Кои български плажове са на световно ниво?
През 2021 година 13 плажа и едно яхтено пристанище са постигнали световния стандарт Син флаг в България, предаде Bgtourism.bg. Това са плажовете на Златни пясъци, Слънчев ден, Свети Влас–Нов плаж, Слънчев бряг-Север, Слънчев бряг-Централен, Слънчев бряг-Юг, Несебър-Юг, Поморие-Изток, Созопол-Централен, Созопол-Харманите, Дюни, Дюни-Юг и Аркутино. Единствената, отговаряща на световните стандарти и отличена марина в България е Марина Диневи.
През настоящата година от Програмата „Син флаг“ са отпаднали плажовете на Албена и Бялата Лагуна, както и дългогодишните участници – Елените и Оазис.
Световно известна награда, на която се доверяват милиони по целия свят, програмата „Син флаг“ се осъществява под егидата на Фондацията за екологично образование и е със седалище в Копенхаген, Дания. В България тя се представлява и управлява от Българско Движение „Син флаг“.
Програмата „Син флаг” е доброволна сертификационна процедура за плажове и яхтени пристанища, управлявана от международната Фондация за екологично образование (Foundation for Environmental Education – FEE) – неправителствена организация, в която членуват национални организации от над 70 държави от цял свят. Неин представител за България е Българско Движение „Син флаг.
Стартирала като европейска инициатива само в десет държави през 1987 година в партньорство между Фондацията за екологично образование и Европейската комисия, Кампанията „Син флаг” обхваща вече около 50 държави от Европа, Северна и Южна Америка, Азия, Африка и Океания, като поощрява чисти и сигурни плажове и яхтени пристанища и образова цялото общество да опазва околната среда по крайбрежието, като допринася, както със своето доброволно участие в екологични инициативи, така и с ежедневното си поведение. Програмата “Син флаг” обединява туристическия и екологичен сектор на местно и национално ниво.
Благодарение на Българско Движение „Син флаг” сини флагове се веят по българските плажове от 1995 година, когато е награден първият плаж в България – този на Слънчев бряг. Тъй като Българско Движение „Син флаг“ е първата организация-член извън Обединена Европа още от 1993 година, това е и първият флаг извън тези страни, като с приемането на България, Фондацията за екологична образование за първи път се отваря и за други страни.
Самата награда „Син флаг” е най-утвърденият еко-етикет и стандарт в туризма, с който са удостоени над 4000 плажове и яхтени пристанища в цял свят, сред които и тези на изявени български курорти.
За да го заслужат, управляващите на плажовете и марините и хората, които ги посещават, трябва да изпълнят редица критерии, свързани с качеството на морската вода, екологичната информация и екологично образование, безопасността, услугите и удобствата. Похвално е традиционното участие на утвърдени български плажове в Програмата, което е доказателство за стремежа на концесионерите и управителите им към качествен, успешен и надежден мениджмънт.\Сертифицирането по Програмата „Син флаг” е шанс плажовете и марините да сверят политиката си на управление със световните стандарти, да се сравнят с подобни курорти, да докажат на всички, че отговарят на високите изисквания на световния еко-етикет „Син флаг”. Българско Движение „Син флаг” призовава всички концесионери на плажове, които имат самочувствие, че се справят отлично с управлението на плажовете си, да се включат в Програмата и да тестват нивото си.
Плажната ивица на комплекс Златни пясъци е в световния топ 20 по чистота, красиви гледки, удобна инфраструктура и прекрасен климат. Това става ясно от класация в сайта на плажните инспектори в нета.
„Плажните инспектори” е първата в света платформа за оценка и сравнение на плажовете. В актуалната си класация beach-inspector.com включиха два български плажа в препоръчваните от тях като най-добри на планетата. Това са плажът „Венид бийч“ на марината в Свети Влас и централният плаж на Златни пясъци, пише “Стандарт”.
Те са оценени в топ 20 на най-добрите плажове за класическа почивка в света, а сред останалите попаднали в категорията са легендарни ивици в Мавриций, Сардиния, Бали, супер луксозният The Beach в Дубай, плажове в Ко Самуи и Миконос.
Как обаче е създадена класацията на плажните инспектори? В продължение на три години екипът им е проучил щателно 1595 плажа с обща дължина 14 хил. километра в 52 туристически региона в цял свят.
Всяка ивица получава специална оценка според качеството на водата, инфраструктурата, предлаганите услуги, сигурността, всякакъв вид удобства и не на последно място – удоволствието от почивката там. За да попаднат българските плажове в класацията са били отчетени общо 120 параметъра, между които дори “красота на гледката”. З
а да съберат тази информация, инспекторите прекарват два дни на плажа „Венид бийч“, правят видеа, говорят си с туристите, опитват храната в ресторантите на марината в Свети Влас. Тяхната присъда: „Венид бийч“ е малък, но всъщност страхотен плаж“. Инспекторите смятат още, че мястото притежава стилна концепция и неповторима атмосфера. Освен това, според тях, носи и усещането за романтика. „Не сте ли мечтали винаги точно за такъв плаж“, казват с усмивка от екипа на beach-inspector.com. Относно плажът на Златни пясъци, инспекторите имат някои забележки, но по-важното е, че все пак са класирали ивицата в топ 20. В базата данни на сайта, който подрежда най-хубавите плажове в света в собствена класация има информация за 27 български ивици.