Как е създаден Тадж Махал:7 озадачаващи факта
Емблематичният Тадж Махал е един от най-известните паметници в света
Тадж Махал е един от най-емблематичните паметници в света, символ на любовта, красотата и архитектурата. Построен е от императора на моголите Шах Джахан в знак на почит към най-обичаната му съпруга Мумтаз, която починала през 1631 г., а паметникът е нейният мавзолей. Изграждането на вдъхновяващата сграда и заобикалящия я комплекс отнело повече от 20 години и включило хиляди занаятчии и работници.
Построен е с материали от цяла Азия
Тадж Махал е изграден не само от бял мрамор, но и от червен пясъчник, яспис, нефрит, кристал, тюркоаз, сапфир и много други скъпоценни и полускъпоценни камъни. Тези материали са били получени от различни региони и страни в Азия, като Индия, Афганистан, Китай, Шри Ланка и Тибет. Някои от тях били транспортирани от стотици слонове и камили на дълги разстояния.
Има уникална комбинация от архитектурни стилове
Тадж Махал се счита за шедьовър на моголската архитектура, която е смесица от индийски, персийски и ислямски стилове. Основният купол на мавзолея е повлиян от персийски куполи, докато четирите минарета са вдъхновени от ислямски джамии. Арките, калиграфията и флоралните мотиви също са характерни за ислямското изкуство. Дизайнът на лотос, осмоъгълната форма и чатри (малки куполни павилиони) произлизат от индийската архитектура.
Има перфектна симетрия и баланс
Тадж Махал е проектиран със забележително чувство за симетрия и баланс, което отразява концепцията на монголите за хармония и ред. Мавзолеят е централната точка на комплекса, който е разделен на четири равни части с две перпендикулярни оси. Четирите страни на мавзолея са идентични, с изключение на вътрешните гробници. Градините, джамията, къщата за гости и порталите също са симетрични и подравнени с мавзолея. Единственият асиметричен елемент е кенотафът на Шах Джахан, който е добавен по-късно до кенотафа на Мумтаз Махал.
Променя цвета си през целия ден
Тадж Махал е известен с това, че променя цвета си в зависимост от времето на деня и метеорлогичните условия. Белият мрамор отразява слънчевата и лунната светлина в различни нюанси, вариращи от розово, жълто, оранжево, синьо до сребристо. Някои хора вярват, че променящият се цвят представлява променящото се настроение на Мумтаз Махал. Най-доброто време за съзерцаване на Тадж Махал е призори или здрач, когато цветът е най-жив и драматичен.
Има сложна оптична илюзия
Тадж Махал е не само чудо на инженерството, но и на оптическата илюзия. Архитектите и занаятчиите са използвали различни техники, за да създадат визуален ефект, който подчертава красотата и величието на паметника. Например, минаретата са леко наклонени навън, така че да изглеждат прави от разстояние и да не паднат върху мавзолея в случай на земетресение. Главният купол е малко по-голям, отколкото изглежда, тъй като е фланкиран от два по-малки купола. Калиграфията по стените също е пропорционална, така че буквите да изглеждат с еднакъв размер отдолу нагоре.
Има таен проход и скрита стая
Тадж Махал има някои тайни, които не са известни на много хора. Една от тях е таен проход, който свързва сутерена на мавзолея с брега на реката, използван от работниците и охраната по време на строителството. Друга тайна е скритата камера под мраморната платформа, където се намират действителните гробове на Шах Джахан и Мумтаз Махал. Камерата е запечатана и недостъпна за обществеността, но може да се види през малък прозорец отстрани на платформата.
Легендата за черния Тадж Махал
Тадж Махал е вдъхновил много легенди и митове през вековете. Една от най-популярните е, че Шах Джахан е планирал да построи черен Тадж Махал на отсрещния бряг на реката, като огледален образ на белия. Черният Тадж Махал трябвало да бъде неговата собствена гробница, а двата паметника да бъдат свързани със сребърен мост. Този план обаче никога не бил реализиран, тъй като Шах Джахан бил свален и затворен от сина си Аурангзеб, който сметнал проекта за загуба на пари и ресурси.
Източник:VESTI