14-ти маратон „Четяща Стара Загора“ – ПЪЛНА ПРОГРАМА


Event Details

  • Date:

ЧЕТИРИНАДЕСЕТИ МАРАТОН „ЧЕТЯЩА СТАРА ЗАГОРА”
Стара Загора, 2 – 30 април 2019

 Събитието се осъществява по инициатива на библиотека „Родина” в партньорство с РБ „Захарий Княжески” с подкрепата на Община Стара Загора, Радио Стара Загора, ТВ Загора, ИК „Жанет 45”, ИК „Изида”, ИК „Сиела”, изд. „Потайниче”, ИК „Колибри”, Регионален исторически музей, Къща музей „Гео Милев”, Къщата на Архитекта, Драматичен театър „Гео Милев”, Държавен куклен театър Стара Загора, книжарница „Хеликон”.

На 23 април (вторник) каним всички любители на хубавата книга – деца, ученици, студенти и възрастни, 
да участват в маратона „Четяща Стара Загора” на работното си място, в класната стая, в клуба, бизнес офиса или кварталното кафене, в семейна среда. 
Да се насладим заедно на удоволствието от четенето!

Участието в Маратона е нерегламентирано и доброволно. Състои се в четене на текстове от любими произведения, от произведения на даден автор или по избрана тема. Резултатите от Маратона ще бъдат илюстрирани на уебсайта на библиотека „Родина” и в социалните мрежи.

ХІV МАРАТОН „ЧЕТЯЩА СТАРА ЗАГОРА”

 1 – 30 април 2019 г.

ПРОГРАМА

В четенията с деца и ученици се включват поети, писатели, журналисти и библиотекари, актьори и общественици, детски клуб „Приятели на книгата” и Център за работа с доброволци при библиотека „Родина”, представители на общинската и областната администрация.Гости на старозагорци са писателите Марек Шинделка от Чехия, Мария КасимоваМоасе, Весела Николаева, Галин Никифоров, Деница Дилова, Неделчо Димитров , Катерина Хапсали, Таня Бенедити, Рашко Младенов, литературният историк и писател Катя Зографова, поетите Петър Чухов, Петър Краевски и Атанас Капралов, детските автори Явор Цанев, Кристина Славкова, Момчил Коритаров, Севдалин Генов.

В инициативите на „Четяща Стара Загора” се включват и старозагорските поети и писатели Таньо Клисуров, Мария Донева, Виолета Бончева, Никола Райков, Тихомир Точев, Таня Бенедети и др.

 1 април (понеделник)

 1 – 24 април, ДГ № 58 „Звездица”, кв. „Зора” – в удобно време по всички групи

Приказки четат каки и батковци на деца, секретарят на читалище „Зора”, кметският наместник. Балерината Ясена Колева запознава децата със сценария на балета Лешникотрошачката. Театър на маса; оцветяване на приказки; подари книга; драматизации; рисуване по приказката „Червената шапчица”. Мама чете, аз рисувам.

 ДГ № 20 „Мир”

Обявяване на дарителската кампания за събиране на детски книжки, които ще бъдат дарени на библиотека „Родина” – филиал „Митьо Станев”.

10:00 часа, Детски отдел на библиотека „Родина”

„Ханс Кристиан Андерсен – приказникът на всички времена” – мултимедийна презентация, литературна викторина. Литературно четене на приказки с творческо ателие за изработване на квилт.

18:00 часа, Къща музей „Гео Милев”

Среща с поета Петър Краевски и премиера на стихосбирката му „Хумус”.

 2 април (вторник)

Международен ден на детската книга

 НЧ Димитър Наумов 1908‘‘, с. Преславен

Обявяване на литературен конкурс за написване на стихотворение на свободна тема – без възрастови ограничения. Срок за приемане на творбите – 17 май 2019 г. Отчитане на конкурса и награждаване – в навечерието на 24 май 2019 г.

