След повече от 15 години Стара Загора отново има Детски симфоничен оркестър

След 15- годишна пауза Националното училище за музикални и сценични изкуства (НУМСИ) „Христина Морфова“ има своя Симфоничен оркестър. За основа послужи Детският струнен оркестър , който „се роди“ в началото на миналата учебна година (2022/23).

С Божидар Рахнев, който е преподавател по цигулка, бяхме много амбицирани и тръгнахме с непоклатима вяра, че ще успеем, въпреки че знаехме, че ще бъде трудно“, сподели за Долап.бг Нели Хазн, преподавател по виолончело. – „Децата бяха малки. Най-малки бяха третокласниците (от общо 20 деца в трети клас бяха 6). Големите бяха само две-три. Най-големият ученик беше в 10 клас. Разделихме ги на първи, втори и трети цигулки. Имахме също челова група от 6 деца, контрабас и пиано. Започнахме да слушаме записи на детски оркестри от чужбина, набелязахме репертоар (в началото съвсем лек), който  адаптирахме към нашия състав. Не губехме вяра, че ще се получи. Не беше никак лесно. Трябваше да приучим децата на оркестрова дисциплина и оркестрови навици. Скоро се роди и името- „Four strings junior orchestra“ (Четириструнен младежки оркестър).

Първото ни излизане на сцена беше на миналогодишното Коледно издание на „Сцена на младия изпълнител“. Аз и Божидар свирихме заедно с децата на сцената. Беше много вълнуващо. Отправяйки поглед към публиката в препълнената зала видях „гора“ от десетки телефони, които записваха концерта. След края му социалните мрежи буквално избухнаха с хвалебствия и похвали. Децата бяха окрилени и много развълнувани. Последваха още концерти на оркестъра, включително и на открито на главната улица „Цар Симеон Велики“ в Стара Загора, в рамките на Панорама на професионалното образование“.

В началото на настоящата учебна година двамата амбициозни, харизматични преподаватели преценят, че може да се усложни изпълняваният репертоар. Спират се на българска пиеса – „Ръченица“ из „Тракийски танци“от Петко Стайнов. Това изисква към Детския струнен оркестър да се прибавят и духови инструменти. Така, подкрепени всецяло от директора Красимир Къшев, струнният оркестър се превръща в симфоничен. Лично директорът г-н Къшев , прави аранжимент на пиесата за състава на оркестъра.

Дебютът е в Казанлък, в рамките на Музикални празници „Петко Стайнов“, а по-късно и на старозагорска сцена.

Някои от нашите колеги, също като нас с Божидар, застанаха рамо до рамо с децата в оркестъра, за да им помогнат и насърчат, коментира г-жа Хазан.- „Даже си поставихме още по-сложна задача, да прибавим хор към оркестъра. И така на Коледния концерт изпълнихме „Коледна песен“ с общо около 80 участници на сцената“.

Според Нели Хазан много голям е скокът на състава от първата до втората година – от елементарен детски репертоар до „дълбоката вода“ с „Ръченица“. Намеренията са да се продължава със същата трудност. Всъщност Симфоничният оркестър е изпълнил само първата част на „Ръченица“ из „Тракийски танци“ на Петко Стайнов. Сега се разучава цялата пиеса. Следващите творчески задачи са навлизане във все по-сериозен и труден репертоар. Идеята е да останат и се развиват паралелно и двата оркестъра – Детският струнен и Симфоничният за по-големите произведения.

2024 г. е юбилейна за НУМСИ „Христина Морфова“. През месец април се навършват 50 години от създаването на Музикалното училище в Стара Загора. На „Сцена на младия изпълнител“ Симфоничният оркестър ще се представи и пред старозагорската публика.

Г-жа Нели Хазан не крие амбициите си Симфоничният оркестър да стигне и надмине Ученическия оркестър от преди повече от 30 години, в който и тя като ученичка е свирила, и който е бил на високо професионално ниво.

И Нели Хазан и Божидар Рахнев са възпитаници на Музикалното училище Стара Загора. И двамата са завършили НМА „Проф.Панчо Владигеров“ София. Г-жа Хазан има степен магистър по виолончело, а по-късно и специализация „Артмениджмънт в областта на учебните заведения по музикално-сценични изкуства“. Има 32 г. стаж в училището като преподавател по виолончело. От близо 2 г. е и главен художествен мениджър на НУМСИ. Божидар Рахнев в момента също е записал магистратура „Артмениджмънт“.

Росица Ранчева