Боговдъхновен дар направи Държавна опера -Стара Загора
На Велика сряда от Страстната седмица (12 април 2023 г.), под брилянтната диригентска палка на Негово Високопреосвещенство Старозагорския митрополит Киприан, Държавна опера Стара Загора – оркестър, хор и солисти, представи една от най-красивите меси – „Стабат Матер“ от Джоакино Росини.
Като на триумф на духа, на победа на живота над смъртта, публиката препълни салона в трепетно очакване на голямото музикално събитие. А салонът ухаеше на рози, лилиуми и други цветя, разположени в кошници край сцената и във фоайетата. Рунд-хоризонтът беше запълнен от шедьовъра на Микеланджело „Пиета“.
С аплодисменти бяха посрещнати оркестрантите, хористите с хормайстор Младен Станев и водещите солисти на операта Емилия Иванова /сопран/, Петя Петрова /мецосопран/, Ивайло Йовчев /тенор/, Ивайло Джуров /бас/. Със ставане на крака и продължителни аплодисменти публика и артисти посрещнаха своя духовен отец митрополит Киприан, който застана на диригентския пулт.
„Стабат матер“ (на латински Stabat mater) е римокатолически химн от 13 век. Това е най-силната средновековна латинска поема, разкриваща страданията на Майката Христова. Утвърждава се като едно от най-важните канонически последования (секвенции), при богослужението в Западната църква. Въпреки, че играе съществена роля в католическото богослужение, днес „Стабат матер“ се споменава най-вече във връзка с музикалните произведения, написани по този текст.
Любителите на оперна музика познават добре оперите на Джоакино Росини. Те са наситени с много красиви арии, дуети, квартети, хорови и оркестрови моменти. В „Стабат Матер“ композиторът е излял сърцето си и почитта си към Божията Майка -страдалница. Той съчувства на нейните мъки и жестока болка пред незаслужената позорна смърт на Сина й, дошъл на земята, за да изкупи греховете човешки.
По различни поводи Старозагорската опера е представяла различни меси и реквиеми, кантати и оратории, но такова боговдъхновено изпълнение не е имало. Всички на сцената бяха не само музикално, но и присъствено отдадени на скърбящата Божия Майка. И тяхното поведение и изпълнение прескочи рампата и завладя публиката. Макар и на латински език, това уникално интерпретиране на химна, преоткри шедьовъра на църковната музика. За това допринесоха и субтитрите на български.
Ето десетте части на произведението:
1.Скърбящата Божия Майка (хор и солисти)
Майката стоеше скърбяща,
Ридаеща до Кръста,
на който висеше Синът и.
2.Ридаещата и душа (ария за тенор)
Нейната душа, плачеща
горчиво и цялата в траур
бе прободена с меч.
О, колко тъжна и горестна
Беше тази благословена
Майка на еднороден син.
Плачеше и скърбеше тя,
треперейки гледаше
мъките на святото си дете.
3. Кой е човекът (дует за сопрано и мецосопрано)
Кой човек не би проронил сълза,
Виждайки майката на Христос
В такава горест ?
Кой ли не би се натъжил,
гледайки благочестивата Майка,
жалееща своя Син ?
4. За грешниците (ария за бас)
За греховете на Своя народ
тя видя Иисус в мъки,
подложен на камшика .
Тя видя своя мил Син
Да умира, изоставен ,
И духът му да отлита.. .
5. О, Майко (речитатив за бас и хор)
О, Майко , извор на любов,
Нека почувствам силата на скръбта ,
Скърбейки с теб.
Нека сърцето ми да гори
с любовта към Христос , към Бога,
която аз изпитвам към Него.
6. Света Майко (квартет за сопрано, мецосопрано, тенор и бас)
Света Богородица , отнеси това в миналото.
Закови раните на Този, който е разпънат на кръста здраво върху сърцето ми .
С твоя кървящ Син ,
който страда заради мен ,
позволи ми да споделя болките .
Нека наистина плача с вас ,
Да жалея Този , който е разпнат
За да мога да живея аз.
Да стоя до кръста с теб ,
да ридая с теб , аз желая .
Девица сред девици , Блестяща –
Не ме отблъсквай ,
позволи ми да плача с теб.
Позволи ми да усетя смъртта на Христос ,
силата на неговата страст ,
и да съзерцавам раните му .
7. Позволи ми да страдам (каватина за мецосопрано)
Позволи ми да осъзная Христовата смърт,
Неговите страдания на кръста
За да бъдат запомнени.
Накарай ме да страдам от раните
Да се опияня от този кръст
Заради любовта на Сина.
8.Възпламенен от вярата и свободен (ария за сопрано и хор)
Възпламенен от вярата и свободен
от теб, Дево, аз съм защитен
В деня на страшния съд!
Нека бъда защитен от Кръста,
от смъртта на Христос и
Благодатта да бъда опростен.
9. Когато тялото умре (квартет за сопрано, мецосопрано, тенор и бас)
И когато тялото ми умре,
нека на душата ми се даде
10. За винаги. Амин (хор)
Славата на рая.
Амин .
Времетраенето на произведението беше час и десет минути. След това започнаха нестихващи аплодисменти и възторжени възгласи. Последва обявяването на кошниците цветя: От вицепрезидента на Република България Илияна Йотова и кмета на Стара Загора – Живко Тодоров, от църковните настоятелства на всички старозагорски храмове – „Св. Николай“, „Св. Димитър“, „Въведение Богородично“, „Св. Игнатий Старозагорски“, „Св. Паисий Хилендарски“, „Св. Троица“, „Св. Теодор Тирон“-Аязмо, от Епархийския съвет при Старозагорската митрополия, Архиерейско настоятелство -Свиленград, архиерейските наместничества на Казанлък и Нова Загора, от служителите при Старозагорската митрополия, от Харманлийска и Чирпанска духовни околии, от общините Нова Загора, Николаево, Свиленград, от Тракийски университет, от ДСК-АД-Стара Загора, от настоятелството на Държавна опера Стара Загора, от Втора механизирана бригада -Стара Загора с бригаден генерал Станимир Христов, от Булагро-АД, от СУ „Иван Вазов“ Стара Загора, от Медицински център -Стара Загора, от Академичен цирк „Балкански“ и др.
„Благодаря на цялото ръководство на Държавна опера -Стара Загора с директор Огнян Драганов и на уважаемия господин Генерал!. Благодаря за това огромно удоволствие, което изпитахме тази вечер на Велика сряда, за да се получи това вдъхновение за предстоящите празници, -каза развълнуван митрополит Киприан.- От утре -Велики четвъртък, ще влезем и в мъката на Майката Божия и на Христа Спасителя.
Благодаря за огромното доверие да направим именно това произведение на Росини – изключително трудно заглавие за хор, оркестър и солисти. Но тогава, когато то се увенчава с Божието благословение, когато имаме вярата, че това ще се получи, ето то стана!
Благодаря на всички! Прегръщам Ви всички – хор, оркестър, солисти! Знаете, че винаги за мене е било чест и удоволствие да бъда с Вас! Бъдете живи и здрави и до нови плодотворни успехи!
Благодаря за съпричастността на публиката! – каза архиереят.
И ние благодарим за величественото преживяване!
Росица Ранчева