„Кристалният дворец“ е нова перла в диадемата на Балета на Старозагорската опера

На 12 и 13 октомври 2023 г. на сцената на Държавна опера Стара Загора се представи премиерният балетен спектакъл „Кристалният дворец”. По хореография на Екатерина Миронова, постановката е дело на двете примабалерини Ромина Славова и Анелия Димитрова .Музиката в класико-романтичен стил в духа на Чайковски е на Алексей Шор. Виктор Крумов прави своя успешен дебют като диригент на балет. Сценографията и костюмите на Денис Иванов допълват пиршеството на красота, естетика, изящество, музика, високо балетно изкуство и цялостно внушение на посланията за истината в човешките взаимоотношения, за властолюбието, което разрушава съдби, за силата на любовта.

Сюжетът на „Кристалният дворец“ е построен върху действителен исторически случай. Действието се развива през XVIII век по време на управлението на руската императрица Анна Йоановна. Родена е през 1693 г. Дъщеря е на цар Иван V и управлява Русия от 1730 до 1740 г. (годината на нейната смърт). От нея започва епохата на жените-императрици в руската история. По време на своето управление младата императрица подкрепя науката, образованието и културата. Финансира Руската академия на науките. През 1738 г. основава в Санкт Петербург първото руско „на Нейно императорско величество танцово училище“ (днес – Руската балетна академия „А. Я. Ваганова“). Анна Йоановна е известна още със своята любов към пищни тържества и необикновени забавления, увлича се по лова. Веднъж ѝ хрумва да ожени в дворец от лед, построен на река Нева в Санкт Петербург, своите придворни шутове.

Първо действие: В първа сцена двамата влюбени са в Райската градина. В едно прекрасно адажио те разкриват любовта и отдадеността си. Появява се Амурче и ги пронизва със своята стрела.;

Сцена втора: Звучи ловен рог. Приближава императорската ловна свита – придворни, ловци, слуги. Появява се императрицата (Ролята изпълнява младата Анастасия Алтухова от хора на операта). Чуват се изстрели;

Сцена трета: Ранно утро в Зимния дворец в Санкт Петербург. В будоара на императрицата Анна Йоановна влизат слугите и фаворитите. Анна е заета с държавните дела. Тя заповядва да се създаде Кадетския корпус, изпраща Витус Беринг – руски мореплавател, офицер от руския флот на експедиция в Камчатка, дава разпореждане за създаване на танцово училище по молба на Жан-Батист Ланде (френски балетист, балетмайстор, педагог, пристигнал в Русия през 1730 г. където остава до смъртта си през 1748 г., основоположник на руското балетно изкуство). Балерина и млади възпитаници на маестрото разучават първите балетни стъпки. Постепенно всичко се превръща в домашен театър;

Сцена четвърта

В парка пред двореца се събират придворни. Предстоят празненства и карнавали. Тук е императрицата, заобиколена от свита и шутове. Започва театрално представление. Живите картини се сменят една след друга. Танцуват цветя, пеперуди, райски птици, шутове. Накрая се появяват влюбените. Анна е развълнувана и умилена от нежните чувства на влюбените шутове. Това е повод за поредно празненство. Тя обявява сватбата и нарежда да се построи Леден кристален дворец на река Нева, между Зимния дворец и Адмиралтейството. „Всички са поканени!“. Оперната дива (в ролята Тамара Калинкина) пее ода „В прослава на Анна!“

Второ действие

Сцена пета: Оперната дива в образа на Бялата дама пристига в ледената цветна градина. С голям сватбен воаяж тук пристигат императрицата с младоженците. Феята на ледената цветна градина подарява на булката сватбен воал, а императрицата – клетка с райски птици. Сватбеният кортеж шумно се оттегля. В кристалния леден дворец остават завинаги само двамата влюбени, нежно запленени един от друг.

Сред многото поуки, заложени в представлението е и фактът, че често зад афишираните добри намерения се крие злоба, завист, отмъстителност…

Уникалната балетна трупа на Старозагорската опера отново заяви, че е най-добра в страната и Европа. Всички артист-балетисти се представиха в най-добра светлина.

Солистите на 12 октомври са Томоки Ишиго и Акари Мориматцу. Гледах представлението на 13 октомври със солисти Анелия Димитрова и Фиорди Лоха. Другите главни роли изпълниха Харука Суга, Хорхе Барани, Кармен Дерминташ и др. прекрасни солисти на балета. Според мене Съвършенство е другото име на Анелия Димитрова – фина, изящна, грациозна, завладяваща, перфектна балерина, а видно от постановката – и много вещ хореограф -постановчик, заедно с Ромина Славова.

Тепърва „Кристалният дворец“ ще се играе! Желая успех и много заслужени аплаузи!

Росица Ранчева