Трапезата на Бъдни вечер – от рецептите на Роси Ранчева
За Бъдни вечер, нощта срещу Рождество Христово, от цялата страна и от чужбина, всички християни се прибират в дома си, при корените, при родата си, при огнището, където е най-светло, най-топло, най-милно и драго. Където гозбите са най- вкусни, а спомените – най-сладки!
Това са последните постни часове, след прекарани 40-дневни Рождественски пости, за онези които са постили. Мъдреците казват, че не е толкова важно какво слагаш в уста, а какво излиза от нея. Сиреч, поне през това време, ние хората би следвало да бъдем по-смирени, по-добри, по-великодушни.
Бъдни вечерната трапеза се слага рано. Затова добрата домакиня от предния ден си е намислила с какво ще я нареди, набавила си е необходимите продукти, дори е направила заготовките за някои от вкуснотийките. Поне при мен това е полезна практика.
Всичкото ядене и пиене се сервира едновременно на трапезата и въобще не е препоръчително да се става по време на вечеря.
Централно място е отредено за Богородичната питка
Необходими продукти: 1 кг брашно; 2 с. л. захар; кубче мая; 60 мл олио; 1-2 ч. ч. вода; щипка сода бикарбонат; 1 с. л. сол. Начин на приготвяне: Захарта, маята и водата се разбъркват добре. Остава се да шупне. Брашното се пресява със содата и солта. Оформя се кладенче и в него се изсипват шупналата мая и олиото. Замесва се средно твърдо тесто, което се оставя да почине 10 минути. От тестото се отделя едно топче колкото юмрук, с което ще се украси питата. Оформя се питката, слага се парата и се прави украсата – от отделеното тесто се разточват въженца, които се оформят на кръстчета или други фигурки по избор. Питата се покрива и се оставя да втаса 30-50 минути. Пече се в умерена фурна на 170 градуса С. Пет минути преди да се извади питата се намазва със смес от 2 с.л. вода и 1 с.л. олио.
Салатите – Тази година ще имаме само една прясна салата – витаминозна бомба.
Салата „Витамина“ Необходими продукти: 1 глава по-големичка червено цвекло; 3-4 моркова; 1 лимон; 1 по-киселичка ябълка; ½ връзка магданоз; зехтин, сол; 4-5 сурови орехови ядки. Приготовление: Обелвам цвеклото и го настъргвам на едро ренде. Същото правя с морковите и ябълката. Половината лимон нарязвам на ситни парченца. Останалата изцеждам върху зеленчука. Има два варианта: единият всичките зеленчуци да се смесят и да се овкусят заедно. Другият, който предпочитам, е най-отдолу на чинията да сложа цвеклото, върху него -морковите, следва – ябълката, магданоза и най-отгоре – орехите. Така е по-красиво, но въпрос на вкус.
Другите ми салати са туршии – парени пиперки, кисел патладжан и царска туршия, рецептите за които съм поместила през есента във „Фасул.бг“. Ще има и от традиционните мариновани гъби.
Предястия – Разядки:
Чеснова майонеза Необходими продукти: 6-7 глави чесън; 100 гр. зехтин; 1 филийка изцеден мокър бял хляб; сол на вкус. Приготовление: За да се обели по-лесно чесънът, слагам главите в един буркан и 10-20 пъти го разклащам интензивно. После люспите сами падат. Имам пресичка за чесън, която използвам за бързо и лесно смачкване на скилидките. Може това да стане и с изпитаното дървено хаванче – скилидки, сол и чукане докато „му се счупят кокалите“. Щом чесънът стане на каша, започвате да го бъркате като малко по малко му се капва зехтинът. След това се слага и филийката и се бърка, докато сместа стане гладка. За предпочитане е да се маже върху препечени филийки. Много е здравословно, особено по грипно-вирусно време. Препоръчително е да се приема с домашно червено вино.
Пастет с орехи и чесън Необходими продукти: 2 глави чесън; 1/2 ч. ч. сварен зрял фасул; 1/2 ч. ч. счукани орехови ядки; 30 мл олио; 2 с. л. отвара от варенето на фасула; 2 с. л. зелев сок; 2 с. л. сок от ошав; сол. Начин на приготвяне: Сварения фасул се смачква и се претрива през цедка, за да се отстранят люспите. Прибавят се почистения чесън, счукан със сол на вкус и ореховите ядки. Сместа се разбърква добре. Постепенно се налива олиото, като се бърка непрекъснато. След това се добавят фасулената отвара, зелевият сок и сокът от ошава. Получения пастет се разбърква, изсипва се в подходящ съд и се заглажда. По желание може да се украси с кисели краставички или моркови от туршия.
