На днешна дата излиза първият брой на вестник „Стършел“

На днешната дата 15 февруари 1946 г. започва да излиза „Стършел“  – български вестник за хумор и сатира. Излиза и досега и е единственият хумористичен вестник на Балканите.

Създаден е от леви интелектуалци като отговор на популярна сатирична рубрика във вестника на БЗНС (НП) „Народно земеделско знаме“. Сред ранните сътрудници на вестника са Димитър Чавдаров – Челкаш, Борис Ангелушев, Павел Вежинов, Богомил Райнов, Марко Бехар, Христо Ганев, Валери Петров, Никола Мирчев.

Сътрудници на вестника през годините са били още Иван Радоев, Петър Незнакомов, Радой Ралин, Черемухин, Добри Жотев, Ясен Антов, Христо Пелитев (главен редактор 1965 – 1988), Кунчо Грозев, Станислав Стратиев, Чавдар Шинов, Мирон Иванов, Марко Ганчев, Любомир Янов, Йордан Попов (и като главен редактор) и карикатуристите Никола Мирчев, Марко Бехар, Борис Димовски.

За известно време се издава от централния комитет на БКП.

Редакцията на вестника е съорганизатор на Наградата „Чудомир“ за хумористичен разказ (от 1969 г., съвместно с община Казанлък) и на Международния литературен конкурс „Алеко“ (от 1966 г., съвместно с община Свищов).

По повод 75-тата годишнина на „Стършел“ през 2021 г. Михаил Вешим пише есето

Кошмарът на главния редактор

Като опитен алпинист вашият „Стършел” изкачи още един връх – 75 години.

Връх, който нито един български вестник не е изкачвал.

75 години Националният седмичник за хумор и сатира излиза без прекъсване, без да е променял името и бодливия си нрав.

В историята му има различни периоди – започнал като ляв вестник и партийно издание, след промените през 1989 г. „Стършел” стана истински независим вестник.

Спомням си редакционните дебати в ония бурни времена, веднага след 10 ноември – как и по какъв път да тръгнем? С почит и уважение към творчеството му, тогава поканихме един от основателите на вестника, поета Валери Петров, да стане член на нашата редколегия.

„Отде-накъде! – реагира той, остро и неочаквано за нас. – Щом искате независим вестник, направете си „Щъркел”! „Стършел” е започнал като партиен и трябва да си остане такъв!”

Не го послушахме – него, майстора на словото. И по-добре. Ако бяхме го послушали и бяхме оставили вестника в ръцете на Столетницата, днес нямаше да го има. Както ги няма други издания от миналото – „Поглед”, „Антени”, „Народна младеж”, „Народна култура”…

А „Стършел” продължава да излиза, благодарение на усилията на всички стършели от Гнездото, на нашите сътрудници и най-вече на нашите читатели.

Верните ни читатели – това е тайната на нашето дълголетие. Редица поколения са израсли с изданието ни, спомнят си текстове и карикатури от миналото, имената на авторите. Някои още събират и подвързват годишнините, за да си ги пазят като историческа ценност.

„Стършел” наистина е ценност в историята на журналистиката ни. Той не е просто сатиричен коментар за събитията на седмицата. В него има и литература – неслучайно през редакцията ни са преминали най-добрите български писатели и поети-сатирици. Следа са оставили най-добрите ни карикатуристи. С техните карикатури един ден може да бъде илюстриран учебник по съвременна история.

Освен различни периоди, „Стършел” е имал и различни главни редактори. Първите двама – Челкаш и Асен Босев, не помня – по обясними причини, но за другите имам преки наблюдения. Не им беше лесно.

Най-трудно беше на Христо Пелитев – най-дълго заемалия поста, цели 26 години. Той хем имаше чепатия нрав на сатирик, хем трябваше да се съобразява с партийната линия. Четеше фейлетоните под лупа да не би някъде линията да се изкриви. И когато хванеше „изкривяване”, играеше редакторският молив… Неговият страх: да не звънне червеният телефон със заповед за уволнение. Тогава ние, по-младите, се майтапехме, че по лицето на Пелитев може нагледно да се види що е то „язвителен хумор” – когато Главния го свива язвата от жилещи текстове и карикатури.

След него като парашутист през 1989 бе спуснат Орлин Орлинов, най-кратко задържалият се на редакторския стол – само половин година. Той нямаше нищо общо с хумора и сатирата, нямаше даже време да разбере на какъв вестник е начело – работещите в редакцията бързо го демонтираха като ненужен комунистически символ.

Йордан Попов пое кормилото в най-бурния период, когато се решаваше съдбата на вестника. „Зодия „Овен” съм” – казваше той за себе си. С упоритостта на овен и с остротата на перото си успя да надделее над „червените мандарини”. В ония бурни времена „бодливото трио” Попов, Георги Чаушов и Георги Александров успя да извоюва независимостта на „Стършел”. За да е вестникът такъв, какъвто е и днес – далеч от властта, от политически партии и икономически групировки.

След Йордан на редакторския стол седна Кръстьо Кръстев – много по-мек и сговорчив характер, но пък твърд в едно – в художествения вкус. Той не позволи на простотията, която превземаше другите медии, да влезе в „Стършел”. Кръстьо затвори вратата на редакцията за хумористичната чалга, тип „ку-ку” и Слави, за уличния език и за „жълтата гостенка” на прехода – жълтата журналистика.

На мен сега ми е най-лесно – нямам притеснения за „правата линия”. Или за това, че някой партиен секретар ще ме уволни по телефона. И когато в класация пишат, че по свобода на словото сме на 111-то място, някъде при Бенин и Того, се усмихвам недоверчиво. Ами я си представете, че сме „стършели” в Русия, в Турция или Беларус! Само за една карикатура на „вожда” цялата редакция щеше да е в затвора… Щеше ли тогава „Стършел” да стигне до 75?

Като главен редактор имам само един кошмар: че някой ден „Стършел” спира да излиза – по технически или по финансови причини.

Тогава читателите ще кажат: създадоха го известни български писатели, в него работиха Радой Ралин и Борис Димовски, Стефан Гечев и Борис Априлов, Марко Ганчев и Георги Чаушов…

А го затри някой си Вешим…

Но бързо прогонвам тая мисъл и с колегите подхващаме следващия брой… За следващата седмица.

Към следващата годишнина.

М.ВЕШИМ,

гл. редактор

Тук е електронното издание на вестника https://starshel.bg/

А тук може да прочетете още любопитна история за „Стършел“ https://www.24chasa.bg/ojivlenie/article/5329079