Проф. Генко Гешев, директор на „Арт сцена – Стара Загора“ пред Долап.бг:“Желанието ми е да помогна на родния си град и организирам събития на световно ниво!“
Със Заповед на кмета на Община Стара Загора Живко Тодоров, от месец юни 2024г. за ръководител на общинското предприятие „Арт Сцена – Стара Загора“ е назначен проф. Генко Гешев. Създаването на предприятието бе подкрепено, с пълно мнозинство, на първо и на второ четене от Общински съвет Стара Загора. То има за цел да стопанисва и управлява обектите на културата и изкуството – Културен център „Стара Загора“, Летен театър, както и сградите на Драматичен театър „Гео Милев“ и Държавна опера – Стара Загора.
„Арт сцена – Стара Загора“ ще координира и дейностите, свързани с инициираните и организирани от него нови събития и инициативи в сферата на културата– фестивали, концерти, конкурси, с цел обогатяване на календара на културните събития на Община Стара Загора и реализиране на приходи чрез продажба на билети.
Проф. Генко Гешев е изтъкнат музикален педагог, оперен артист с международна кариера, режисьор и продуцент в сферата на изкуството. За високи постижения в академичната си кариера е удостоен с титлата „Пожизнен почетен професор“ на Duquesne University в Питсбърг, САЩ, в който работи и изпълнява длъжностите декан на Вокалния департамент и директор на Учебния оперен театър от 2001 до 2023 година. Като оперен артист има изяви в повече от 1300 представления в България и чужбина.
Професор Гешев, моля представете се на читателите на Долап.бг.
Тази година навърших 60 години. Роден съм на 14 май 1964 г. в Стара Загора. Основно образование завърших в Четвърто основно училище, след което продължих в Музикалното „Христина Морфова“, което завърших през 1983г. В Българска държавна консерватория бях студент при проф. Реса Колева.
Творческата ми биография започна като солист в Държавна опера Стара Загора. Имах щастието да работя с диригента и директор на Операта Димитър Димитров, който ме взе на работа като солист още когато бях 5 курс в Консерваторията – след един концерт, който изнесохме тук с диригента Божидар Бонев, с Веселин Ненов – с тези хора, които ми помогнаха много. Благодарен съм на моите колеги –баси в Операта-Никола Кутин, Васил Станишев, Александър Марулев, които ми подадоха ръка и като млад артист ми помогнаха да преодолея стъписването в началото. Даваха ми съвети за ролите –артистични и вокални съвети, така че доизградих себе си като артист и технически – като певец.
Дебютът ми беше в „Набуко“. Пял съм в „Бохеми“ и „Мадам Бътерфлай“, в „Севилският бръснар“ – Базилио, в мюзикъли…След което тръгнах по света. Миналата 2023г. на 10 февруари след 30 години отново стъпих на сцената на Старозагорската опера с камерен концерт. Искам да споделя, че за мене Стара Загора и Старозагорската опера са много специални в сърцето ми.
Тази година Национално училище за музикални и сценични изкуства „Христина Морфова“, на което сте възпитаник, навършва 50 годишен юбилей. Какви са спомените Ви? Кои са незабравимите Ви учители?
Бях ученик на Лили Божкова, Бог да я прости! Прекрасен човек и голям педагог. Тя беше първият ми учител по пеене. С Огнян Драганов, който сега е директор на операта, бяхме в един клас. Той учеше тромпет с Емил Гатев. С него сме приятели и до днес. Колко много мили приятелства имам от тогава. Това бяха най-щастливите години в живота ми. В Академията беше повече работа. В Музикалното беше прекрасно. Атмосферата беше приятелска. Учителите ни бяха много, много приятни. Бяхме всички като едно семейство. Нивото на преподаване беше много високо. Когато отидох в Академията да уча, беше ми малко скучно. Установих че по някои предмети нивото на нашето училище беше по-високо.
Кой Ви насочи към пеенето!
