Нашият избор – две „К“ – книги и кино!

В края на една година традиционно се появяват класации, рейтинги, астро-прогнози, оценки и препоръки. Ние ви предлагаме съвсем неангажиращо, любителски, по приятелски десет филма, произведени през отминаващата година. Предлаганите заглавия имат редица престижни за филмовото изкуство номинации и награди, което все пак е гаранция за техните качества. Част от тях са създадени по книги! Ако прочетете и тях… ехе…! Пълна наслада! Надяваме се да ви е интересно и полезно! Понякога в разнообразието от предложения може да пропуснем на големия екран струващо си заглавие. Но не е безвъзвратно. Една част от филмите са включени в сайтовете за онлайн гледане, друга  – в сайтовете за изтегляне. Гледането на тези филми не е вредно за нашето здраве! Има опасност да направи почивката ни по-смислена! Все пак крайният избор е ваш! Използвали сме различни източници и информация  и от руския сайт AdMe.ru.

„Стив Джобс“ (Steve Jobs) –  биографична драма, световна премиера на 5 септември 2015 г. Режисьор Дани Бойл. Сценарий Арън Соркин по книгата на Уолтър Айзъксън, издадена на български през 2011 г.; в ролите Майкъл Фасбендър, Кейт Уинслет. Едва ли е необходимо да разказваме сюжета и да представяме кой е Стив Джобс. Но все пак – филмът е за взаимоотношенията, взаимоотношения между баща и дъщеря, между колеги, приятели, съдружници, за контактът на Джобс с публиката. Трудно се събират 640 страници в 122 минути, така че – четете, за да научите повече! Награди през 2016 г.: на Кейт Уинслет – на БАФТА и „Златен глобус“  за най-добра актриса в поддържаща роля; на Арън Соркин – „Златен глобус“ и „Сателит“ за най-добър сценарий и за най-добър адаптиран сценарий. Номинации – единайсет (11)!!! – в различни категории за престижните „Оскар“, БАФТА, „Златен глобус“, „Сателит“, „Емпайър“!

„Омразната осморка“ (The Hateful Eight) – американски уестърн, почти театрален похват – основното действие се развива в рамките на едно денонощие с връщане на спомени. Заплетен сюжет, напрежение, стрелба, цветист език, неочаквани обрати и неочакван финал! И много, ама много кръв!  Заедно с това чудесна камера, красива природа, великолепни актьори и музиката на Енио Мориконе!!!  Обяснимо – сценарист и режисьор е Куентин Тарантино! В ролите: Дженифър Джейсън Лий, Самюел Л. Джаксън, Чанинг Тейтъм, Кърт Ръсел, Уолтън Гогинс и други. При бюджет 44 млн. до средата на 2016 г. филмът реализира приходи почти 160 млн долара.  Три награди и девет номинации – „Оскар“, БАФТА и „Златен глобус“ за най-добра филмова музика; номинации за оператор, поддържаща женска роля, оригинален сценарий, най-добър филм! Струва си да се преживеят тези три часа филмово време (необичайна продължителност за съвременното кино).

„Големият залог“  (The Big Short) – жанрът е определян като биографичен, трагикомичен. Основа за сценария е книгата „Големият залог. Машината на Страшния съд отвътре“ от Майкъл Луис, издадена в България през 2010 г. Сюжетът е свързан с предизвиканата през 2008 година финансова катастрофа на американската икономика, повлякла и световна криза разказана чрез живота на няколко човека, успели да предвидят събитията. Режисьорът  и сценарист Адам Маккей заедно със съсценариста Чарл Рандолф получават „Оскар“, БАФТА  и „Емпайър“ за най-добър адаптиран сценарий. Актьорът Крисчън Бейл има „Сателит“ за поддържаща роля. Филмът има още 13 номинации за престижни награди. Сред актьорите са Стийв Карел, Брад Пит, Райън Гослинг. Филм-рекордьор в съотношение разход/приход – почти 1 към 5.

„Джой“ (Joy) – още една биографична драма с комедийни елементи. Семейна история за превръщането на Джой Мангано от самотна майка в бизнес-магнат. Противоречиви мнения на критиците. Сценарист и режисьор Дейвид О. Ръсел, съсценарист Ани Мумоло. В ролите Дженифър Лорънс, Даян Лад, която познаваме от „Палавата Роуз“, „Алис не живее вече тук“ и „Диво сърце“, Едгар Рамирес, Робърт де Ниро, Изабела Роселини, Брадли Купър, Дрена де Ниро (доведена дъщеря на Робърт де Ниро). Награда „Златен глобус“ и номинация за „Оскар“ за Дженифър Лорънс, номинация за най-добър филм при „Глобус-ите“ или общо четири награди и 18 номинации.

