На 21 март се отбелязва Международният ден на кукления театър.
Международният ден на кукления театър се отбелязва по решение на Международния съюз на куклените театри към Организацията на ООН по въпросите на образованието, науката и културата (ЮНЕСКО). След решение на Съюза през 2003г., 21 март е определeн за Международен ден за популяризиране и подкрепа на кукленото изкуство – тази пленителна магия и за деца, и за възрастни.
Най-старият писмен документ, в който се говори за куклен театър, е опитът за автобиография на древногръцкия писател Ксенофонт, датиран около 400-ата година преди новата ера. В България кукленият театър е основан през 1946 година от Мара Пенкова с нейни лични средства. Само две години по-късно е гласувана и държавна субсидия в подкрепа на трупата, която получава статут на първия Държавен професионален театър в България. Днес куклените театри у нас са добре познати, оцеляването им не е никак лесно, но магията която преживяваме, влизайки в техните зали, остава същата независимо от възрастта на зрителя.
Честит професионален празник на най-добрия български и европейски театър – Държавен куклен театър -Стара Загора. Основан е през 1957 г. На сцената му са поставяни над 300 постановки от български и световни автори, пишещи за деца и възрастни. Театърът е водещ между куклените театри по художествени и финансови резултати. Носител е на награди на Министерство на културата на България за високи постижения в театралния мениджмънт и творческата дейност . За изминалите години има и десетки награди на фестивали, конкурси и на Стара Загора.
Театърът е основан през 1947 г. от неколцина млади хора с различни професии, без специализирано академично образование – Коста Вълков, Денка Димова, Лидия Александрова, Марин Павлов, Катя Загорова, Добрина Бунарджиева и Добрина Василева. Основател и първи директор на театъра е Петър Добчев. Петър Александров е първият режисьор. Първият спектакъл се нарича „Мечо Турист“.
На 1 януари 1962 г. театърът става държавен.
Директори
- от 1957 г. – Петър Добчев
- от 1965 г. – Лидия Венциславова
- от 1968 г. – Васил Апостолов
- от 1982 г. – Любомир Цакев
- от 1996 г. – Емил Иванов
- от 1998 г. – Дарин Петков
Театърът разполага със собствена сграда, сцени (основна и лятна) и ателиета.
Забележителност за града е механичният часовник с кукли на стена на театъра, който се отваря на всеки кръгъл час. Часовникът е единственият по рода си на Балканския полуостров. Изработен е от десетки кукли и не е спирал да работи, освен за едномесечен ремонт през 2020 г.
Театърът е организатор и домакин на Международния куклено-театрален фестивал за възрастни „Пиеро“ , на който Европейската фестивална асоциация връчи в три поредни издания Европейски лейбъл за иновативност и значимост EFFE 2015 – 2016, EFFE 2017 – 2018 и EFFE 2019 – 2020.
От 2003 г. театърът организира като биенале Международна творческа лаборатория-ателие.
Честит празник, приятели!
Долап.бг