„Красива птичка с цвят зелен“ – една приказна любовна история

На 1 и 3 февруари от 19.00 часа на сцената на Старозагорската опера ще се състои премиерата на оперно-театралната приказка „Красива птичка с цвят зелен” по Карло Гоци. Спектакълът е съвместна продукция на Драматичен театър „Гео Милев” и Държавна опера Стара Загора. Огромен творчески екип от двата театъра обединява усилията си, за да поднесе на публиката един атрактивен и въздействащ мултижанров спектакъл в хармония със съвременните тенденции и предизвикателства в изкуствата.

 „Красива птичка с цвят зелен“ на венецианския класически драматург Карло Гоци е една от емблематичните за жанра Комедия дел арте пиеси, както и една от най-красивите по сюжет любовни истории.

 Съдържание на „Красива птичка с цвят зелен”:

Кралица Нинета ражда близнаци – момче и момиче, но свекърва и /Тартальона, която ненавижда снаха си/ нарежда бебетата да бъдат умъртвени и на тяхно място в люлката слага два булдога. Тартальона изпраща писмо до сина си Крал Тарталя да го извести за родените чудовища и нарежда да зазидат Нинета жива, заради срама, който е донесла на Краля и семейството му.

Но придворният, който трябва да прати бебетата на смърт, се смилява над тях, увива ги в напоени с восък пелени /които да не допускат влага/ и ги пуска по реката. Децата са намерени от Труфалдино и Смералдина /семейство/. Двойката ги отглежда, нарича ги Барбарина и Ренцо.

Близнаците са на 18 години, когато чуват тайно спор на родителите си и разбират, че не са техни деца. Тогава те решават да тръгнат по света да си търсят късмета. Интересно е, че в последните години около Барбарина се върти Красива птичка с цвят зелен, в която момичето е влюбено. От своя страна пък Ренцо е влюбен в  изящна…статуя.

Красивата птичка с цвят зелен е омагьосан царски син. През всички тези 18 години птичката се грижи за Нинета, зазидана жива. Когато близнаците тръгват на път, птичката проговаря и им помага да стигнат до града на баща си, Крал Тарталя, и да се сдобият с богатство.

Близнаците заживяват в палат, който е много близо до палата на Крал Тарталя. Кралят почва да чувства привличане към красивата Барбарина. Птичката отново се намесва, за да предотврати подобно развитие на действието.

А какво става после?!!!!

Само хубави неща, свързани с  пеещи ябълки и танцуваща вода, оживели статуи и всевъзможни чудеса. От които най-голямото се нарича ЛЮБОВ!

За край: ХЕПИ ЕНД /превод – Щастлив край!/

Карло Гоци Carlo Gozzi италиански драматург

Роден  13 декември 1720 г. Венеция, Италия

Починал 4 април 1806 г. (85 г.) Венеция, Италия

Карло Гоци (на италиански: Carlo Gozzi) е прочут италиански сатирик, поет и драматург от XVIII век. Брат е на писателя Гаспаро Гоци.

Краен консерватор. Остро осмива пороците на италианската аристокрация. Създател е на нов жанр – театрална приказка (фиаба). Автор е на пиеси, които използват фолклорни елементи със сюжет и на принципите на комедия дел арте с персонажи с маски. Служи си с контрастни средства – светлини и сенки, възвишен патос и битова буфонада.

Много от неговите произведения се играят и до днес (включително на български): „Кралят елен“ – 1762 г., „Любовта към трите портокала“, „Турандот, китайската принцеса“ – 1761 г. (известна в оперната версия на Пучини), „Красива птичка с цвят зелен“, „Гарванът“ – 1762 г. Пише и автобиография „Безполезни мемоари“ – 1797 – 1798 г.

През 1792 г. публикува събраните си съчинения в 10 тома във Венеция.

Снимки от репетицията на 26 януари – Рад Димитров