„Утеха“ (Solace) – режисьор Алфонсо Пойрът, в ролите Антъни Хопкинс, Колин Фарел, Мат Джералд, Джефри Дийн Морган, Аби Корниш и други. Разказ за ветеран-детектив от ФБР и неговата млада, амбициозна партньорка, които са принудени да разчитат на помощта на пенсиониран отшелник-аналитик за разплитането на пъзел от особено чудати серийни убийства. Три истории – една истина!

„Часът на героите“ (The Finest Hours) – Героична драма за спасителните действията на няколко мъже по време на буря, в основата е исторически факт от февруари 1952 , когато товарен танкер аварира близо до Кейп Код, Нова Англия с 32-ма на борда. Бреговата охрана се гмурва в разбеснелия се океан да ги спасява с екипаж от четирима. Създаден по романа на Майкъл Дж. Туджиъс и Кейси Шърман, „Часът на героите”, издадена в България през 2015 г. Сценаристи – Скот Силвър, Пол Тамъси, Ерик Джонсън. Режисьор – Крейг Гилеспи. В ролите – Крис Пайн, Кейси Афлек, Рейчъл Броснан, Холидей Грейнджър, Бен Фостър, Кайл Галнър, Ерик Бана и др.

„Наръчник за необвързани“ (How to Be Single) – Да търсиш подходящия човек в Ню Йорк не е лесно. Но може да е забавно! Кой не би искал да има подходящото сърце до себе си. Историята може да е показана и като комедия, както е в случая. Сценаристи – Дейна Фокс, Марк Силвърстайн и Аби Кон. Режисьор – Кристиан Дитер. В ролите – Дакота Джонсън, Ребъл Уилсън, Лесли Ман, Деймън Уейънс, Андърс Холм, Алисън Бри, Никълъс Браун, Джейк Леси и др.

„Шампиони. По-бързо, по-високо, по-силно“ (Чемпионы: Быстрее. Выше. Сильнее) – Три новели за три реално съществуващи личности, спортисти, шампиони – Александър Карелин – борба, Светлана Хоркина – спортна гимнастика и Александър  Петров – плуване. Самите спортисти са живи и здрави, участват в написването на сценария и участват в избора на актьори за ролите. Режисьор – Артьом Аксененко, сценарий – Емил Никогосян и Александър Маркин. В ролите – Сергей Бондарчук, Евгений Пронин, Кристина Асмус, Егор Корешков и други.

„Тръмбо“ (Trumbo) –  още един американски биографичен драматичен филм на режисьора Джей Роуч, сценарий Джон Макнамара. Филмът разказва за живота на холивудския сценарист Долтън Тръмбо (1905-1976) и за основа на сценария служи биографичната книга „Долтън Тръмбо“ на Брус Алегзандър Кук. Долтън Тръмбо е известен на света като носител на Националната литературна награда на САЩ за 1939 година за романа си „Джони грабна пушката” (издаден в България през 1983 г.). Бил е по-популярен сред съвремениците си с успешната си кариера на сценарист и с репутацията си на член на Комунистическата партия. Именно тази му слава го поставя в „черния списък” на Холивуд и му донася 18 месеца престой в затвора, след като отказва да отговаря на въпроси пред американския конгрес. Филмът и биографията, написана от Кук се фокусират върху живота на сценариста и начините, по които е успял да се измъкне от „черния списък”. В ролите – Брайън Кранстън (с номинации за „Оскар“, награда на БАФТА и „Златен глобус“ за най-добра мъжка роля), Хелън Мирън (номинация „Златен глобус“ за най-добра актриса в поддържаща роля), Даян Лейн, Луи Си Кей,  Кърк Дъглас и други.

„Г-н Холмс“ (Mr. Holmes) – действието на филма се развива през 1947 г., когато Шерлок Холмс е вече на преклонната възраст от 93 години и се е оттеглил от активната си детективска кариера. Живее във ферма в графство Съсекс с икономката си и сина й. Занимава се с отглеждане на пчели, по стар навик си води дневник и не желае да се примири с отслабващата памет. Макар да търси уединение, популярността на Холмс е причина изпадналите в беда да продължават да го търсят за различни разследвания. Залавяйки се обаче с още един нов случай, не очаква, че освен отговорите на детективската загадка, ще търси и тези, отнасящи се до живота, любовта, границите на човешкото познание. По излязлата през 2005 г. книга на Мич Кълин „А Slight Trick of the Mind“ (Лек мисловен трик). На български език издадена през 2015 г. от издателство Хермес. Сценарист – Джефри Хатчър. Режисьор – Бил Кондън. В ролите – Иън Маккелън, Роджър Алам, Хироюки Санада, Патрик Кенеди, Хати Морахан, Лора Лини, Филип Дейвис, Мило Паркър, Колин Старки и др.

Това е само предложение! Има още толкова интересни заглавия на книги и филми! Всички са край нас, до нас. Иска се само малко усилие, и желание! Струва си!

Снежана Маринова