21 март Международен ден на хората със синдром на Даун – прекрасна инициатива в 9 ОУ“Веселин Ханчев“
„Ние учениците от Училищния ученически съвет при Девето основано училище „Веселин Ханчев“ гр. Стара Загора подкрепяме хората със Синдром на Даун и се включваме в инициативата на Фондация Живот със Синдром на Даун / Life with Down Syndrome. Ние всички ще обуем шарени чорапи с кауза и призоваваме и нашите съученици да се включат, за да можем заедно да направим света по-шарен и приветлив за всеки един от нас. Истинските приятели не броят хромозомите!”
Благодарим ви, млади приятели!
Семейства, приятели, учители, социални работници по целия свят отбелязват 21 март като Международен ден на хората със Синдром на Даун. Денят – двадесет и първо число на третия месец, не е избран случайно, а за да покаже, че синдромът на Даун е свързан с тризомия (три копия) на 21-вата хромозомна двойка.
За първи път денят е отбелязан по време на VI световен симпозиум посветен на синдрома на Даун, който се провежда в Палма де Майорка през 2006 година, по инициатива на Европейската и Международна асоциации с цел превенция и помощ на хората със синдрома на Даун.
Синдромът на Даун е описан през 1866 г. от Джон Лангдън Хейдън Даун – британски лекар, генетик, който дава определение “монголизъм”. Сто години по-късно е открита и допълнителната хромозома, така през 1965 г. хромозомната аномалия официално получава определението “Синдромът на Даун” в чест на своя пръв откривател. Фамилията на доктора, обаче случайно съвпада с английската дума – “долу”, затова дълго време в обществото битува невярното заблуждението, че хората със Синдром на Даун са умствено изостанали.
Всяко родено дете със синдром на Даун има реалните възможности да води един пълноценен и сравнително независим живот, стига да му бъде предоставена тази възможност.
Все по-често се появява информация за успешната реализация на хората със синдрома на Даун във всички области на живота – децата успешно се справят в училище, младежи се обучават във висши учебни заведения, работят, успешно се представят в сферата на изкуствата – стават художници, музиканти, артисти.
Сдружение „Бъдеще за децата“ се присъединява към международната инициатива за отбелязване на Международния ден на хората със Синдром на Даун. Инициативата кани хората от целия свят да обуят цветни чорапи в предпоследната седмица на март и да покажат своята съпричастност към слънчевите хора на планетата.
Намерете възможно най-шарените чорапи, ярко оцветени чорапи, несъответстващи чорапи, дълги чорапи, къси чорапи, един чорап… Може би дори три чорапа, в чест на трите хромозоми.
Снимайте се и споделете своите фотомоменти във Facebook на организацията – Сдружение „Бъдеще за децата“.
Същото правят хиляди хора в Европа и САЩ всяка година, като част от глобалната кампания по повод 21-ви март, Международния ден на хората със Синдром на Даун.