На 19 март се отбелязва Международният ден на социалната работа
На 19 март се отбелязва Международният ден на социалната работа
На днешния 19 март се отбелязва Международният ден на социалната работа. Тазгодишната тема на празника е „Споделено бъдеще за преобразяваща промяна“. Изборът й е вдъхновен от актуалните проблеми в световен мащаб, чието преодоляване изисква подчертаване на необходимостта социалните работници да предприемат иновативни подходи, ръководени от интересите на обществото.
Международният ден на социалната работа служи като своевременно напомняне за преобразяващата роля, която социалните работници имат в стимулирането на положителна промяна и насърчаването на обществото за неговото устойчиво развитие. В Ловеч той ще бъде отбелязан с информационна среща, на която ще бъде коментиран достъпът до социални услуги и професията на социалния работник като значима за обществото
Днес е денят, в който отдаваме своята признателност към всички тях, служителите на социалната система, които въпреки трудностите на днешното време полагат ежедневни усилия в грижите и подкрепата си към съгражданите ни.
Ръководството на Агенцията за социално подпомагане (АСП) поздравява всички, които работят в сферата. „На този празничен ден ви благодарим за упорития труд, за постоянството и усърдието, които проявявате в изпълнение на своето призвание да бъдете социално отговорни хора и истински професионалисти“, се казва в съобщение, публикувано на сайта на ведомството. Да си пожелаем здраве, кураж, неизменна вяра и стремеж към доброто в името на нуждаещите се от подкрепа хора в нужда, пише още в поздравителния адрес.
Днес от АСП организират за пръв път награждаване на заслужилите на специална церемония „Социален работник на годината 2023“.
Мотото на днешния празник е „Buen Vivir: Споделено бъдеще за трансформираща промяна“, отбелязват от екипа на Програма „Развитие на човешките ресурси“ (РЧР) на официалната фейсбук страница „Посоката избираш ти“. Посланието цели да насърчи социалните работници в усвояването на иновативни подходи за създаване на мирни общности в хармонично съжителство с природата, казват експертите.
Близо 17 хил. социални работници и заети в социалните услуги за деца и възрастни преминаха обучения в програмния период 2014-2020 г. по мерки на Оперативна програма РЧР. Разработени и внедрени са информационни системи и бази данни, обслужващи системата за социално подпомагане, предоставяне на социални услуги и социално включване, отбелязват от управляващия орган на програмата. Социалните работници бяха подкрепени да съдействат и подкрепят самотноживеещите и хората в неравностойно положение по време на пандемията, допълват от АСП.
Интегрирането на иновативни подходи и обучението на социалните работници за успешна работа с тях се надгражда с нови мерки по ПРЧР (2021-2027 г.) за Повишаване капацитета на служителите на АСП във връзка с модернизиране системите за социална закрила, надграждане капацитета на системите за закрила на детето и повишаване ефективността на предоставяне на социални услуги.