Самодейците на НЧ „Св. Климент Охридски-1858“ украсиха с изкуството си Деня на независимостта

Септемврийското утро в Стара Загора се събуди хладно и мрачно, но една невидима тържественост се носеше по улиците, по лицата на хората, по духът, който излъчваше градът…Българинът преоткриваше корените си и разлистваше непознатите страници на историята си, за да поеме дълбоко дъх, смелост, кураж и вдъхновение, от дирята, която бяха оставили предците ни…

22-и септември е – Денят на независимостта на България!

Камбаната на църквата отброяваше тържествените удари за начало на служението, а оркестрите свиреха бойните маршове и изпълваха със строга тържественост площадите пред Общината, пред паметника на загиналите български войни за свободата на България…Птиците пееха сред все още зелените, клони на вековните чинари в парк „Александър Стамболийски“ ( Алана) и приканваха старозагорци на празника…

Вече дни наред участниците в програмата за този ден от НЧ „Св. Климент Охридски 1858 година“ се събираха, за да отрепетират цялостния спектакъл . И ето ги идват – нагиздени, хубави, слънчеви в красивите си носии и изпълниха пространството на парка с багри и настроение…

Организацията на събитието беше обърнала позицията, но това не смути изпълнителите. По-скоро бяха объркани зрителите от коя страна да застанат, за да виждат. Но суматохата около озвучаването приключи и прозвучаха първите акорди на .песента на младите възпитаниците на Веселин Божков от Студията „Розов свят“…Плиснаха се песните и звънливите гласчета звъннаха с позната песен „За теб Българийо“/от репертоара на Веселин Маринов/. Веднага след тях най-малките хоротропци събраха умилението на публиката и възторзите й…

Програмата продължи с изпълнението на Ансамбъл „Зорница“ с главен художествен ръководител акад. Кирил Тодоров и диригент Иван Тодоров, с песните на женския и на мъжкия хор, на солистите към тях, в съпровод на Битовия оркестър. И като естествено допълнение, за да бъде цялостно звученето на програмата, танцовият състав с художествен ръководител Йоана Герлимова изигра с много жар „Трите пъти“ и „Овчар и девойка“ … Дали заради оптимизма на българската народна песен, поради празничната атмосфера, но в един момент и слънцето успя да пробие сивата пелена на облаците и огря при изпълнението на „Де е България“, подхваната от всички участници и зрители. Настроението преля в хоро, което се изви в няколко ката и на което се хванаха всички, а момчетата от Битовия оркестър – Цецо, Гошо, Пройчо, Евгени и Марчо свиреха със сърце и душа и даваха ритъма и настроението .

Парк „Алана“ е старо тържище. Това е част от мястото, където старозагорци и хора от селата са си давали срещи тук, излагайки селскостопанска продукция – храни и фуражи, и преди всичко жито. Мястото е за срещи, за сключване на сделки, за вземане на важни търговски решения. Това е място, белязано от хората за хората…Това място помни ония паметни дни на 1908-а година и възторга на неотминалия възрожденски дух, на строителите на Съвременна България, помни мечтата им за просперираща независима България, която да пребъде във вековете. Дано не сме се посрамили пред тях днес, дано ведно с песните и танците да сме съхранили част от оная велика енергия, положила основните камъни в темелите на нова България – Честита и Независима!

Гинка МИХАЙЛОВА

НЧ „Св. Климент Охридски 1858 година“