Боряна Каниду и д-р Иван Аяров са новите будители на Стара Загора
„На съвместно заседание на разширен състав на Управителния съвет на Съюза на учените – Стара Загора, Инициативен комитет и носителите на званието „Будител на Стара Загора 2017” бяха определени новите носители на наградата „Будител на Стара Загора“ за 2018 г. Това са изявените общественици Боряна Каниду от Къщата на Архитекта и председателят на Народно читалище „Св. Климент Охридски – 1858” д-р Иван Аяров“. Това съобщи за dolap.bg доц. Васил Хаджиилиев – председател на УС на Съюза на учените.
За екипа на dolap.bg, който е единственият сайт за култура, изкуство и образование в Стара Загора, е чест и удоволствие, че е уважена номинацията му за Боряна Каниду.
Боряна Каниду е родена на 12 април 1971 г. Магистър е в специалността „Психология на личността“. Професионалната й биография започва от Дом на културата – Стара Загора, където е организатор на школи и курсове, комуникира с разностранни екипи, с дейци и творци на художествената култура, организира концерти, участия и турнета в страната и чужбина. През 2000 г. става съучредител на първия частен фолклорен ансамбъл в областния град – СНЦ „Фолклорен ансамбъл Нашенци“ и организатор на множество концерти в страната и чужбина, частни участия и пр. Пред 2010 г. Боряна Каниду е съучредител на Креативен форум „Бръшляновата къща“ – Арт център за деца и младежи, работещ чрез методи на арт терапия и неформално образование. Член е на Управителен съвет в СНЦ „ССИК – Различният поглед“ (2011 – 2018 г.). В периода 2011 – 2015 г. е вдъхновител и съорганизатор на ежегодния Младежки фестивал на изкуствата „Различният поглед“ в Стара Загора. Участва в екипи, организиращи и представящи арт събития, включващи изложби, кино, музикални, театрални, танцови, аудио визуални представяния. През 2011 г. е част от екипа, инициирал възстановяването и менажирането на единствения оцелял независим кино салон „Комсомол“, който Сдружението преименува „Различният Комсомол“. В него, в продължение на две години, се представят международни независими кино фестивали от цял свят. През 2012 г. Сдружение за съвременно изкуство и култура „Различният поглед“ наема Къщата на арх. Христо Димов – паметник на културата и го реновира. Чрез оригинални дейности го преобразува в независимо арт пространство, място за споделяне на идеи, креативни концепции, психология и доброволчески обмени, подкрепа на авторски проекти и пр. Годишната програма представя пъстроцветна палитра на некомерсиалното изкуство – кино, музика, театър, литература, фотография, изобразително изкуство, приложни ателиета. Боряна Каниду активно и с вещина управлява всички процеси по реновирането и превръщането на мястото в уникален културен център в сърцето на града.
От 2012 до 2017 г. Боряна ръководи и е консултант по проект „Младежки информационно- консултантски център – Къщата на Архитекта за Стара Загора“, част от националната мрежа Развитие на младежко – информационно консултантски центрове в 36 града от цялата страна. Оператор е на проекта „Национален център младежки програми и инициативи“, който през последните три години се обслужва от Министерството на младежта и спорта – Програма „ Младеж“
От 2014 г. досега е съорганизатор на проект „Джаз на двора“, инициатива на Сдружението, свързана с Международния ден на джаза, включваща музикални дни с джаз групи от страната, изложби, лектории, биографично кино за известни джаз изпълнители.
От 2015 г. неотменно Къщата на Архитекта е една от локациите в Нощта на изкуствата чрез „Арт ПУЛС“ – проект представящ жанровете изкуства, промотирани през годината в независимия Арт център;
От 2016 г. досега в Къщата на Архитекта се реализира „Детство в квартала“ – инициатива посветена на 1 юни Деня на детето. Тя е една от локациите в Европейската нощ на четенето. Там се реализира седмичната инициатива „Различният Петък“ – представяща независими автори и различните жанрове изкуство.
„Различният поглед“ под ръководството на Боряна Каниду партнира безвъзмездно на много външни проекти и каузи, свързани с доброволчество, екология, архитектура, психология, творчески визии на будни талантливи млади хора. През годините работи с програми като „Младеж“, Фондация“ Изкуството в движение“, Български кино общества, Културен календар на Община Стара Загора, Фондация „Америка за България“, Европейска доброволческа служба, Национален фонд „Култура“ и др. Осъществява партньорства с редица организации и институции от страната и чужбина.
Композиторът академик Кирил Тодоров е предложил д-р Иван Аяров за званието „Народен будител“. Иван Аяров е роден в село Рупките, Старозагорско на 27 декември 1939 г., където завършва начално и основно образование. Възпитаник е на Техникума по ветеринарна медицина Стара Загора и Висшия ветеринарномедицински институт, София. 20 години е научен работник в РНИВМИ – Стара Загора. Има над 50 научни публикации и е съавтор на няколко специализирани книги.
През 1992 г. сменя попрището и се отдава всецяло на читалищна дейност. Тя започва с избирането му за секретар, а по-късно и за председател на Народно читалище „Свети Климент Охридски 1858 г.“, което под неговото ръководство и пълна отдаденост се превърна в истински народен храм – светилище и твърдина на българщината и място за етнически сговор между поколенията. За адаптация на дейността на читалището към изискванията на 21 век, лично г-н Аяров като вещ сценарист, либретист, режисьор и автор на музикално-поетични спектакли реализира голям брой читалищни и общоградски прояви, базирани на традицията, родовата и историческата памет. Иван Аяров е автор на читалищния химн „Славослов за св. Климент Охридски“. Над 20 от неговите песни са включени в репертоара на Ансамбъл „Зорница“. Автор е на идеята и председател на Инициативния комитет за въздигане на паметник на Св.Климент Охридски, за създаване на Художествена галерия и сбирка на произведения на изобразителните изкуства. Той успя да превърне читалището в голям семеен колектив, в който се реализират над 20 творчески формации с над 1000 участници.
Д-р Аяров е председател на клуб „Митрополит Методий Кусев – 1996 г.“, на Дружество „Средногорски юнак“ и на клуба на старозагорските краеведи „Род и памет“. За тази му дейност Българското гениалогично дружество „Родознание“ София му присъди званието „Заслужил родоизследовател-краевед“. Висока оценка получиха и книгите му „Възрожденска Акарджа и Стара Загора“, „Стара Загора 1877 – 1945 г.“- „Читалището -дух и послание“, „Читалището в българската духовност“.
За мащабната му читалищна и културна дейност той е удостоен с голямата награда „Св. Климент Охридски“ и с медал „Принос към народното читалищно дело“ от Съюза на народните читалища в България. Автор е на стихосбирките „Повикана песен“, „Богородице моя, без ореол“, „Мушмороци“, „Капището“ и „Жрицата“. Член е на Съюза на българските писатели.
Церемонията по награждаването на будителите ще се проведе на 31 октомври 2018 г., сряда, от 18:00 ч. в Регионална библиотека „Захарий Княжески“. Освен пластики и дипломи, за носителите на приза се организира посещение на Европейския парламент в Брюксел. То е осигурено от евродепутатите Ева Майдел и Асим Адемов.
Росица Ранчева