За 8 години над 2 000 български традиционни ястия са представени на фестивала в Пряпорец
Близо 400 участници от 30 колектива на възраст от 6 до 85-години пяха и танцуваха от сърце и душа на откритата сцена в почивната база на старозагорското село Пряпорец в слънчевия 9 юни 2018 г. Над 40 кулинарни шедьоври по изпитани уникални рецепти подредиха в апетитна изложба 17 от колективите, участващи в осмото издание на Националния фестивал на българския фолклор и българските традиционни ястия.
Още в ранни зори мястото се изпъстри от шарените народни носии на най-нетърпеливите участници и се огласи от жизнерадостното жужене на десетките гласове на дошлите от близо и далеч, които развълнувано разговаряха, споделяха и се смееха. Насядалите по тревата гости на фолклорния празник бяха заели стратегически сенчести позиции и с интерес наблюдаваха сцената, други се бяха струпали около изкушаващата сетивата изложба, като внимателно слушаха рецептите и грижливо водеха записки, документирани с фотографии на невероятните експонати – подбрани с носталгия от поомачкания и пожълтял бележник с рецепти на баба, приготвени с желание и любов, и подредени с естетика и отношение.
От читалището в Малка Верея представиха „Караверлерска бухча“, с уточнението, че е „за специални гости“. До тях гордо бяха подредили своята „Яхния от свинско месо със сливи“ сръчни домакини от НЧ „Благоразумие 1927“ с. Калитиново, а усмихнати дами от с. Рупки канеха гостите да опитат от истинско домашно козе сирене по вековна рецепта. Върху битовите покривки с полагащото им се самочувствие се бяха разположили вкусните постни сарми и пълнени чушки от с. Сулица, а достойна компания им правеше сулишкият рачел от тикви, чиято тайна се криела в специалния варов разтвор, в който се потапяла тиквата. Читалището в кв. „Железник“ представи ястие от варено жито „кишкек“, което имало магическото свойство да лекува бездетни… „Варио“ от бакла и бял боб от Варненско, „Млин“, „Такъми с ориз и охлюви по Габровски“, сладки и солени чувани и нечувани, виждани и невиждани ястия и десерти се бяха натъкмили върху строените маси в очакване на журито, председателствано от доц. д-р Евгения Иванова, етнограф в Регионалния исторически музей Стара Загора.
Тук за пръв път беше дошъл и Илия, малчуган на 1 година, облечен подобаващо за случая – в бяла ризка с фолклорни мотиви и кърпа на главата. Очевидно празничната фолклорна атмосфера му допадна, защото с ококорени черни очи зорко следеше ставащото наоколо.
За осемте години от провеждането на фестивала оттук са представени над 2 000 чисто български ястия, подчертавам чисто български, защото такова е условието на конкурса – да се покажат и популяризират родните уникални гозби, рецептите за които сме наследили от нашите майки и баби, сподели Емилия Петкова, секретар на НЧ „Пробуда 1928“ с. Змейово, инициатор и основен двигател на събитието от създаването му до сега.
При отлична организация и голям интерес премина включеното в културния календар на Община Стара Загора събитие, което традиционно се организира от читалищата и кметствата на селата Змейово, Пряпорец и Борилово.
КЛАСИРАНЕ Национален фестивал на българския фолклори българските традиционни ястия Пряпорец 2018
- Най-добра етно рецепта – Такъми с ориз по габровски, с. Жълтеш, общ. Габрово
- Най-стара рецепта – Домашно козе сирене, с. Рупките, общ. Чирпан
- За най -уникална рецепта – Заешка капама, с. Горски извор, общ. Димитровград
- За най-добър десерт – Сладка сливова каша, с. Ягнило, общ. Ветрино, обл. Варна
- За вкус – Майнаслийска пита – с. Събраново, общ. Нова Загора
- За най-автентична рецепта – Нахут със сланина, с. Пъстрен, общ. Опан
- За най-добра визия – Пълнена зелка, с. Голямо Дряново, общ. Казанлък
Традиционни ястия представени за първи път на фестивала
- Бакла с кисели сливи, с. Юлиево, общ. Чирпан
- Караверлерска бухча, с. Малка Верея, общ. Стара Загора
- Голо зеле, кв. Кольо Ганчев, общ. Стара Загора
- Корава баклава, с. Голямо Дряново, общ. Казанлък Автор и снимки Анелия Овчарова