 ДГ № 66 „Детски рай“

Кампания „Дарете книга!” – ДГ № 66 „Детски рай” продължава събирането на книги за създаването на своя библиотека.

9:30, ДГ № 5 „Мечо Пух” – паметник „Бранителите на Стара Загора”

„Приказен поход”. Откриване на маратона на четенето в ДГ „Мечо Пух” – запознаване с историята на града и на паметника, прочит на разказ по темата, игри сред природата.

9:30 часа, ДГ № 29 „Славейче”

Празник на книжките. Гостуват филиал „Августа Траяна” на библиотека „Родина” и книжарница „Хеликон”. Четене на приказки, импровизирана книжарница, песни и танци, …

10:00 часа, Детски отдел на библиотека „Родина”

Литературно пътешествие с герои от приказките на Андерсен.  Творческо ателие за изготвяне на лапбук.

10:00 часа, Библиотека на НЧ „Изгрев – 1921”, с. Кирилово

„Деца, четат на деца” – верижно четене на откъси от любими произведения с ученици 1. – 4. клас.

 10:00 часа, ДГ № 10 „Светлина”

Регионална библиотека „Захарий Княжески” представя поредицата „Градът на скейтбордовете” с автор Мария Мартин и художник Ива Груева.

 10:30 часа, Библиотека на НЧ „Св. Климент Охридски – 1930”, с. Могила

„Бъди цветен и успешен” – четене и забавления с децата в читалищната библиотека.

11:00 часа, Централен военен клуб

Актьори от школата „Училище за театър” на Иван Калошев четат на децата от ДГ „Калина” към МО приказки в рими.

 11:15 часа, Детска градина „Знаме на мира”

Регионална библиотека „Захарий Княжески” представя поредицата „Градът на скейтбордовете” с автор Мария Мартин и художник Ива Груева.

13:30 часа, Библиотека на НЧ Димитър Наумов 1908‘‘, с. Преславен

„Любимата ми детска книжка” – литературно четене на ученици от ОУ „Бойчо Русев‘‘.

 18:00 часа, Къща музей „Гео Милев”

Литературна среща с поета Петър Василев.

 Библиотека на НЧ „Възраждане – 1927”, с. Калояновец

„Вълшебният свят на приказките” – литературно четене с викторина.

 3 април (сряда)

 09:00, ДГ № 5 „Мечо Пух”

„Стара Загора – град на поетите”. Посещение на къща музей „Гео Милев” и запознаване с имената и творчеството на старозагорски поети.

10:00 часа, Детски отдел на библиотека „Родина”

Детско утро „С приказките на Ханс Кристиан Андерсен” – прожекция на филма „Палечка”. Представяне на камишибай театър по приказка на Андерсен.

11:30 часа, Библиотека на НЧ „Пробуда – 1927”, с. Горно Ботево

Деца четат на деца приказки на Николай Райнов.

11:30 часа, Център за настаняване от семеен тип за деца в кв. „Три чучура – север”

Деца и гости четат от книгите „Нещата на които не ни учат в училище” на Емил Конрад и „Невидим” на Станислав Стойчев – Стан.

17:30 часа, Къща музей „Гео Милев”

ИК „Изида” и Библиотека „Родина” представят Марек Шинделка, един от най-младите, но най-награждаваните чешки автори, и книгата му „Картата на Анна“ – издадена по проект,  съфинансиран по програма „Творческа Европа“ (2019).

 4 април (четвъртък)

 10:00 часа, Детски отдел на библиотека „Родина”

„Добре дошла, Пролет!” – литературно четене с викторина и творческо ателие за изработване на картички с апликации.

10:00 часа, НЧ „Изгрев – 1921” – зала , с. Кирилово

„С приказки и краски”. Детски конкурс за най-бързо и изразително четене на откъс от непознат текст и за рисунка по българска народна приказка. Участват ученици от 1. – 4. клас.

