Интензивно и пренатоварено е строителното лято на Община Стара Загора

„От следващата седмица започва подмяната на ВиК мрежата по бул. “Цар Симеон Велики”, източно от “Патриарх Евтимий”, до бул. “Крайречен”., където никога не е променяна В и К мрежата. И сега пътното платно и от автобусите, и от авариите е в много лошо състояние.- Това каза на пресконференция кметът на Стара Загора Живко Тодоров“. -Знам, че има пак сърдити хора, които ще кажат защо го правим. Правим го , за да приключим веднъж завинаги с тази улица. Всичко ще бъде подменено, след което да бъде преасфалтирана. То ще бъде от пресечката на „Патриарха“ с „Цар Симеон Велики“ чак до края на квартал „Самара1“, до бензиностанцията на Петрол. С това окончателно се завършват ремонтите в квартала. Това предстои да се случи през следващите три месеца“.

Едновременно с това е започнал ремонтът на главната улица на квартал „Зора“ – „Хрищян войвода“. Тя също цялостно ще бъде ремонтирана – тротоари, място за кошове, спирки.

По „Св. Княз Борис“ се работи интензивно от парк „5 октомври“ до „Отец Паисий“. По „Граф Игнатиев“ има някои неща, които трябва да бъдат изчистени по проекта от ПГАСГ „Лудор Байер“ до бул. „Патриарх Евтимий“.

Отделно от това започна ремонтът на квартал „Казански“, който е цялостен – В и К, тротоари, настилки, междублокови пространства. Заедно с това се изпълнява довършването на ремонта на квартал „Три чучура-юг“.

Отделно от всичко това по Ос 1 на Програма “Развитие на регионите” предстои бул. “Славянски” да се продължи на запад до кръстовището за Старозагорските бани, както и да се реконструира източната му част от двете кръгови под надлеза до залата на ДЗУ. Цялостна рехабилитация на тази улица, изграждане на кръгово движение на пресечката на Малкия “Шел” (на ул. „Ангел Кънчев“), както и мостовото съоръжение при кв. „Самара1“.

„По Ос 1 сме подали проект за цялостно обновяване на кв.Зора“ и кв. „Градински“, който пострада най-много при изпълнение на В и К проекта“ – уточни Живко Тодоров..

Отделно от това се работи по образователната инфраструктура. По Програмата за изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища (2024 – 2027 г.) на Министерството на образованието и науката Общината реализира няколко проекта. А именно – изграждане на пристройки към учебния корпус на II ОУ „П. Р. Славейков“ и СУ „Максим Горки“ . По същия проект ще бъде изградена нова детска градина № 12 „Мечта“ в кв. „Железник“. Работи се още по следните проекти: IX ОУ „Веселин Ханчев“ – основен ремонт на съществуваща спортна площадка, VI ОУ „Свети Никола“ – изграждане на нова спортна площадка, ОУ „Георги Райчев“ – изграждане на нова спортна площадка, XIII ОУ „Свети Паисий Хилендарски“ – основен ремонт на съществуваща спортна площадка. Ще бъдат основно ремонтирани физкултурните салони в СУ „Христо Смирненски“ и XII ОУ „Стефан Караджа“, двете дворни пространства на СУ „Васил Левски“ и ППМГ „Гео Милев“. Текущи ремонти се изпълняват в ДГ № 31 „Слънце“, ДГ № 33 „Люляк“ и детската градина в кв. „Зора“. Ремонтите се реализират от бюджета на Община Стара Загора. Избран е изпълнител за основния ремонт, пристрояване на физкултурен салон, дворни пространства и подобряване на енергийна ефективност на ДГ № 66 „Детски рай“, СУ „Самара“ има избран изпълнител. Средствата са от държавния бюджет. Ще се ремонтира също основата сграда на Спортно училище „Т. Каблешков”, както и общежитието към него с европейски средства.

Има избрани изпълнители за реконструкцията на двата централни парка – “Пети октомври” и “Ал. Стамболийски” (Алана), като за началото се чака само да изтече срокът за обжалване.

При ремонта на ДТ “Гео Милев” изпълнителят е констатирал труден за изпълнение и твърде първоначален проект. Прилага се различна технология от първоначално предвидената в който се е наложило да се направят конструктивни промени. Проблемна е вентилацията на Когато ремонтът започва, проектантът преценява, че дадения проект не е добре да бъде изпълнен по този начин, ще бъде прекалено сложно и скъпо и преминава към друга технология. Това всичко налага промяна в начина на изпълнение. Като се има предвид, че сградата е паметник на културата, всяка дейност по нея трябва да се съгласува с Министерство на културата. Срокът за завършване е до края на 2025 г.

„В момента с ръководствата на читалище “Родина-1860″ и Библиотека “Родина”, чиито сгради ще бъдат обновени, се обмисля къде да бъдат пребазирани, оглеждат се помещения и зали, за да може до края на годината (читалището) и до края на идната пролет (библиотеката) да бъдат преместени детските школи и хилядите книги“, уточни на питане на Долап.бг зам.кметът по култура Милена Желева.

„Работата е изключително интензивна. Сроковете са много къси. През следващите месеци трябва да бъдем максимално стегнати, за да реализираме всички тези проекти, да не допуснем закъснение за всеки един от тях“ – каза градоначалникът.

Росица Ранчева