Недостроеният дворец на Хитлер става оперен театър
Фасадата на сградата ще бъде изцяло покрита с зеленина.
„Дворецът на конгресите в Нюрнберг, чието строителство е започнало през 1935 г., ще се превърне в оперен театър“ – съобщават от „Дойче веле“. Проектирана от нацисткия архитект Лудвик Руф, зданието има славата на една от най-големите постройки на националсоциализма в Германия. Целта на двореца е била да с превърне в сцена за най-големите пропагандни спектакли на Третия райх. Неслучайно е проектиран така, че да напомня на Колизеума.
Дворецът, замислен като храм за служителите към култа на Хитлер е трябвало да достигне височина от 80 метра, но строежът е спрял до 39 метър. Липсва покрив, не е довършен и интериорът.
От 1973 г. дворецът на конгресите в Нюрнберг е под държавна опека и е обект на множество дискусии. Сега градските власти на Нюрнберг са взели решение да превърнат сградата в културно средище и да преместят там градската опера. Това означава и допълнително строителство. Във вътрешния двор на „подковата“ ще бъде построено още едно здание за представления. Неговото проектиране ще бъде поето от архитектурно бюро в Щутгард, което има опит със строежа на Мюнхенския театър в Художествения музей в Равенсбург.
Стойността на проекта е 86 мил.евро.
Според немските медии, това решение е „историческо“.
Новият оперен театър ще бъде „скрит“ зад изцяло озеленена фасада, ктоято ще променя вида си в зависимост от сезона.
„Зеленината ще се върне там, където преди началото на строежа е имало огромна гора“ – казват от градската администрация на Нюрнберг.
Източник: Площад Славейков
Дворецът на конгресите в Нюрнберг е една от най-големите постройки от времето на националсоциализма в Германия