 18:00 часа, РБ „Захарий Княжески” – зала първи етаж

Издателство „Колибри” гостува с представяне на Мария Касимова-Моасе и двете ѝ книги „Балканска рапсодия” и „Близки срещи със смесени чувства”.

 4 април (четвъртък) – 22 април (понеделник)

 13:30 часа, Дневен център „Св. св. Козма и Дамян”

Четем всеки ден от романа „Рали” на Стефан Дичев.

5 април (петък)

 09:00 часа, ДГ № 5 „Мечо Пух”

„Развитие на Речта” – упражнения по метода на Мария Монтесори и изработка на „Моята първа книжка” за всяко дете от групата.

10:00 часа, Детски отдел на библиотека „Родина”

„Пролетните празници в българския календар – Великден” – мултимедийна презентация, литературно четене, викторина и творческо ателие за изработване на великденска украса.

 8 април (понеделник)

9:30 часа, ДГ № 2 „Зорница“ (в ДГ № 24 „Радост”)

„Дядовата питка“ – театър на маса с 1. група.

9:30 часа, Филиал „Димитър Благоев” на библиотека „Родина”

„На гости в Дома на книгите”. Час на приказката с 5. група на ДГ № 66 „Детски рай”.

10:00 часа, Детски отдел на библиотека „Родина”

,,В дома на книгата” – гостуват децата от 2. група „Бърборани” на ДГ № 66 „Детски рай”.

10:00 часа, Библиотека на НЧ „Отец Паисий – 1947” в кв. „Зора”

Четем гатанки, рецитираме стихове с децата от ДГ „Люляк”.

 ДГ № 20 „Мир”

„В света на приказките” – родители от всички групи четат на децата любимите си приказки.

Природоматематическа гимназия „Гео Милев”

Учениците от 11.а клас четат от произведения на български автори.

8 април (понеделник) – 25 април (сряда)

16:00 – 18:00 часа, ДГ № 5 „Мечо Пух”

„Моята любима детска книга” – родителите по групи четат на децата откъси от своята любима детска книжка и я подаряват за библиотеката на групата.

8 април (понеделник) – 30 април (вторник)

 Природоматематическа гимназия „Гео Милев”

Учениците от 8. клас работят по проект „Пътят на книгата” – ръководител г-жа Екатерина Мирчева. Изработване на плакати на тема „Любими литературни герои”.

9 април (вторник)

9:30 часа, ДГ № 2 „Зорница“ (в ДГ № 24 „Радост”)

Стиховете, които научих в детската градина – с децата от 2. група.

 11:15 часа, ІІ ОУ „Петко Р. Славейков” – класни стаи на 1.а и 1.б класове

Учениците от 5.а клас гостуват на първолачетата от 1.а клас с „Час на приказката”, а седмокласниците подаряват книги на децата от 1.б клас.

 11:30 часа; 12:10 часа; 12:20 часа, ОУ „Христо Ботев”, с. Братя Кунчеви

„Деца четат на деца” – приказки за Хитър Петър четат учениците от 1. клас в подготвителната група на училището;

Учениците от 3. клас четат приказки на Ангел Каралийчев с децата от 1. клас ;

Приказки за Хитър Петър четат заедно учениците от 4. и 2. клас.

 12:25 часа, VI ОУ Свети Никола”

Литературно четене със състезателен характер с учениците от 5.а клас – ръководител Петко Танев, по любими произведения за деца на Дора Габе и Елисавета Багряна.

 16:00 часа, VI ОУ ”Свети Никола”

Среща разговор на второкласниците с учителката Мима Лечева – автор на книги.

18:00 часа, Къщата на Архитекта – ул. „Сава Силов” 37

ИК „Жанет 45” и Библиотека „Родина” представят новата книга на Петър Чухов „Достатъчно дълго” – сборник с проза (2019).

 18:00 ч., РБ „Захарий Княжески” – Руски център

Представяне на книга и филм за художника  Орлин Чуховски. С участието на Спас Мавров.

