Вкуснотийки с нейно величество чушката

В разгара на сезона на чушките сме. Има ги навсякъде, всички видове и по джоба на всеки човек. Грехота е да не се уважи този отличен източник на витамин С. Освен това, няма нищо по прекрасно за уюта в дома, от аромата на печените чушки. Всякакви гозби – салати, предястия и основни ястия, безмесни и месни, могат да станат с чушките. Те за великолепно мезенце за силните напитки. Те са в основата на десетки видове пикантни туршии за зимата, да не говорим за лютеницата, за кьопоолуто и пр. и пр.

Чушките, както сладките сортове, така и лютите пиперчици произлизат от Централна и Южна Америка. Смята се, че са пренесени в Европа от Христофор Колумб, който подарил на испанската кралица Изабела семена от тях. Първоначално били използвани само зелените чушки, след това червените, а накрая – жълтите и оранжевите. Само 20 години по-късно този уникален, универсален зеленчук бил познат по целия стар свят. Хората започнали да ги използват за храна и подправка.  С търговска цел чушките започват да се произвеждат в Южните американски щати през 1925 г.

Сладките зелени чушки съдържат два пъти повече витамин С от портокалите,  докато червените и жълтите имат три или четири пъти необходимата дневна доза витамин C. Чушките съдържат също витамин В6, фитохимикали като ликопен и бета-каротин (предшественик на витамин А), фолат, калий и изобилие от фибри. В 100 г чушки се съдържат 13,2 г магнезий, 10 мг калций, 24 мг фосфор, желязо, ниацин, триптофан и захари. Характеризират се с много високо съдържание на цинк, което е два пъти повече от това в краставиците, марулите, тиквите и доматите.

Разбира се, най-хранителни са в сурово състояние. Могат да се консумират по всяко време на денонощието – натюр, в различни салати или напълнени със сирене, извара или кашкавал.

Тъй като през лятото за предпочитане са постните ястия, предлагам ви някои от моите домакински предпочитания. Най-много време отнема печенето им. Освен класическия начин – в чушкопек, върху скара или тенекия на открито, може и върху котлон, тъй като готвя на газ, за малки количества. Върху горелката поставям приспособление, което се продава за 2 лв. във всички магазини за домашни потреби. Това е тенекиено надупчено кръгче с дървена дръжка, което от години ми върши добра работа. При по-големи количества, във фурната на печката окачвам върху скарата чушките да висят, забодени от едната страна с кламери за дръжката, а другата – за скарата. Под тях задължително слагам тавичка, в която се събира водичката, която изтича от тях при печенето.  Всяка домакиня знае, че за да се обелят лесно, след изпичане чушките се задушават веднага или в тенджера с капак или в найлонов плик.

Салата от печени чушки

Опечените и обелени чушки с дръжките, подреждам в плитка чиния като рибки една до друга и овкусявам малко със сол. Заливам ги с дресинг от обелен и пресован чесън, лимонов сок или домашен ябълков оцет и зехтин. По желание посипвам със ситно нарязан пресен магданоз.  Към пиперките можете да прибавите нарязани домати и краставици.

Ако към 5-6 печени  и обелени чушки, много ситничко нарязани, прибавите 1-2 печени патладжана, също ситно нарязани и ги подправите със смлян чесън или чесън на прах, солчица и зехтин – получавате страхотна разядка. Зехтинът можете да замените с една кутийка трапезна майонеза. Получената вкуснотия можете да предложите върху препечени хлебни филийки – чудесна гарнитура към мастичка или узо на кристали.

Чушки бюрек

Продукти:
8 печени и обелени пиперки
4 яйца
200 г сирене; магданоз; босилек – 2-3 листенца по желание
чесън
сол
За панировката:
3 яйца
брашно; галета; олио за пържене
Приготвяне: Яйцата разбийте с вилица. Заедно с подправките, сложете в тиган със загрята мазнина. Бъркайте на слаб огън, докато започнат да се стягат. Добре е, след като сте махнали семето, чушките да останат целички, за да ги напълните със сместа. Ако ли не, разрежете ги по дължина, сложете от плънката по цялата им повърхност, загърнете ги до първоначалната им форма. Потопете чушките в брашно, яйце и галета и ги оставете за 20-30 минути в хладилника, за стегне панировката. Преди да се изпържат в силно загрято олио, отново потопете в разбито яйце. По този начин, безпогрешно, панирам сиренца, кашкавал, гъби и пр. В хладилника могат да останат едно денонощие. Могат да се сервират с различни сосове – млечно-чеснови, доматени и пр.

