Двама българи в номинациите за Наградите „Грами“
Днес /12 февруари/ на специална церемония в Лос Анджелис ще бъдат раздадени за 59-ти път световните Награди Грами.
Двама български музиканти участват в две от номинациите за наградите – цигуларят Веско Ешкенази и оперната прима Соня Йончева . Номинациите им са в категориите най-добро оркестрово изпълнение – за Петата симфония на Прокофиев, представена от Кралския Концертгебау оркестър под диригентството на Марис Янсон и за най-добър запис на опера за творческия екип на „Сватбата на Фигаро“.
Ето какво разказа Веско Ешкенази пред БНТ за номинацията на оркестъра, в който той е солист. „Записът на изпълнението е направен не в студио, а по време на концерт в Амстердам. Носи заряда на изпълнението пред публика и това е една от основните причини да попаднат сред претендентите за златния грамофон.“
Прочутото сопрано Соня Йончева е определена от списание „Вог“ като „най-ярката нова звезда на оперната сцена“. Йончева и нейните колеги Томас Хамсън, Кристиане Карг и Лука Писарони ще се борят за престижната награда Грами със „Сватбата на Фигаро“ от Моцарт. Соня е в ролята на Розина, графиня Алмавива. Дискът на „Дойче грамофон“ е записан с лондонския Камерен оркестър на Европа и хора на Ращат по време на летния фестивал в Баден-Баден. Диригент е канадецът Яник Незе-Сеген, който стана третият в историята музикален директор на „Метрополитън“ в Ню Йорк и наследи Джеймс Ливайн на пулта.
„Красивото пеене на Соня Йончева е главната причина публиката да слуша операта „Норма“ в „Ковънт Гардън“ този сезон“, написа за нея „Файненшъл таймс“. Немският „Ди цайт“ е дори още по-щедър на похвали: той я нарече „новата Мария Калас“.
34-годишната Йончева вече има редица престижни отличия, сред които и орден „Св. Св. Кирил и Методий“ I степен. Родена през 1981 г. в Пловдив, тя учи пиано и оперно пеене в родния си град; печели редица първи награди в конкурси. Заминава за Швейцария, където завършва класическо пеене в Женевската консерватория. През 2010-а Соня печели престижния оперен конкурс „Опералия“, дирижиран и организиран от Пласидо Доминго в миланската „Ла Скала“. Кариерата й стартира с ролите на Клеопатра от операта „Юлий Цезар“ на Хендел и Лейла от „Ловци на бисери“ на Бизе. Гласът й звучи в „Театро Реал“ – Мадрид, „Ла Скала“ – Милано, Национална опера – Прага, Опера Лил, Бруклинска музикална академия – Ню Йорк, а през 2014 г., броени седмици след раждането на сина й Матео, прави големия си пробив на сцената на „Метрополитън опера“, Ню Йорк.
Ние, от Долап.бг, винаги разказваме колкото се може повече за интересните събития:
Наградите „Грами“ са сред най-вълнуващите събития в календара на знаменитостите. На специална гала вечер се събират най-големите имена в музикалния бизнес, за да получат признания за приноса си към индустрията.
1. Първите награди „Грами“ са раздадени на 4 май 1959.
2. Наградите „Грами“ са второто най-гледано шоу след „Оскарите“.
3. Стиви Уондър, със своите 28 отличия, държи рекорда за най-много грамофончета, спечелени от соло изпълнител.
4. Шиниъд О’Конър е единственият изпълнител, отказал приза.
5. Мъпетът Елмо е носител на три награди „Грами“.
6. Рапърът Кание Уест има 21 отличия (повече от „Бийтълс“, Барбара Стрейзънд и Джеймс Тейлър взети заедно).
7. Въпреки че събитието е музикално, наградите „Грами“ са идеален момент звездите да покажат своя неповторим стил на обличане.
8. Куинси Джоунс е най-номинираният музикант със 79 номинации. Еминем е четвърти с 47, а Джей Зи и Бионсе са пети с по 42.
9. Лиан Раймс е едва на 14, когато печели награда „Грами“, което я прави най-младата печеливша.
10. Най-възрастният носител на приза е Джордж Бърнс, който го печели на 94 години.
Наградите „Грами“ (наричани и „Грамофончета“ на английски: Gramophone Award), се присъждат от Националната академия за звукозапис (National Academy of Recording Arts and Sciences – NARAS) на САЩ за изключителни постижения в музикалната индустрия. Връчването им е една от четирите годишни шоу програми за връчване на музикални награди в Съединените Щати, другите са Награди Билборд, Награди за Американска Музика и Рок Енд Рол Залата на Славата Встъпителна Церемония. Грами се счита за музикалния еквивалент на наградите Еми за телевизия, на наградите Тони за сцената и на наградите Оскар в света на филмите.
Както Оскарите, така и Грами, които към 2011 са разделени на 109 категории в 30 жанра музика, се присъждат чрез гласуване, а не по индекс на популярност, както се случва с Американските Музикални Награди и Музикалните Награди Билборд. След церемонията през 2011 NARAS преразглежда категориите за 2012 и ги намалява до 78. Крайната дата, за да се кандидатства за Грами, е 1 октомври на текущата година. По тази причина изпълнителите стратегически се стремят да издадат албумите си преди тази дата, за да могат да имат възможност да участват.
От 2000 г. поради нарастващото значение на пазара и на музикалната продукция в Латинска Америка, както и между латиноамериканското население на Съединените Щати, се стига до връчването на наградите Грами Латино. Тези награди, които понастоящем се разделят в 50 категории, имат като крайна дата 31 март всяка година и се връчват през септември.
Към февруари 2009 са били връчени 7 578 награди Грами. Въпреки това тя се счита от много хора за спорна награда, тъй като големи музикални икони като Куийн или Лед Цепелин никога не я получават, а Дейвид Боуи получава само една в цялата си кариера – за най-добър музикален клип.
Четирите най-престижни награди Грами са в обща категория, която не зависи от конкретния музикален жанр и се дават за:
Албум на годината се присъжда на изпълнителя и екипа, продуцирал цял музикален албум.
Запис на годината се присъжда на изпълнителя и екипа, продуцирал една песен
Песен на годината се присъжда на автора/композитора на песен
Най-добър нов изпълнител се присъжда на изпълнител, който през въпросната година е издал първи запис, с който е станал известен на публиката (това може да не е първият запис изобщо на този изпълнител)
Останалите награди се присъждат за изпълнение и продукция в специфични жанрове, както и за други приноси като художествено оформление и видео. Специални награди се присъждат за цялостен принос към музикалната индустрия.
Музей „Грами“ в Клийвланд, Мисисипи, САЩ отвори врати на 5 март 2016 година. Музей, посветен на „Грами“, има вече в Лос Анджелис. Този в Клийвланд също посвещава колекциите си на музиката от миналото, съвременната музика и бъдещето. Най-силен е акцентът върху уникалната музика, характерна за делтата на Мисисипи.
Уляна Кьосева