Над 700 кукери ще прочистват Стара Загора от злото, неразборията и недоброжелатели
Навръх Тодоровден (23 март 2024г.) за 23-та година Стара Загора ще бъде разбудена от песента на хлопките, зурлите и гюрултията на над 700 мъже, дошли в перлата на Тракия, за да уплашат и прогонят злото, мързела, неразборията и недоброжелателите. Зимно-пролетните игри, дошли до нас от древността, т.е. силата им проверена през вековете, ще се разиграят в огромната сцена на Античната „Августа Траяна“ . Мястото е изключително подходящо, защото може да се наблюдава еднакво добре от терасите на Операта, на Регионална библиотека „Захарий Княжески“, от моста на бул. „Митрополит Методий Кусев“ и парка северно от сградата на Стария Театър.
„Началото е в 10:00ч., когато деца от шест старозагорски детски градини, ще представят ритуалите свързани със Сирни Заговезни, т.е. всичко, което са научили за този специален ден на оплождането и плодородието,- разказа за Долап.бг Крум Георгиев – носител на Оскар за фолклор, Почетен гражданин на Стара Загора, един от основателите и вдъхновителите на Фестивала на маскарадните игри.
От 10.00 ч. започва традиционното шествие на съставите, дошли в града на липите от четирите краища на България. Пътят им започва от Античния форум на бул.“Руски“, минава на запад по бул. „Цар Симеон Велики“, по ул. „Хаджи Димитър Асенов“, влизат в Античния театър и през античната улица се спускат
на античната сцена.
Началото на най-атрактивния , пищен и звучен спектакъл поставят кукерите от село Турия в 10:30ч. Следват гостите от Кошов, община Иваново, област Русе и Лисичево, община Пазарджик , вписани в списъците на ЮНЕСКО като нетленно духовно съкровище; Айдимир, Силистра; Арапи – Шумен; Стралджа- обл. Ямбол; Голямо Дряново – общ. Казанлък; Долно Езерово -квартал на Бургас; Калипетрово – община Силистра, Камен – Сливенска област; Лозенец- ямболско; Благоевград, Зомлен – Карлово; Банище обл. Перник; Разлог; Скобелево – Павелбанско ; Чирпан и Стара Загора“.
Крум Георгиев припомни, че навремето в България, както и на Балканите, при древните траки по нашите земи са се играели маскарадни игри при смяна на сезоните. Първата е в началото на пролетта- (календа или сатурналиите), след жътва, около Димитровден –(ратайски) и по време на коледно-новогодишните празници. Ратаите са играели пред чорбаджиите, за да им дадат по-голяма плата и да ги калесат за работа и за новата година.
Сред най-зрелищните представления са турийските . Те палят една колиба, заедно с циганите в нея, вадят магарето, което е по-ценно от сайбиите им и т.н.
Кошов и Лисичево са интересни като персонажи и костюми, Арапи, Стралджа и пр. не им отстъпват…
За първи път ще играят и чирпанлии и старозагорци.
Журито е с председател Крум Георгиев, доц. Евгения Иванова -етнограф, Юлия Славова – художник-приложник, Красимир Димитров- хореограф , Кирил Кирчев – хореограф и фолклорист и Надежда Кутева – художник.
Наградният фонд е от 5000 лв. Ще бъдат разделени на три групи – за изключително постижение, за автентичност и за популяризиране на стародавното българско фолклорно богатство.
Всички детски състави са отличници. Те ще получат по една грамота и голяма кутия с „Мерси“.
Организатори са Община Стара Загора, НЧ „Настроение“ и НЧ „Николай Лилиев“.
Росица Ранчева