Над 650 деца участваха в Детско-юношески фолклорен празник „Изворът да не пресъхва – Цветница 2024”

Навръх Цветница, на сцената на старозагорския парк „Артилерийски“ (28. 04.2024г.) над 650 деца участваха в 20-то издание на Детско-юношеския фолклорен празник ,,Изворът да не пресъхва-Цветница 2024“

ИСТОРИЯ: На 17 април 2004 година по идея на г-жа Донка Жекова-дългогодишен секретар на НЧ ,,Развитие 1878“ село Дълбоки, 80 деца от пет читалища от селата Дълбоки, Преславен, Оряховица, Братя Кунчеви и Могила, са поставили началото на този прекрасен, пролетен празник. Първите две издания са се провели в село Дълбоки, а от 2006 г – в гр. Стара Загора.

Двадесет години по-късно на сцената се качиха над 650 деца от 15 детски градини, 8 училища, 10 читалища и Центъра за подкрепа на личностното развитие (ЦПЛР) Стара Загора, които със своите песни, танци и обичаи ни потопиха в магията на Цветница и Великден.

Програма беше с продължителност около 6 часа – рекорд в досегашните издания.

Диплом и почетен приз за дългогодишно сътрудничество връчи Диана Атанасова – началник отдел „Култура“ на ЦПЛР.

Празникът откри Станимира Димитрова, началник на отдел „Образование“.

Като съпътстващо събитие на празника бе и конкурсът на тема ,,Пролетните празници-Лазаровден ,Цветница и Великден“. Близо 200 рисунки са получени от цялата страна. Компетентно жури от Център за подкрепа за личностно развитие- гр. Стара Загора в състав председател-Юлия Славова, членове-Тошо Стефанов и Иво Козаров определи 9-те най-добри в трите възрастови групи, които получиха медали.

И тази година по време на празника се проведе Пленер по живопис, организиран от ЦПЛР гр. Стара Загора и арт работилници със съдействието на НЧ ,,Христо Танев 2020“ Стара Загора и НЧ „Христо Ботев 1952“ Старозагорски бани – с проекта финансиран по НФК „Чеканка“ с майстор Божидар Димитров.

Участници:

1.ДГ 20 ,,Мир“-Танцова формация ,,Веселяче“-танц ,,Закачка“ и ,,Джиновски игри“-худ.

р-л Даниела Янкова.

2.ДГ 34 ,,Райна Княгиня“-Детска фолклорна формация ,,Шарена китка“-фолклорна китка; худ. р-л Росица Христова.

3.ДГ 34 Райна Княгиня“-Вокална група ,,Усмивка“-народни песни ,,Тодоро, Тодорке“ и ,,Носи Неда вода студена“, худ. р-л Ваня Христова

4.9 ОУ ,,В. Ханчев“- Фолклорна група ,,Малки моми-Лазарки“-обичай ,,Събота преди Цветница“, худ. р-л Стефка Манова

5.ДГ 10 ,,Светлина“-Вокална група ,,Светлина“-,,Хей Мъри, Калъм Калино“ и ,,Завило се хоро голямо“, худ. р-л Николай Христов

6.ДГ 68 ,,Патиланско царство“-клуб Патилански славей-,,Носи Неда студена вода“, худ.р-л Неделина Йорданова

7.ДГ 3 ,,Ян Бибиян“ – 4 група ,,Смехорани“ и 4 група ,,Усмивки“ -,,Каролинче, карамфилче“, худ .р-л-Росица Христова

8.12 ОУ ,,Ст.Караджа“- Театрално танцова формация ,,Цветница“-,,Лазаруване“, ,,Ергенаши“, ,,Пролетен момински танц“, худ. р-л Росица Иванова и Минка Димитрова

9.ДГ 66 ,,Детски рай“-,,Ритми от детския рай“-танц ,,Буенек“, Джиновски танц и ,,Пиленце лале“, худ. р-л Николай Апостолов

10.ДГ 2 ,,Зорница“-Танцова формация ,,Звездички Зорнички“-танц ,,Усмихващо и цветно“, худ. р-л Весела Тодорова и Симеон Стефанов

11. ДГ 25 ,,Ален мак“-гр.,,Малка русалка“-танц ,,Детски данец“, худ. р-л Диляна Апостолова

11А.ДГ 58 ,,Звездица“-група ,,Дъга“-,,Нестинарки“, худ р-л Миглена Колева

12.ДГ 8 ,,Българче“-4 група-песен ,,Лазарки“, танц ,,Великденче“, худ. р-л Катя Златева

