен кораб, потопен на 17 септември 1940 г., на който били загинали седемдесет и седем деца. През август 1942 г. Ламар и Антейл получават патент за изобретяването на „Секретната комуникационна система“. Патентът, валиден до 1955 г., описва секретни комуникационни системи, включващи предаване на фалшиви канали на различни честоти. След това обаче американският флот отхвърли този проект поради трудността на изпълнението; ограниченото му използване започва едва през 1962 г. и по този начин изобретателите не са получили заплащане за него.

Но половин век по-късно този патент става основата за комуникации с разширен спектър, които се използват навсякъде, от мобилни телефони до Wi-Fi. Съдбата на тази жена е толкова невероятна, че всяка филмова адаптация би изглеждала неправдоподобна. Скандали, митове и най-невероятни събития са я придружавали през целия ѝ живот. Първият еротичен филм, успешна кариера в Холивуд, милиони хонорари, тълпи от фенове – всичко това изглеждало второстепенно в сравнение с факта, че тази холивудска красавица… изобретява технологията, която е в основата на GSM, GPS, Bluetooth и съвременния Wi-Fi системи! Използваме тези изобретения всеки ден. Тя излиза с принципите на криптиране на информация за постоянни отворени комуникационни канали. Благодарение на него използвате Wi-Fi, без да се страхувате, че някой друг ще „седне“ на вашия канал. Без изобретението на Хеди Ламар военните сателити нямаше да летят сега и мобилните телефони нямаше да работят, а за навигационните системи дори не си струва да говорим.

След като случайно открили тази невероятна история, ентусиастите се опитали да номинират Хеди за Медала на честта на Конгреса и наградата на IEEE, но без резултат. Едва през 1997 г. тя получава награда от Electronic Frontier Foundation. „Крайно време беше“ беше реакцията на тогавашната 82-годишна актриса. Ламар отказа да присъства на церемонията и не приема журналисти. „Не си мислете, че изглеждам зле, просто не искам да виждам никого“, казва изобретателката. Синът ѝ Антъни Лоудър получава наградата.

Хеди Ламар получава своята звезда на Холивудската алея на славата за приноса си към киното.

Рожденият ден на актрисата – 9 ноември – в немскоезичните страни се нарича Ден на изобретателя.

Хеди Ламар; рождено име Хедвиг Ева Мария Кизлер е австрийска и американска актриса и изобретателка, легенда на европейското и американско кино

9 ноември 1914 г., Виена, Австрия – 19 януари 2000 г., Каселбери,Флорида, САЩ