Стара Загора – поредица документални филми в Къщата на архитекта

На 8 септември 2017 г. (петък) от 20:00 часа в Стара Загора, в Къщата на архитекта на ул. Сава Силов 37 ще бъде показан първият от поредицата документални филми на КинеДок – филмът „Кралицата на тишината“, Полша, 2014 г., режисьор: Agnieszka Zwiefka, 80 мин., със субтитри на български.  Глухо момиче от незаконна ромска махала бяга от бруталната реалност в един свой свят на ритъм, танц и въображение. 10-годишната Дениса е отцепена от обществото по много начини. Тя е нелегална жителка на цигански лагер в Полша, момиче в патриархална ромска общност и най-важното от всичко – не говори. Никой не я е диагностицирал със сериозни слухови увреждания. Дори децата от лагера я наричат „глупачката“, но Дениса е далеч от това определение. Тя просто има свой собствен свят – пълен с ритъм и танц. Откакто намира кутия с DVD дискове от Боливуд на боклука, Дениса се увлича по облеклото и танците на шеметните жени от индийските филми. Заедно с други деца от лагера тя се опитва да пресъздаде боливудските хореографии. Това е нейният начин да оцелее в живот, белязан от крайна бедност, агресивни атаки от съседите и заплаха от изгонване. Танците позволяват на Дениса да бъде каквато поиска, дори кралица, и да изрази, това което не може да изкаже с думи – радост, тъга и страх.

КинеДок е нов вид международна общност, уникален по вида си филмов клуб, алтернативна платформа за дистрибуция, свързваща почитателите и създателите на креативно документално кино. В третото издание на платформата, 16 документални филма от Централна и Източна Европа ще бъдат прожектирани на повече от 20 нетрадиционни локации във всяка от 8-те държави-участници: Чехия, Хърватия, Унгария, Полша, Румъния, Словакия, Норвегия и за първи път – България, с помощта на продуцентската и разпространителска компания „Активист 38“. Целта е да направи авторското документално кино достъпно за по-широка аудитория чрез прожекции и дискусии на нетрадиционни места, като поддържа симбиозата между публика (без която няма да има смисъл от създаването на документални филми) и създатели на документални филми (без които няма да има глас за хората, изживяващи интересни или трудни ситуации). Мотото – „Тези хора, тези проблеми, този жанр, тези места и тези държави не трябва да бъдат пренебрегвани!“. Проектът е организиран от Института за документално кино в Чехия (IDF) и подкрепен от Подпрограма МЕДИА на Програма „Творческа Европа“ на ЕС. Под формата на споделено преживяване, КинеДок изкарва филмовите прожекции извън рамките на традиционните кинозали и ги премества на по-разчупени места. Сред тях са както вече утвърдени мултифункционални пространства, в които регулярно се провеждат концерти, театрални и танцови спектакли, така и по-интимни и алтернативни места като клубове, кафенета, галерии, тавански помещения, спирки, параклиси и др. Филмите не само се прожектират на неконвенционални места, но и са съпътствани от срещи и дискусии в неформална обстановка на по питие със създателите и участниците в тях. Прожекциите на документалните филми са безплатни, като според локацията е възможно да се изиска вход, под формата на дарение в подкрепа на съществуването на мястото. Информация на https://kinedok.net/bg/screenings?place=438

За контакти: e-mail: contact.artarea@gmail.com тел.: 0886352273 – Райна Димитрова

Програма за Стара Загора:

Място : Къщата на Архитекта

08 септември 2017 (петък) – 20:00 ч. – КинеДок откриване с представител на Активист 38 с коктейл и прожекция на „Кралицата на тишината“ (2014, Полша, 80 мин.)

Събитие във фейсбук – http://bit.ly/2x01BM7

Вход свободен!

Изисква се предварително запазване на места на тел.: 0887450340!

15 септември 2017 (петък) – 20:00 ч. – „Кеймбридж“ (2015, България, 64 мин.)

