Независимо дали сме се скарали с някого или сме гледали сърцераздирателен филм, плачът е израз на тъга. Но учудващо малко се знае за потребността на хората да плачат, а също така и за какво ни служат сълзите.

Израелски учени изследваха въпроса защо имаме сълзи и установиха, че те всъщност са химически сигнали – или поне при мъжете – за ниски нива на тестостерона и намаляване на сексуалната възбуда.

Сълзите, отделени вследствие на емоция, всъщност са с различен химически състав в сравнение с тези, създадени да пазят очите влажни и чисти, казват експертите. И именно сълзите, породени от дълбоки чувства са тези, които имат ефект върху възбудата и тестостерона.

Трябва да се опитвате да плачете повече, за да повлияете на останалите хора по определен начин, заяви Ноам Собъл от Департамента по невробиология от Научния институт Вайзман.

Изследователите дават на участниците, мъже, женски сълзи, които са отделени, докато дамите гледат тъжни филмови сцени, и физиологичен разтвор. Мъжете не са виждали представителките от женски пол да плачат и не знаят, че сълзите, които помирисват, всъщност са пролети в емоция.

Мъжете не могат да различат двата вида течности по отношение на миризмата, но сълзите имат значителен ефект върху тях, който те вероятно не биха могли да си обяснят. Една част от проучването установява, че мъжете, помирисали женски сълзи, отчитат по-ниска сексуална възбуда, но не и тъга.

Трябва да бъдат извършени обаче още изследвания, за да се потвърдят тези констатации. Освен това, проучването се проведе само с женски сълзи при участници мъже. Различен пример може да бъде видян при жените, които помирисват емоционални сълзи.