13.ДГ 8 ,,Българче“-4А група-танц ,,Ръченица“, худ. р-л Катя Златева

14.ДГ 8 ,,Българче“-Мирослав Славов-4 група ,,Шарена гайда“, худ. р-л Катя Златева

15.ДГ 11 ,, Загоре“-Детска вокална група за народни песни ,,Загорско звънче“-,,Седнало е Джоре Дос“, худ. р-л Стелиана Илиева

16.ДГ 5 ,,Мечо Пух“-Група за народни танци-Джиновски танц, худ. р-л Ира Станчева

17.ДГ 1 ,,Звънче“-Вокална група-,,Седнали са ми терзии“, ,,Люлка“, худ.р-л Николай Христов

18.ДГ 9 ,,Липа“-3 гр. ,,Морячета“-Пролетен танц, худ. р-л Кристина Димова и Красимира Искърова

19.ДГ 23 ,,Кипарис“-4 Подготвителна група-танц ,,Лазарки“, худ.р-л Кристина Йорданова

20.Професионална техническа гимназия ,, Д-р Н. Василиади“ гр.Габрово-Танцов клуб ,,Майсторите“-авторски танц ,,Шопско веселие“ , худ. р-л Диляна Лефтерова

21.Детска школа по народно пеене ,,Солва“-Юлия Мариновска-,,Станке ле голям дяволо“, худ р-л Стелиана Илиева

22. Детска школа по народно пеене ,,Солва“- ,,Солва“-Теодора Мурджева ,,Замръкнала е мъри хубава Яна“, худ р-л Стелиана Илиева

23. Детска школа по народно пеене ,,Солва“- ,,Солва“-Мила Динева-,,На мегданя сред селото“, худ р-л Стелиана Илиева

24. Детска школа по народно пеене ,,Солва“-Анна-Мария Мемлекетова-,,Огряла е месечинка“, худ р-л Стелиана Илиева

25. Детска школа по народно пеене ,,Солва“-Пламена Пенева -,,Мъри Доне, бяла Доне“, худ р-л Стелиана Илиева

26.Национално училище за музикални и сценични изкуства ,,Христина Морфова“-клас по български танци-Тракийска сюита, худ. р-л Рони Киркова

27.Център за подкрепа за личностно развитие (ЦПЛР) гр.Стара Загора-Габрина Иванова-тамбура-Габринино хоро, худ. р-л Анна Минчева

28.ЦПЛР гр.Ст. Загора-Траян Стоев-тамбура-фолклорни мотиви, худ р-л Анна Минчева

29.ЦПЛР гр.Ст.Загора-Габрина Иванова и Чудомир Стойчев-тамбура, Концертна ръченица, худ. р-л Анна Минчева

30.ЦПЛР гр.Ст.Загора Чудомир Стойчев-тамбура-Траяново хоро, худ. р-л Анна Минчева

31.ЦПЛР– гр.Стара Загора, Александър Иванов-тамбура, Благовестино хоро, худ.р-л Анна Минчева

32.ЦПЛР гр. Ст.Загора-Надежда Петкова-,,Рипни Калинке“, худ. р-л Мина Стайкова

33.ЦПЛР гр. Ст.Загора -Симона Танева-,,Брала мома ружа цвете“, худ. р-л Мина Стайкова

34.ЦПЛР гр. Ст.Загора -Женя Маринова-,,Чие е това момиче“, худ. р-л Мина Стайкова

35.ЦПЛР гр. Ст.Загора -Даниела Динева-,,Трънке Тудорке“, худ. р-л Мина Стайкова

36.ЦПЛР гр. Ст.Загора -Яница Деянова-,, Седнало е Джоре“, худ р-л Мина Стайкова

37.ЦПЛР гр. Ст.Загора -Фолклорна певческа формация ,,Китчица“-,,Ай да идем, Чно“,. ,,Леле свашке“, худ. р-л Мина Стайкова

38.НЧ ,,Св.Климент Охридски“-Танцов състав ,,Загорска младост“-танц ,,Варненски мотиви“, худ. р-л Рони Киркова

39.НЧ ,,Развитие 1878“ с. Дълбоки-Детска фолклорна група ,,Малка мома цвете брала“, худ. р-л Христина Янкова

40.НЧ ,,Св.св. Кирил и Методий 1921“-с. Малка Верея, фолклорна група ,,Малковерейски лазарки“-,,Тука ни казаха , Лазаре“, ,,Утре е цветна Цветница“

41.НЧ ,,Христо Ботев 1874“-с.Рупките– Детска фолклорна група ,,Надежда“ Лаленце се люлее“, ,,Утре е цветна Цветница“ и ,,Вила е мома, Лазаре“, худ. р-л Митра Манчева