Лъжлив хайвер Необходими продукти: 1 ч. ч. грис; 1/2 ч. ч. зехтин; ½ ч. л. червен пипер; ½ ч. л. чер пипер – млян; 7-8 маслини; 1 глава стар лук (за предпочитане бял); 2-3 кисели краставички; лимон; сол на вкус. Приготовление: В 1 ½ ч.ч. подсолена вряла вода с непрекъснато бъркане изсипвате гриса и го бъркате, докато се сгъсти. Настъргвате на рендето лука и част от кората на лимона. Изчиствате от костилките маслинките и ги нарязвате на възможно най-ситничко. Същото правите и с краставичките и с половината лимон. С яко бъркане смесвате всички продукти. Опитвате на вкус. Поставяте в салатиера и по желание украсявате с краставички или червени чушки – туршия.
Тази година времето даде ръка, събрах и подредих много и различни гъби, с които ще направя три манджи: Праз с гъби Необходими продукти: 2 стръка праз; 2-3 големи глави лук; 500 гр гъби – всякакви; 1/2 ч.ч. олио; 1 винена чаша вино, без значение какво; сол; бахар; дафинов лист; чер пипер на зърна и млян. Приготовление: Почистените и нарязани на шайби праз и лук задушавам в олиото и малко водичка. Слагам гъбите, заедно с всички подправки. Като си пуснат сосче и заврат, наливам виното и намалявам огъня. Яденето къкри докато стане гъстичко. Много е вкусно.
Необходими продукти: 1 кисела зелка; 10-15 броя лозов лист; 100 мл олио; 200 г ориз; 1 глава лук; 100 г гъби; 100 г орехи; кимион; черен пипер; чубрица; зелев сок; сол. Начин на приготвяне: Задушават се в олиото и малко водичка ситно нарязаният лук, гъби и подправките. Слага се оризът малко да понабъбне и накрая нарязаните на ситно орехи. Вземат се листа от зелето и се оформят сарми, които се нареждат в тенджера – ред – зелеви, ред – лозови. Заливат се сармите с равни количества вода и зелев сок, притискат се отгоре с чиния и се варят на умерен огън.
Необходими продукти: 500 гр. бял боб; 1 гл. лук; 3 с. л. олио; 2 домата; 2 червени чушки; 1 морков; 200 гр. гъби (печурка); сол; червен пипер; гьозум и магданоз. Приготвяне: Бобът се залива със студена вода в тенджера и се оставя за 4-5 ч. да набъбне. Излива се първата вода и се налива нова. Слага се на котлона и се вари 30 минути. Добавят се нарязаните гъби, лук, морков, чушка, домати, олио. Вари се до готовност. Сервира се топла, поръсена с магданоз и за украса – лютива червена чушка.
Необходими продукти: 7-8 печени червени чушки; 600 гр. картофи; 1 глава лук; 2 моркова; 2 с. л. олио; сол; чер пипер; магданоз; брашно за овалване; олио за пържене. Приготвяне: Картофите и морковите се обелват и нарязват на парчета. Заливаме с гореща подсолена вода и варим до готовност. Излива се водата и с пресичка или вилица се намачкват. Добавя се нарязаният магданоз, черният млян пипер и сол на вкус. Разбърква се всичко добре. Печените и обелени чушки се пълнят с тази смес с чаена лъжичка. Овалват се в брашно и се пържат в сгорещеното олио. Слагат се върху домакинска хартия да попият мазнината.
Необходими продукти: 500 гр. сушени плодове – сливи, круши, ябълки, кайсии и др.; 100 гр. мед или захар; 2-3 листенца индрише или 1-2 пръчици канела. Приготвяне: Плодовете се измиват добре и се накисват със студена вода за около 12 ч. Плодовете се изваждат. Течността, в която са киснали се прецежда и отново се заливат плодовете. Варят се до омекване. Тогава се прибавя медът или захарта и се оставя до пълно изстиване.
Необходими продукти: 1 ч.ч. олио; 1 ч.ч. вода; 4 ч.ч. брашно; 1 ч. ч. захар; 1 бакпулвер; 800 гр. ябълки; 1 кафяна лъжичка канела; 1 к. ч. галета; 1 ванилия; ½ к.ч. пудра захар. Приготвяне: Брашното се смесва с бакпулвера. Към него се прибавят олиото и водата. Отделя се 1/4 от тестото. Останалата част се разточва и се слага в тавичка, предварително намазана с олио и набрашнена. Върху тестото се разстилат настърганите ябълки, разбъркани с канелата, захарта и галетата. Останалата част от тестото се настъргва на едро ренде върху ябълковата смес. Сладкишът се пече в умерена фурна. Когато е готов се оставя да изстине. Тогава се наръсва с пудра захар, смесена с ванилията и се реже на парчета.
Да ви е сладко!
Росица Ранчева