От дете моите родители ме даваха на музикални школи. Свирех на кавал, на акордеон . Когато бях в седми клас, започнах уроци по пеене. На приятелско семейство дъщеря им вече беше в Музикалното училище и непрекъснато говореше възторжено за преподавателите и съучениците си. Отидох при Лили Божкова да ме прослуша, кандидатствах и през 1979 г- ме приеха в Музикалното.
Вашата обемна творческа биография Ви разкрива като преуспял оперен артист, педагог и мениджър. Организатор сте на различни конкурси, школи, майсторски класове и пр. в много страни по света на всички континенти. В новата Ви битност на директор на новосъздаденото общинско предприятие „Арт сцена – Стара Загора“ как ще използвате натрупания огромен международен опит и контакти, за изпълнение на целите и задачите на институцията?
Желанието ми е да помогна на родния си град да организираме събития от световно значение. Имам опит в това отношение. През 2003-2005 г. направих конкурса за оперни певци в Пловдив. Организирал съм академии в Рим и Болоня, фестивали в Китай съм правил, в Италия…През януари 2025 г. заминавам за Бразилия…Това е голям опит, който искам да приложа тук. Искам да събера екип от млади хора, които да ми помогнат за осъществяването на тази идеи и амбиция. В Стара Загора имаме прекрасен потенциал. Градът е много комуникативно място – в центъра на България и „Центърът на вселената“.
Искам за направя няколко знакови събития, които ще започнем от догодина. Сега трябва да се организираме максимално бързо и добре, защото тръгваме от нулата. Започнах да мисля за проекти за догодина. Срещам се с различни хора в града, най-вече с младежи. Искам да разбера от какво се нуждаят, какво искат да видят и да участват. С опита, който имам, сигурен съм, че ще станат добри неща. Трябва да бъдем още малко търпеливи.
Идеята е да изнасяме и да внасяме културна „продукция“. Имам идеи за фестивали, но сега няма да ги споделя, защото са още в начален стадии.
Професоре, имате ли идеи и желание за по-широко разгръщане на масовото художествено творчество, особено сред децата, тийнейджърите и младите хора?
Да, обмисляме го, защото създаването на отношение към изкуството и културата, и възможност за масово участие в различните форми трябва да започне от най-ранна детска възраст, още в детските градини, да премине в началните и основните училища, в гимназиите и една малко използвана територия – студентите от Тракийски университет. Защото на тази повсеместна чалга трябва по някакъв начин да се противопоставим. Ако ние него направим кой ще го направи? Трябва да измислим интересни формати за тези млади хора, които да ги увличат, с желание да ходят, да бъдат популяризирани…Имам някои идеи – да се използват популярните електронни платформи – Тик Ток, Естаграм , Фейсбук за популяризиране на изкуството … Сега първото и най-важно е да се структурираме и в ранната есен започваме да организираме събития, които да бъдат авторски, на предприятието ни.
Как ще се структурира „Арт сцена- Стара Загора?
Някои от съществуващите структури ще преминат към нас – отговорниците -чистачки и портиери, които са към операта и Културния център. Те продължават, като само административно се прехвърлят. Другият е художественият екип, който ще работи по проектите. Има три позиции там. Интервюирам кандидати. Искам млади хора, с идеи, с опит, които са работили по проекти, усещат пулса на младите хора и имат високи естетически критерии и възможности.
Имате ли амбицията за организиране и провеждане на международни събития?
Да! Дейностите, които ще организираме, ще бъдат като пирамида. Най-отгоре на върха да бъдат най-малко събития, но се международно и световно значение. По средата на пирамидата да бъдат малко повече от национално значение и в базата на пирамидата – да направим най-много с регионално и локално значение.
Поддържате ли си гласовата форма на бас?
Да! На 1 октомври 2024г. на празника на Музикалното училище ще пея с оркестъра на операта на тържествения концерт, послучай 50-годишнината на нашето училище.
Зарязал ли сте сцената окончателно?
Сцената – да, но не и такива малки участия. Нямам много време да пътувам и да участвам в спектакли с новата позиция, с новата отговорна длъжност, на която изключително много държа.
Росица Ранчева