Новогодишна трапеза 2 – рецепти от известни хора в културата и образованието на Стара Загора

Вкуснотиите в празничното меню за посрещане на Новата година са предложени специално за Долап.бг от видни дами в областта на културата и образованието в Стара Загора! Тези, които приготвят духовната храна за хиляди хора, са вещи майсторки в приготвянето и на ястия и десерти, ще се убедите сами. Да, кулинарията също е изкуство и то високо изкуство и да, кулинарията е дело образователно за тялото и духа, когато е вкусна, питателна и здравословна!
Дано ви помогнем с тези идеи и за вашата празнична трапеза! Да ви е сладко!

Рецептите на Гинка Михайлова, директор на Дневен център „Св. св.Козма и Дамян”
Новогодишното ми пиле
Колкото и невероятно да звучи – пилето става много добре ако е било замразено.
И така едно охладено или размразено вече пиле.
250 гр. кайма, по възможност без соев протеин, 50 – 100 гр. бекон, нарязан на ситни късчета.
1 яйце
1 сварено яйце
1 голяма глава лук настъргана
Накисната във вода голяма филия хляб
чубрица, чер пипер сол 1 лимон, тарос или копър и розмарин.
Сега внимателно, предстои ви една интересна операция по отлепване на кожата на пилето! Започвате от врата и с помощта на нож с тъп връх или само с пръсти започвате да отлепвате кожата на пилето и внимавате да те я скъсате. Най-напред започвате от там където кожите са отпуснати и ви дават възможност лесно да се пробвате. Бавно навлизате навътре между кожата и мускулната маса и трябва така да отлепите, че да може цялата ви ръка да навлезе в образувания голям джоб от врата към тялото до кълките и крилата. В така оформения джоб пълните омесената кайма с бекона, изстискания от водата хляб, суровото и настърганото сварено яйце с настъргания на едро ренде лук с подправките. Джобът от кожата се издува и пилето заприличва на надут балон. Обелвате лимон и го нарязвате на резенчета, обърквате с тароса, ако нямате може с копър и малко розмарин и солта и го слагате вътре в пилето. Цялото пиле го омазвате с мазнина по желание, а след това със суха смес от 2 с. л. червен пипер, 2 с.л. брашно и сол на вкус.
Пилето го пъхате в торбичка за печене и във фурната! По вкусно пиле от това обзалагам се – не сте яли.

МОИТЕ НОВОГОДИШНИ САРМИЧКИ

300 – 400 гр. свинско месо (бекон, ребра или врат)
още толкова ориз,
3–4 моркова, 1–2 големи глави лук
Ако месото ви е сухо прибавете още 150 гр. сланина.
Месото и сланината се нарязват на дребни късчета – по на един сантиметър приблизително.
Зелев лист, лозов лист и зелева чорба.
Към задушеното месо се прибавят нарязаните лук и моркови за около 5 мин. И след това прибавяме измития ориз, в който съм сложила солта, по една стиска чубрица, гьозум, 1 – 2 с. л. червен пипер и чер пипер на вкус. Разбъркваме и наливаме 2 чаши вода. Изчаквам оризът да набъбне и да обере водата и отмествам от огъня.
В голяма тенджера поставям решетката за задушаване, ако няма такава обръщам голяма чиния на обратно, която да покрие дъното на тенджерата и върху нея започвам да нареждам навитите сармички. Винаги между зелевите сарми правя и един рад сарми от лозов лист. Така се овкусяват взаимно и стават по интересни на вкус. Когато са готови наливам зелева чорба притискам сармите отгоре с друга голяма чиния така, че водата леко да ги покрие. Сармите се варят на тих огън докато зелевият лист се свари. Така направените сарми са полуготови. За необходимата консумация изваждам сарми толкова, колкото са необходими в тавичка и ги препичам във фурната. Сервират се с кисело мляко по желание.

Рецептата на Милена Желязкова, директор на Второ основно училище „П. Р. Славейков” – Стара Загора
Пенерлия – по рецепта от казанлъшките баби
Пенерлията е тестено ястие с много масло и сирене, топло и дъхаво, когато току-що се извади от фурната. Прави се с месени кори, които се разточват и обилно се намасляват. Може да се използва олио, но вкусът е доста по-мек, когато е с разтопено масло. Пенерлията е ястие, което напомня хем баница, хем тутманик и масленица.
В миналото пенерлия се е приготвяла в казанлъшките села основно за празници, и най-вече за сватба. Тестото се замесвало в съботата преди венчавката. Другото име на пенерлия е панталийник.
Съставки
500 г краве сирене
3 с.л. олио
42 г мая
1 ч.л. сол
1 ч.л. захар
200 мл прясно мляко
1 ч.ч. кисело мляко
8 бр. яйца
1 кг бяло брашно
150 г краве масло
Начин на приготвяне
1. Затоплете прясното мляко леко. Добавете захарта и 2 с. л. от брашното. Размийте маята в млякото с ръка и оставете да шупне за около 10 минути.
2. Пресейте брашното, заедно със солта. Оформете кладенче в тава или върху плота, на който ще месите. Чукнете 4 от яйцата и добавете олиото. Забъркайте с дървена лъжица или с ръка, за да смесите съставките. Не месете все още.
3. Разбъркайте киселото мляко в чаша и го изсипете в сместа. Отново разбъркайте.
4. Накрая добавете маята с прясното мляко и замесете. Когато се получи гладко тесто, завийте с кърпа и оставете да втаса на стайна температура. За да подсилите втасването, може да сложите на по-топло място или да завиете с по-дебела кърпа.
5. Чукнете останалите яйца в дълбока купа и разбийте. Добавете сиренето и го натрошете с вилица. Смесете всичко, за да стане хомогенно.
6. Готовото тесто се премесва и се разточват с точилка, върху набрашнена повърхност на кори с дебелина около сантиметър.
7. Намажете дъното и стените на тава с масло. Редената пенерлия се прави, като редувате кора, масло и смес със сирене, докато корите свършат. Завършва се с кора, която само се намазва с масло, без сирене.
8. Друг вариант е намазнената кора със сирене да се завие на руло и да се направи като вита баница.
9. Оставете пенерлията да втаса за още около 20 минути. Намажете с разбито яйце и печете във фурна, загрята на 200 градуса.