42.НЧ ,,Пробуда 1927“-с.Горно Ботево-детско юношеска певческа група ,,Тракийче“-,,Провикна се“, ,,Китчице“, худ. р-л Гергана Вълчева

43.Танцова школа ,,Орисия“-Детски танцов състав ,,Орисия“-Пролетна закачка, худ.р-л Георги Господинов

44.НЧ ,,Развитие 1918“-с.Оряховица, Лазарска група-,,Синьото цвете“, ,,Садила Ганка“, худ.р-л Валя Готева

45.НЧ ,,Св.св. Кирил и Методий-2010“ с. Борилово-Лазарска група-обичай ,,Лазаруване“, худ. р-л Красимира Желязкова

46.Основно училище ,,Кольо Ганчев“-Даная Смилянова-песен ,,Цветница“, худ.р-л Силвия Стоева

47.НЧ ,,Свети Климент Охридски“ Детска танцова школа към Представителен ансамбъл ,,Зорница“-Празничен тракийски танц, худ.р-л Йоана Герлимова

48.НЧ ,,Иванка Терзиева“-с. Богомилово, Лазарска група-,,Сиви бели гълъбе“, ,,Радка за вода отива“, ,,Иван мама дума“, худ. р-л Таня Стоянова

49.Основно училище ,,Георги Райчев“-Вокална група ,,За България“- Песни ,,Варадинка“, ,,Дедо ми пойде“, ,,Слънце се сейде да зайде“, Дария Кънева-,,Мари Доне“, Пепа Колева-,,Малка мома“; Танцова група ,,За ръчица“-,,Да се хванем за ръце и да тропнем них хорце“, ,,Джиновски танц“, Траян Стоев-тамбура ,,Пиринско хоро“-худ.р-ли Лариса Дончева и Мая Динева

50.НЧ ,,Железник-1988“ гр.Ст. Загора-Дария Стоянова-,,Прочу се Дана Йордана“, ,,Слушай малка моме“, худ. р-л Динка Генова

51. НЧ ,,Железник-1988 гр.Стара Загора-Анет Добрева-,,Ранилай Радка“, ,,Заспала е малка мома“- худ. р-л Динка Генова

52. НЧ ,,Железник -1988“ гр.Ст.Загора-Танко Манев-,,Дунка на буля думаше“, ,,Изгряла е месечинка“ худ. р-л Динка Генова

53. НЧ ,,Железник -1988“гр.Стара Загора-ДФГ ,,Герданче“-,,Носи Неда студена вода“, ,,Хваляната булчица“, худ. р-л Динка Генова

53А.НЧ,,К.Ганчев-1940“ гр.Ст.Загора-танцов състав-,,Джиновски танц“, худ.р-л Гергана Тонева

54.Търговска гимназия ,,Княз Симеон Търновски“-Анастасия Владиславовна и Карина Йорданова-,,Тръгнала е мома Рума“, ,,Роженския манастир“, худ. р-л Михаил Янакиев

55.Търговска гимназия ,,Княз Симеон Търновски“-Нефизе Мехмед-,,Мъри Станку“, худ. р-л Михаил Янакиев

56.Търговска гимназия ,, Княз Симеон Търновски“- Анастасия Владиславовна-,,Петруно пиле шарено“, худ. р-л Михаил Янакиев

57.Търговска гимназия ,, Княз Симеон Търновски“-Карина Йорданова-,,Ай къде е мойто либе“, худ. р-л Михаил Янакиев

58.Търговска гимназия ,, Княз Симеон Търновски“-Даная Пенева-,,Рипни,Калинке‘, ,,Я кажи ми облаче ле бяло“, худ. р-л Михаил Янакиев

59.Търговска гимназия ,, Княз Симеон Търновски“–Вокално трио-Нефизе Мехмед, Николета Димитрова и Даная пенева-,,Тръгнала е Дена“, ,,Вилай мома, Лазаре“, худ. р-л Михаил Янакиев

Г-н Михаил Янакиев беше награден с плакет и диплом за отговорно и професионално отношение в творческата работа през годините с децата участници в Детско-юношеския фолклорен празник „Изворът да не пресъхва-Цветница“.

60.СУ ,,Максим Горки“-Лазарска група, Лазарски песни, худ. р-л Теодора Порова

61.Център за подкрепа за личностно развитие -ДФА,,Траянци“-Пролетни игри, худ.р-л Росица Христова

Организатори: Община Стара Загора, НЧ „Развитие 1878“ с. Дълбоки и ЦПЛР

Анелия Овчарова

Главен експерт в отдел „Култура“ при Община Стара Загора