Книгата „В името на Иисус“ на д-р Румяна Лечева ще бъде представена в Чирпан
На 28 май от 11 часа в Чирпан в къща-музей „Пейо Яворов“ ще бъде представена книгата „В името на Иисус“ на д-р Румяна Лечева. Музикалният съпровод преди началото на събитието ще бъде на Трио Арте+ от Държавна опера-Стара Загора. Проявата е част от програмата за отбелязване на 30 години от създаването на Фондация „Яворов“.
Книгата е събрала историите на социалната мисия на християнските вероизповедания по време на Третата българска държава. Внушителното издание от 525 страници е опит за първото изследване в българската историография. В него се прави сравнителен план на социалната мисия на трите християнски деноминации – източноправославни, католици и протестанти през периода 1879 – 1949 г. До този момент има подобни проучвания за нашата страна само за две от тях – на Българската православна църква и на Католическата църква. Информация за социалните дейности на евангелските деноминации има в отделни изследвания.
Книгата е резултат от седемгодишна изследователска и проучвателна работа в различни централни и областни архивохранилища, изчитане на теченията на различни вестници и списания, някои от които много редки, като оставим настрана запознаването с наличната литература, имаща едно или друго отношение към изследваната тема, което се разбира от само себе си.
Началната глава е посветена на общите постановки, свързани с религиозните измерения на обществените проблеми, социалната мисия и мисионерството, отношението църква-държава изобщо и в социалната област-конкретно.
След това е направено подробно описание и анализ на социалните инициативи и дейности на Българската православна църква през разглеждания период- благотворителни и образователни институции, различни организации на духовници и миряни, публикации, биографични данни на видни църковни водачи.
По-нататък е предложен анализ на социалната доктрина и дейност на Католическата църква- от папските енциклики на социални теми, през дейностите на различните католически ордени в българските земи, до техните образователни, благотворителни и помощни институции.
В следващата глава се разглеждат социалните доктрини и дейности на протестантските деноминации- от появата им в българските земи до 40-те години на ХХ век – издателска дейност, образователни институции, социални проекти, благотворителни фондове и пр.
В заключението се подчертава, че и трите основни християнски вероизповедания са в определена степен зависими от държавата, Българската православна църква в най-голяма степен, а останалите в по-малка. Отношенията между тях често са определяни от променящите се политически интереси.
На 19 октомври 2017 г. кореспондентът на Българска телеграфна агенция (БТА) в Стара Загора Румяна Лечева беше избрана за доктор по история в Нов български университет (НБУ). Тя успешно защити дисертация на тема „Социалната мисия и социалните практики на християнските вероизповедания през периода 1879 – 1949 г.“ с научен ръководител проф. Румен Генов в Департамент „История“. Научно жури на дисертацията са доц. Веселин Методиев от НБУ, проф. Иван Еленков от Софийския университет „Св. Климент Охридски“, проф. Момчил Методиев, ръководител на Департамент „История“ в НБУ и главен редактор на списание „Християнство и култура“ и доц. Михаил Груев, директор на Държавна агенция „Архиви“.
Книгата е издадена в издателство „Комунитас“.
Д-р Румяна Лечева е автор на сценарии на документалните филми „Александрийската библиотека (2002), “Детска мечта за Италия“ (2004), „Френски спомени“(2006) и „Мина, тя мина“ (2012). През 2013 г. издава документалния разказ „Истинската история на Христина Морфова“.