Рецептата на Ивелина Дагсволд от Стара Загора, с успешна кариера на моден дизайнер в Норвегия
Вкусна и лесна, вегетарианска супа като предястие
1. 4 на брой зелени и червени чушки
2.5-6 скилидки чесън
3.магданоз – една шепа магданоз
4. Домати от буркан домашна консерва- 6 домата
5. Пресен кориандър – една шепа
6.Пресен риган – една шепа
7. 1 зелена парлива чушка
8.5-6 супена лъжица заквасена сметана
9.1 чаша червено вино
10. Соев сос – 2 супени лъжици
11.1 супена лъжица захар
12. 1 чаена лъжица сол
13. Малък лук. Всичко това се смесва и с пасатора се пасира.
Вари се около 15 мин на средна температура.

Новогодишен специалитет на Слава Драганова, директор на Библиотека „Родина“
Капама в пръстен гювеч
Необходими продукти:
1 голяма кисела зелка или 2 по-малки, 1 пиле или кокошка около 1.5 – 2 кг, 500 – 600 кг свински вратни пържоли (или свински гърди, ребра), 4 – 5 свински пържоли от бут, 4 -5 телешки пържоли, 4 – 5 наденици от кълцано месо (или петрохан, домашен суджук), десетина тънки филийки паприкована сланина, черен пипер, червен пипер,1 стръкче изсушена рогата мерудия (чимен)
За сармите: 500 гр кайма, 1 кафена чашка ориз, малка главичка кромид лук, 3 супени лъжици олио, 1 кафена лъжичка сол, 1 чаена лъжичка червен пипер, щипка чубрика и щипка гьозум, 15 – 20 листа от киселото зеле (средните), 15 – 20 лозови листа.
Приготвяне:
Почистеното пиле се разрязва по средата и се осолява добре отвън и отвътре. Леко се осоляват и останалите меса и се поръсват с черен и червен пипер. От зелката се изваждат хубавите големи и средни листа като твърдата им част към кочана се изрязва. Останалото (сърцевината на зелето) се нарязва на ситно. Плънката за сармите се омесва с една кафена чашка топла вода, без да се запържва. Завиват се зелеви и лозови сармички със средна големина. На дъното на голям (7 литра) пръстен гювеч се слагат 4 – 5 флейки паприкована сланина. Върху тях се изсипва част от нарязаното зеле – около два пръста, рогатата мерудия и се поръсва леко с червен пипер. Пилето се поръсва също с червен пипер и се слага над зелето като разтворена книга. В него се нареждат сармички до изравняване. Започва редене на месата като се редува нарязано зеле (1 – 2 см) – свинско месо, пак зеле – телешко, и т. н. Празните места между месата запълваме със сармички или нарязано зеле. Покриваме всичко със зелеви листа, а над тях редим останалата сланина. Наливаме 1 чаена чаша вода и 1 чаша зелева чорба. Затворяме с капака или с алуминиево фолио, което продупчваме на 2 – 3 места с игла и слагаме гювеча в студена фурна, включена на 250 градуса. Когато заври, намаляваме температурата на 180 градуса с вентилатор и така печем 2 часа. Още 3 часа печем на 150 градуса с вентилатор.
Капамата се готви продължително време на бавен огън, при което се смесват ароматите от различните меса и подправки. Неповторимият й вкус е несравним с друго ястие за празник като Нова година. Подхожда й хубаво червено вино и празнично настроение!

Рецептите на Таня Иванова, журналист
Торта меден йогурт
2 пакета бисквити „Закуска“ (по желание може да бъдат бели или с какао) 1 кофичка заквасена сметана (колкото кисело мляко), 1 малка кутийка сладкарска сметана Хопла 3 с л мед 200-300 грама пудра захар, сок и кора от 1 лимон ванилия сладко орехи в заквасената сметана се слагат захарта, медът, сок и кора от лимон, ванилия, разбива се леко с лъжица. Сладкарската сметана се разбива с миксер и се добавя към сместа. В правоъгълна форма или тавичка се редят пласт бисквити, пласт крем, накапва се сладко (добре е да бъде от по-кисел плод – боровинки, вишни). Завършва с пласт крем, който се поръсва с орехи – смлени или начукани по едро, по желание. Престоява на студено една нощ.

Мързелив тиквеник
700 г настъргана тиква 1 пакет домашна юфка 1 ч чаша захар (може и по-малко, особено ако тиквата е сладка, аз слагам половин чаша) 1/2 ч чаша олио 1 ч чаша начукани орехи канела, малко джинджифил, може индийско орехче, карамфил, ванилия – въпрос на вкус За сиропа – 1 ч чаша захар, 1 ч чаша вода Сиропът се сварява предварително, за да изстине. Всички съставки се разбъркват в купа, изсипват се в намазнена и набрашнена тава и се пече до приятен кафеникав загар. Горещият сладкиш се залива със студения сироп.