Уникална възможност си извоюва старозагорският ученик Иван Филев!
Новини от последния час!!! Иван Филев е с пълна стипендия!!!
Цитирам от сайта на Центъра… „С пълна стипендия в размер на таксата за участие в Space Camp Turkey 2017 са наградени:
Иван Филев, гр. Стара Загора – 100% стипендия https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSflyT4ChagnbKVDPpamoXf6EuOou0ZwC61j37UV4JAMfjX0_w/closedform
Старозагорецът Иван Филев, ученик в седми клас от Второ основно училище „Петко Рачов Славейков“ е един от 25-имата финалисти в конкурса за участие в програмата Space Camp Turkey. Резултатите са обявени преди дни на специална среща в Пловдив. Организатор на конкурса е Центърът за творческо обучение (ЦТО) http://spacecamp.cct.bg – официален и единствен представител за България.
Конкурсът за 2017 е обявен през октомври 2016 г. за ученици на възраст от 9 до 15 години и включва писане на есе (500 думи) или подготвяне на видео есе (5 минути) по една от следните три теми: Аз пътувам през „тунел“ на времето; Моята Земя след 300 години; Роботите – моите приятели.
Есето на Иван е на тема „Моята Земя след 300 години“.
Жури в състав: Люба Йорданова, Димитър Ангелов, Николай Василковски, Сезен Ходжа, Весела Люцканова, Георги Етъридж – Джио, Светлана Михайлова и Стефан Стефанов оценява и класира работите. Класирането дава право на участие в космическия лагер в Space Camp Turkey в град Измир, Турция. Сред първите 25 класирали се, чрез допълнително събеседване, се разпределят 3 пълни, 6 стипендии от 50% и 2 частични стипендии от 25%, с които лауреатите покриват разходите за пребиваване в лагера.
Досега старозагорци не са печелили толкова престижно място в конкурса.
Учебно-тренировъчният космически лагер Space Camp Турция се намира в квартал „Газемир“ в град Измир, на брега на Егейско море, на пет минути от международното летище Аднан Мендерес, на 15 минути с кола от центъра на града и на един час от световноизвестните забележителности Ефес, Домът на Дева Мария и църквата Свети Йоан Апостол. Той е един от трите космически лагера в света и един от двата в Азия. Свързан е със Space & Rocket Center в Хънтсвил, Алабама, САЩ. Открит на 12 юни 2000 година. Почетни гости на церемонията по откриването са американският астронавт Скот Карпентър (1925-2013) и Исмаил Акбай (1930-2003) – съдействал за създаването на лагера, американски учен, физик-инженер, специалист в НАСА, работил по проект „Аполо“ заедно с д-р Вернер фон Браун (1912-1977). В лагера досега са участвали над 160 хил. деца и възрастни от 50 държави. Разработените програми, свързани с космическата наука включват няколко варианта – двудневно извънземно приключение или петдневен космически лагер с роботика по време на учебната година или шестдневен международен летен лагер с опция за роботизирани класове. След преминаване на програмите в лагера учениците получават специален сертификат, който се цени високо в много училища и университети по света. Мотото на космическия лагер са трите стълба – Обучение, Екипна Работа и Технологии, върху които са съсредоточени всички занимания на децата и младежите. Програмата е предназначена за развиване на познания в науките астрономия, физика, математика, технологии, биология и други науки.
Космическият лагер Турция е признат за научна институция от турското министерство на образованието. Той също така е лицензиран в комисията за изучаване на космическите науки в Алабама, ръководството на Щатския космически и ракетен център. Член на няколко световни ученически организации.
През 2003 година за лагера заминават първите стипендианти от България. През 2006 г. започват разговори и през 2007 г. е учреден Центърът за творческо обучение (екипът му сега е от 13 човека), който се заема с организиране, популяризиране и провеждане на конкурса за стипендианти в Space Camp Turkey чрез мрежа от партньорски училища, спонсори и учители със съдействието на Регионалните управления по образование. Българската квота е от 60 до 100 деца всяка година. Общуването и обучението в лагера е на английски език. За 2017 година датите са 2-8 юли; 23-29 юли; 6-12 август.
През октомври 2016 г. е създадена общността „Възпитаниците на Space Camp в България“.
Пожелаваме на нашето момче да стане част от тази общност!
Снежана Маринова
Материалът е подготвен със съдействието на Гергана Райжекова от Центъра за творческо обучение, координатор на програмата Space Camp Turkey. Снимките са от сайта им.