На 8 август Църквата почита св. Емилиан, еп. Кизически, изповедник, св. Мирон, еп. Критски, чудотворец и св. Трендафил Загорски.

Емилиан бил епископ в гр. Кизик, във времето на иконобореца император Лъв Арменец.

Понеже не искал да се подчини на царската заповед да изхвърли св. икони от църквите, той бил пратен на заточение заедно с други православни епископи, четем в житието му. На увещанията от страна на императора да осъди почитането на иконите,

св. Емилиан отговорил: „Ако тоя въпрос е църковен, както сам говориш, то нека се изследва според обичая в Църквата! От старо време църковните въпроси се изследват в църквите, а не в царските палати“.

В изгнание той прекарал пет години и изтърпял много мъки и унижения заради Христа. Умрял като изгнаник в 820 година.

На 8 август имен ден празнуват: Емилия, Емилияна, Емилиян, Емил, Мирон.

Приподобни Никодим Агиорит (Светогорец) в своята известна книга „Синаксаритис“ споменава за св. мъченик Трендафил само това, че бил родом от Стара Загора, че бил по професия моряк и че пострадал за християнската си вяра в Цариград на 8 август 1680 г., едва на около 18-годишна възраст.

За година на неговата смърт приподобни Никодим в своя труд „Синаксар“ (Цариград, 1845 г.) сочи 1570 г., а в другия си труд „Неон мартириологион“ (новопреиздаден в Атина, 1961 г.) – 1680 година.

Паметта му се празнувала на неговия ден (8 август). Никодим Агиорит съобщава, че житието му било написано от житиеписеца Иоанис Кариофилис, но изглежда и той го нямал под ръка, за да го даде в своите трудове.

Само два стиха са запазени в чест на мъченика (както правят гърците), които преподобният Никодим дава в своя „Синаксар“:Триандафил се яви като нов трендафил,
очервен от потока на своите кърви“.

Засега не се знае нищо друго за този наш мъченик.

Долап.бг