Гала вечер, посветена на легендарната оперна певица Христина Морфова – на 30 септември

30 септември 2024 г., 18 часа, зала Опера

Национално училище за музикални и сценични изкуства „Христина Морфова”

Държавна опера-Стара Загора

Ви канят на

ГАЛА ВЕЧЕР

50 години от основаването на училището

200 години от рождението на Бедржих Сметана

В програмата:  Прожекция на Филм за Христина Морфова и Дискусия с участието на проф.Боянка Арнаудова, проф.Петър Стоянович, д-р Емилия Жунич, Петя Лукаш, д-р Румяна Лечева

Музикална изненада!

Честването е под патронажа на Радка Рублина, директор на Чешкия културен център

Документалният филм, посветен на 120 години от рождението на оперната певица Христина Морфова бе представен в Стара Загора за първи път през 2008 г.Филмът е с продължителност 54 минути, а създаването му е отнема повече от две години.

Д-р Румяна Лечева е автор на сценария на документалния филм и на книгата „Истинската история на Христина Морфова”.  В книгата документалният разказ на Румяна Лечева, събран в 500 страници, проследява детството на певицата в Стара Загора, годините й в Първа девическа гимназия в София, студентските й години, когато се запознава с пианистката Людмила Прокопова, нейна корепетиторка и първа приятелка до края на живота й, блестящите гастроли по европейските сцени. Това изследване за първи път не подминава и голямата й любов с д-р Любен Лукаш, брат на генерал Константин Лукаш, убит от Народния съд. В книгата за първи път са публикувани и неизвестни документи, снимки и писма от живота на първата българска оперна певица, завоювала слава по европейските сцени в началото на 20-ти век. Сред тях са спомените на една от любимите й ученички – проф. Райна Михайлова, и писма, съхранени в архива на съпруга й – Любен Лукаш.

Румяна Лечева посвещава близо 7 години в изучаване живота на своята героиня, за да разкрие нейната истинска история  тя е използвала  над 50 интервюта с известни личности, свързани с живота й. За първи път спомени, свързани с певицата, разказват проф. Райна Кабаиванска, възпитаничка на проф. Людмила Прокопов,  и проф. Аксиния Джурова.

Долап.бг