12-ти MENAR Film Fest in Stara Zagora

Предстои откриването на 12-тия MENAR Film Fest in Stara Zagora с трогателния египетски филм „На края на света“ | Yomeddine на 14 януари от 18,30 часа в залата на РБ”Захарий Княжески”. С този  филм в същия ден се открива и програмата на фестивала в София.

Кои други филми от програмата на МЕНАР ще гледаме в Стара Загора ще узнаем от организаторите много скоро.

Най-награждаваният египетски филм за последното десетилетие „На края на света” („Yomeddine”) открива 12-то издание на фестивала за кино от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка Sofia MENAR на 14 януари от 19.00 ч. в Дома на киното в столицата. Фестивалът ще продължи до 30 януари с прожекции в Дома на киното, Културен център G8, Евро синема и Чешки център – София.Трогателната история на отхвърления от обществото Бешай и неговия малък спътник Обама трогна зрителите и критиката по целия свят и спечели десетки награди, включително от фестивалите в Кан, Валядолид и Филаделфия. Освен че беше номиниран за „Златна палма” в Кан, дебютът на Абу Бакр Шауки беше избран да представи Египет и в надпреварата за чуждоезичен „Оскар”. „На края на света”  представя историята на обезобразения Бешай , който прекарва по-голямата част от живота си на сметището, където преживява заедно със съпругата си и малцината приятели. След смъртта на жена му, Бешай решава да намери роднините си и тръгва на дълъг път със старото си магаре и симпатичния хлапак Обама.

Фокусът на Sofia MENAR 2020 ще бъде „Сканди MENAR” и ще е съсредоточен  върху копродукциите между скандинавски страни и държави от Близкия изток.

Датският „Чародеят” (“The Charmer”) на Миляд Алами представя историята на иранец, който се опитва да се установи в Дания като се запознава със самотни местни дами. „Чародеят” е отличен с награди за най-добър филм от фестивалите във Варшава, Любек, Белград и Тбилиси, както и с призове от кинофорумите в Сан Себастиан, Чикаго, Гьотеборг, Тайпе и Палм Спрингс.

„Дерзай!” („Beyond Dreams”) на шведката от турски произход Рожда Шекерсьоз показва трудностите пред младата Миря, която след като излиза от затвора трябва да избира между майка си и приятелите си, които винаги е чувствала като свое истинско семейство. Сред наградите на Beyond Dreams са най-добър филм и най-добра актриса (Евин Ахмад) от фестивала в Духок и наградата за дебют и наградата на публиката от фестивала в Гьотеборг.

С „Аматьори” (“Amateurs”) на Габриела Пихлер се пренасяме в малко шведско градче, където животът се променя напълно след като голяма хранителна верига планира да отвори магазин за местните. Единствената пречка пред корпорацията са две момичета – едно от кюрдско семейство и друго с арабски произход, които съзират нечистите помисли в действията на управителите на концерна. „Аматьори” е отличен с наградата за най-добър филм от фестивала в Гьотеборг.

Sofia MENAR Film Festival е кинофестивал, който запознава българската публика с културата и традициите на ислямския свят. Програмата на Sofia MENAR Film Festival представя най-доброто от игралното, документалното и късометражното кино на Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка, като включва и специално подбрани тематични събития, свързани с държавите от този регион, както и с обичаите на етническите групи, които обитават земите им.

Събитието се провежда всяка година през януари и тече паралелно в София и други големи български градове. Организира се от „Позор” и е най-мащабното подобно културно събитие за Балканите.

Сред режисьорите, чиито продукции са представени в рамките на фестивала са имена като Аббас Киаростами, Маджид Маджиди, Мохсен Махмалбаф, Юмит Юнал, Асгар Фархади, Панахбархода Резаи, Хани Абу-Асад, Бахман Гобади, Реза Мир-Карими, Еран Риклис, Дервиш Заим, Хюсейн Карабей, Сюзън Юсеф, Насер Хемир, Надир Мокнеш…

Sofia MENAR Film Festival продължава традицията на фестивала „Цветята на Корана”, чиито четири издания от 2009-та до 2012-та година представиха на българските зрители повече от 120 филма, които носят духа на Изтока.

Абревиатурата MENAR идва от наименованието, с което страните от този регион се определят като едно цяло – Middle East and North Africa Region.

Менáр /منار , произнася се и манáр/ на арабски означава фар, светлинна кула, пътеводна светлина. Производна е на думата нур /نور /, която на арабски означава светлина. В български език е влязла от османотурски под формата на думата минаре, или кула, която осветява пътя.