Директорът на РИМ Петър Калчев:“Стара Загора ще има още един музеен обект“
Господин Калчев, каква беше 2023 г. за Регионален исторически музей (РИМ) Стара Загора?
Преди всичко много динамична, изпълнена с много спасителни археологически дейности, но и с много открития, а съвсем в края на годината – и със спечелени два много важни за музея и за Стара Загора защитени и финансирани проекти.
Кои и за какво са проектите?
От 1976 година, когато е открита гробницата при построяване на сградата на Общината Стара Загора, е идеята тя да бъде реставрирана, консервирана и градът ни за получи още един музеен обект. Сега тази идея е на път да се осъществи. Музеят участва на сесия на Министерство на културата за финансиране на реставрацията и консервацията на тази гробница по одобрен проект от Националния институт за недвижимо културно наследство. Проектът е одобрен, а сумата е 36 000 лв.
Работата по проекта ще започне през месец март . Крайният срок за приключване е месец юли т.г. Комисия ще приеме извършената работа.
Това е първият етап от цялата програма. Идеята е, след като Общината ремонтира помещението около гробницата и входа към нея, да се направи експозиция, която да представи южния некропол на античния град Августа Траяна, който е много богат. Освен това, когато се правеше ремонтът на общинския площад, се откри друга гробница със стенописи. Те бяха демонтирани , реставрирани и консервирани. Покойният наш колега – археологът Красимир Калчев, когато извърши спасителните разкопки, откри много интересни находки. Откри работилница за керамични съдове. Съдовете са служили на близките на покойниците, използвани при тогавашните ритуали. Има доста интересни неща, които можем да покажем. Ще се използват интерактивни методи. 3D заснемането ще покаже целия процес и ритуалните практики, които са съществували тогава.
Гробницата ще бъде ли социализирана, т.е. ще може ли да бъде посещавана като всеки друг музеен обект?
Да, това е още един музеен обект, който ще получи Стара Загора. Входът ще бъде от юг, където сега е ресторант „Леонс“. От този вход директно се влиза в първото помещение, след това – във второ, където ще бъде самата гробница. Предполага се, че има и надписи, които след извършване на резервацията и консервацията, могат да бъдат идентифицирани. Така че това е една много важна първа стъпка за осъществяването на този интересен обект и то в абсолютния център на Стара Загора.
Какъв е вторият проект?
Вторият проект е на стойност 16 000 лв. Той е за необходимия ни реквизит – системи за окачване, табла, поставки и др. Те ще послужат за реновиране на част от експозицията ни. Той е също много важен, защото много години минаха откакто музеят е открит и експозицията има нужда от освежаване . Технологиите вече са напреднали, има много начини за окачване и въобще за представяне на експонатите.
Господин Калчев, през 2023 г. по време на мащабните В и К ремонти се проведоха аварийни проучвания на терените, които доведоха до много важни археологически открития. На много от тях Вие бяхте научен ръководител. Какво значимо се откри?
Случи се нещо много важно, тъй като такова откритие в Стара Загора не е правено през последните години, както и в горнотракийската низина.
Откриха се монументални гробни съоръжения, които са използвани доста дълго време. Вероятно този некропол е от края на ІІ в. Неговото съществуване продължава чак до Средновековието – ХІІІ-ХІV в. Досега са разкрити и проучени двете почти напълно, а третото – частично. Те впечатляват с мащаба си, с начина си на изграждане. Наредени са в една линия, което показва че е имало планировка при този некропол. Около тези гробни съоръжения се разкриха и над 200 гроба, които са с много богати дарове и дават много богата информация за населението, което е обитавало древната Августа Траяна и Верея. Обхваща периода и на късната античност ІV-V в., когато Римската империя има нужда от наемна армия и наема така наречените алани. Откриха се и характерните за това население удължени черепи с една или две превръзки. Интересно е откритието на войн – ранен в главата, след което му е направена трапанация и е продължил да живее. Откриха се много богати погребения със златни накити, невероятно красива бронзова кутийка за бижута, с много богата украса.
Откриха се основи на храм, които са с квадратна форма 8.5 / 8.5 м., много масивно изграден. Продължава стъпаловидно нагоре.
До кръговото на първи частен склад се откриха също много богати гробове, иззидани с тухли. Така че този некропол още много години ще бъде предмет на изследвания, тъй като костният материал е огромен. Той ще бъде изследван в Института по антропология и морфология на БАН. Ще бъдат направени измервания за расов тип, пол, възраст, заболявания и пр. Но наистина резултатите са много впечатляващи.
Доколкото зная от нашите и други публикации, предложението на ръководството на Общината е, мястото на тези открития да се обособи като нов археологически център. Какво повече можете да съобщите?
Всички обекти ще бъдат окончателно проучени. След това ще се направи проект за реставрация и консервация. След това -проект за вертикална планировка, за покритие и за експозиция, която да показва етапите на проучвания, как са изглеждали тези съоръжения. С новите технически възможности , с които разполагаме, направихме въздушни снимки, имаме 3D заснемания…Има възможност там също да стане модерна експозиция на открито. Ще бъдат изградени паркоместа, детска площадка и т.н. Ще са необходими години напред, за да подготвим и изпълним този мащабен проект. По предварителни изчисления, правени от архитектите и реставраторите, за цялата дейност ще трябват около 7 милиона лева.
Преди няколко месеца на тържествена церемония в Културен център „Стара Загора“ се състоя премиера на двутомната История на Стара Загора. Какъв е Вашият коментар?
Много важно е това, че Регионалният исторически музей , със съдействието на Община Стара Загора издаде и представи История на Стара Загора, която е в два тома. Това е много добро издание. Тук са показани основните моменти от историческото развитие на Стара Загора, богато илюстрирана. Мисля, че обхваща най-важните периоди в развитието на града. Надявам се, че тя ще служи дълги години на поколенията. Предишната история е издадена през 1966 г. За това време е била добро издание, според нивото на проучване. Но нещата се променят. Има натрупан много империчен материал, който ще даде на любителите на археологията и историята много нови данни за развитието на града през различните исторически периоди.
Пак към края на 2023 г. Регионалният исторически музей беше награден като най-добра институция в страната за работа с децата.
Музеят винаги е поддържал линията, че трябва да съсредоточим работата си с младите хора, с децата, тъй като в най-ранна възраст се формира желанието и интересът на младия човек към любов към историята, към културното наследство, патриотизма и т.н. Чрез различни игри, забавни ателиета, беседи и пр. се стремим да допринесем за развитие на тези добродетели. Радвам се, че това беше оценено и Регионален исторически музей Стара Загора е на първо място сред регионалните музеи по програмата за работа с децата и подрастващите.
Какво сте планували за 2024 г.?
Годината ще бъде също много напрегната. Имаме нови разкопки, изложби, отново работа с деца. Предстои да приемем плана на музея и да конкретизираме по дати дейностите ни.
Росица Ранчева