147г. от боевете за освобождението на Стара Загора
Първият паметник на героите от Руско-турската война е Джуранлийският мемориал
Първият паметник, издигнат в Старозагорска област след Освобождението на България от турско робство е посветен на загиналите руски войни и български опълченци в битката за Стара Загора и в Джуранлийския бой. Намира се на върха на Шакова могила на 3 км южно от село Дълбоки, в непосредствена близост до село Джуранли (днешно Калитиново), вляво от шосето за Нова Загора. Открит е на 26 юли 1881г.
При боевете, разиграли се на 19 юли 1877 г. загива и подполковник Павел Калитин, командир на III дружина от II бригада на Българското опълчение, отбранявайки Самарското знаме от обградилите го турски войни.
Боевете край Стара Загора, които се водят на 19/31 юли 1877 г., се считат за бойното кръщение на Българското опълчение. В сражението с Централната турска армия участва Старозагорският руски гарнизон, в чийто състав са дружини на Българското опълчение.
Четири години след събитието на „Шакова могила“ е издигнат 13-метров паметник. На тържественото откриване присъства и руският консул Кребел, посрещнат от официалните лица и народа.
Монументът е построен върху могила и се състои от издигната върху масивен, призматичен постамент каменна четиристранна пресечена пирамида, завършваща с кръст. Според командира на I бригада на българското опълчение полковник Ф.М. Прерадович щабът на херцог Максимилианович е бил разположен на тази могила.
Върху северната страна на пирамидата, която е увенчана с кръст, е апликиран Руският държавен герб с изображение на двуглав орел. Под него е изобразена емблема от бойни знамена и оръжия, под които е прикрепен мраморен Георгиевски кръст.
Паметникът на загиналите воини в Джуранлийския бой представлява точно копие на големия руски паметник строен от арх. Вокар на връх Столетов. По този модел са издигнати Паметници на победата в 12 населени места в страната. Такъв се намира и в пределите на парк „Пети октомври“ в центъра на Стара Загора – Паметник на защитниците на Стара Загора.
След вандалски прояви през 2017 г. Джуранлийският паметник беше реставриран и консервиран от пловдивския скулптор Никола Стоянов и екипа му. Бяха възстановени повече от 300 части от съборените православен кръст и кълбо, медальон с надпис и герба на руския император Николай Втори. Извършена е хидрофобизация на целия монумент със специално вещество, което не позволява на влагата да достига до камъка. Възстановени са надписите от южната и северната страна и вътрешния кант в кръста със златен бронз.
Всяка година на 31 юли признателното старозагорско гражданство, както и жителите на Дълбоки и Калитиново, полагат венци и цветя в знак на благодарност и признателност.