Събитие във фейсбук – http://bit.ly/2wr6WhA

Вход с дарение: 5 лв. редовен (3 лв. за ученици с включен коктейл)

Изисква се предварително запазване на места на тел.: 0887450340!

Долни Цибър е голямо село в Северозападна България – най-бедният регион в целия Европейски съюз. 99% от селяните тук са цигани. Заради стремежа на местните хора към образование, медиите иронично са нарекли селото „ромския Кеймбридж”. Филмът проследява ежедневието там в продължение на една година.

22 септември 2017 (петък) – 20:00 ч. – „Пара над реката“ (2015, Словакия,Чехия, 83 мин.)

Събитие във фейсбук – http://bit.ly/2v13sP3

Вход с дарение: 5лв редовен/3лв за ученици с включен коктейл!

Изисква се предварително запазване на места на тел.: 0887450340!

Като парата, която тихо се появява и изчезва над течащата река, животът на всеки човек е също толкова преходен, което важи в особена степен за артистите. Краткотрайността на тяхната слава е основна тема в този документален филм, който дава поглед върху живота на трима застаряващи джазмени: тромпетистът Лацо Дечи, саксофонистът Любомир Тамашкович и контрабасистът Ян Янкехе, които бягат от съветско-окупираната Чехословакия на Запад, където звездите им изгряват до тези на най-известните музиканти в света. Меланхоличното настроение на филма, улавящ мъглявината на славата, точно преди тя да изчезне, е отразено в цялостния спокоен, съзерцателен ритъм на разказа.

29 септември 2017 г. (петък)  – 20:00 ч. – Нощ на изкуствата, прожекция на „Чичо Тони, тримата глупаци и ДС“ (2014, България, 86 мин.), дискусия с авторите Весела Казакова и Мина Милева

Събитие във фейсбук – http://bit.ly/2xdMBcP

Вход свободен!

Изисква се предварително запазване на места на тел.: 0887450340!

Филмът наднича зад кулисите на прочутата българска анимационна школа. Едни автори се ползват с привилегии, а други – като чичо Тони, създал Сънчо, „Лека нощ, деца“ и анимирал шедьоври като „Умно село“, „Де факто“ и „Тримата глупаци“, работил в тандем с Доньо Донев, остават в сянка.

 5 октомври 2017 г. (четвъртък) – 20:00ч. – „5-ти Октомври“ (2016, Словакия, Чехия, 50 мин., без диалог)

Събитие във фейсбук – http://bit.ly/2x0Qv9u

Вход с дарение: 5лв редовен/3лв за ученици с включен коктейл!

Изисква се предварително запазване на места на тел.: 0887450340!

След като научава, че може би му остават само няколко месеца живот, 52-годишният Ян Колар предприема скитническо пътешествие из Европа, без посока, със само един краен срок – 5-ти октомври. От бележките в дневника му и ежедневното търсене къде да прекара нощта, научаваме от какво бяга героят: страх, дискомфорт, трудни климатични условия и влошаващо се здраве. Реалността обаче продължава да му напомня какво предстои – операция с възможни фатални последствия.

13 октомври 2017 г. (петък) – 20:00 ч. – „Негодно за консумация“ (2017, Норвегия, 54 мин.)

Събитие във фейсбук – http://bit.ly/2wjAJJJ

Вход с дарение: 5лв редовен/3лв за ученици с включен коктейл!

Изисква се предварително запазване на места на тел.: 0887450340!

В заможна Норвегия, изхвърлянето на храна е огромен проблем без видимо решение. Група от четирима млади мъже решават да направят нещо, за да насочат вниманието към този проблем, да инициират социална промяна и политическа воля да се направи нещо по въпроса. Те планират 5-седмичен велосипеден тур от север на юг – около 3000 километра – огромно усилие, което ще изисква приемането на питателна храна по пътя. Проблемът е единственото им стриктно правило: Всяко хранене трябва да произлиза от хранителни отпадъци. Въпреки, че задачата изглежда трудна, по пътя им помагат много хора, на които им е писнало да виждат годна храна по кофите за боклук. Да опиташ „негодното за консумация“ никога не е било по-вкусно.