Пържени зелени чушки

4-5 бр. зелени чушки- най-добре „сиврия“
1/2 ч. л. сол
1 ч. л. соев сос
1/4 ч. л. захар
4 с. л. олио

Чушките се нарязват на квадратчета, запържват се в силно загрятата мазнина за 2-3 минути като се разбъркват. Добавя се солта, захарта и соевия сос, бърка се още 1 минута и се сервират.

Печени чушки с доматен сос

Продукти:
10-12 бр. чушки
500 г домати
1/3 ч. ч. олио
1 ч. л. сол
1 щипка захар
2 с. л. магданоз
2 глави лук
1 глава чесън

Приготвяне: Чушките се опичат и обелват. Лукът  и чесънът се задушават в олиото със сол и малко вода. Добавят се настърганите домати. Когато се сгъсти се слагат захарта и магданозът. Чушките се подреждат в голяма чиния и се заливат със соса.

Миш-маш с чушки

Продукти:

4 бр. чушки
3-4 бр. домати
200 г сирене
4 бр. яйца
магданоз
олио; сол

Приготвяне: Опечените и обелени чушките се нарязват на ситно и се запържват в сгорещеното олио, след което към тях се прибавя сокът от настърганите домати. Когато сместа почне да се сгъстява се слага намачканото сирене, бърка се 1-2 минути, докато се стопи сиренето и стане хомогенна смес. Изсипват се и разбитите яйца. Бърка се докато се сгъстят и яйцата. Преди  да се свали от огъня се слага нарязан магданоз.

Печени чушки по панагюрски

Продукти

8 бр. печени и обелени червени чушки; 4 с. л. зехтин; 2 с. л. брашно; 200 мл кисело мляко; сол; 1/4 връзка магданоз; 1/4 ч. л. черен пипер

Приготвяне: Чушките се нарязват на ивички по ширина. Поставят се да се запържат в силно сгорещения зехтин, след малко се добавя и брашното. След като се запържи до златисто се слага и киселото мляко. Ястието се посолява и задушава още 5-8 минути, след което се отстранява от огъня. Поднася се поръсено с нарязания на ситно магданоз и черен пипер.

Чушки „Сюрприз”

Продукти

5 бр. червени чушки – капия; 250 г майонеза; 100 г кашкавал; 100 г гъби; 50 г масло; 2-3 скилидки чесън; сол; черен пипер

Приготвяне: Чушките се изчистват от семето, разрязват се по дължина на две и се потапят за 1-2 минути във вряща подсолена вода. Гъбите се почистват, нарязват на ситно и се задушават в маслото и малко вода. Кашкавалът се настъргва на едро ренде и 2/3 от него се смесва с майонезата и гъбите. Сместа се подправя със счукания чесън, черен пипер и сол и се разпределя върху студените чушки. Поръсват се с останалия кашкавал и се запичат в силна фурна за 1-2 минути.

Пълнени чушки

Продукти

10-12 чушки – за предпочитане разноцветни; 250 гр. (чаена чаша) ориз; 2 моркова; 200-300 гр. гъби; 2-3 глави лук; 1 гл. чесън; 100 мл олио; връзка магданоз; 4-5 по-дребни домата; чер пипер – млян; сол

Приготвяне: Изчистете семето и дръжките на чушките, като внимавате да не ги разкъсате. Посолете малко вътрешността им. Задушете в олиото нарязания лук, чесън и морковите. След като променят цвета си, прибавете гъбите и измития ориз и бъркайте, за да не загорят. Прибавете 2 ч. ч. топла вода, солта, пипера и магданоза и продължете да готвите до полуомекването им. Напълнете чушките със сместа. Изрежете доматите за капачета и подредете в тенджера за досваряване. Захлупете ги с чиния и залейте с топла вода до ръбчето на чинията. Варете на слаб огън 20-30 мин. По желание при сервирането поднесете с кисело мляко.

Да ви е вкусно и усмихнато!

Роси Ранчева