Библиотека на НЧ „Развитие – 1878”, с Дълбоки

Стартиране на маратона на четенето в с. Дълбоки с откриване на изложба „Книгите на три поколения” и четене на „Патиланци“ от Ран Босилек с децата от 2. клас на ОУ „Иван Мирчев”.

СУ „Христо Смирненски“ – кабинет 24

„Четене на верижка“ – четат  учениците от 2. клас.

 Природоматематическа гимназия „Гео Милев” – Зелената класна стая

Учениците от 11.в клас четат в часа на класа с г-жа М. Найденова откъси от произведения на любими автори.

10 април (сряда)

9:30 часа, ДГ № 2 „Зорница“ (в ДГ № 24 „Радост”)

Приказна щафета с леля Диди от филиал „Августа Траяна” на библиотека „Родина” и учители. „Трите хубави думички“ – драматизация на децата от 2. група.

13:00 часа,ОУ „Иван Мирчев”, с. Дълбоки

„Развитие на детективския жанр. Бележити представители”. Четене от произведения на Артър Конан Дойл и Едгар Алан По. Презентация, литературна дискусия и викторина. Гостуват НЧ „Развитие – 1878” с. Дълбоки и РБ „Захарий Княжески”.

16:00 часа, ДГ № 35 „Свобода”

Поетичен час с филиал „Димитър Благоев” на библиотека „Родина” и „Бабини приказки” от Дора Габе.

 16:30 часа, ДГ № 58 „Звездица” – в двора на градината

„Приказки в шевици” – участват деца от градината, читалище „Железник” и фолклорна формация „Настроение”.

 17:30 часа, РБ „Захарий Княжески” – зала първи етаж

Регионална библиотека „Захарий Княжески” и СНЦ „Пътуващите книги на Стара Загора” представят детската книга „Злостории” на Явор Цанев.

10 април (сряда), 17 (сряда) и 24 (сряда) април

11:00 часа, Библиотека на V ОУ „Митьо Станев”

„Ела чети, твори, играй с великденско настроение!” – деца от клубовете „Млад библиотекар“ и „Малкият принц“ четат книги с текстове за празника и творят великденска украса.

11 април (четвъртък)

8:50, 13:30, 16:15 часа, ІІ ОУ „Петко Р. Славейков” – класни стаи

Състезания за най-добър четец в 4.д, 3.а и 3.д клас.

Четене и илюстриране на любима приказка в 1в. клас.

9:30 часа, ДГ № 2 „Зорница“ (в ДГ № 24 „Радост”)

„Малки илюстратори”. Изложба от рисунки, вдъхновени от прочетени на децата приказки.

10:00 часа, ДГ № 7 „Светулка“ – в апартамента на група „Писана“

„Любимите детски книжки на моите родители“. Родители разказват за любимите книжки от своето детство и заедно с децата разглеждат илюстрациите, четат откъси от тях, споделят различни интересни случки от времето, когато са се учили да четат, как са се грижили за своите книжки, кои са любимите им литературни герои…

10:00 часа, ОУ „Георги Райчев“

Драматизации по приказки на ученици от 2.а пред ученици от 1.б клас.

10:30 часа, ДГ № 5 „Мечо Пух”

„Парад на буквите и приказните герои” – дискотека-карнавал и игри с букви.10:30 часа, VІ ОУ „Свети Никола”

Библиотека „Родина” представя художничката и писател Кристина Славкова и книжката й за деца „История с две въшки”, номинирана за наградата „Бисерче вълшелно” в категория „Изследователи” (2019).

10:35 часа,  ОУ „Кирил Христов“ – 5.а клас

Гостуват децата от 3. група „Приказки без край” на ДГ № 66 „Детски рай” с театрализираната приказка „Рожден ден в гората”.

11:30 часа, ДГ № 24 „Радост”

Драматизация на приказката „Болен здрав носи“ от ученици от 4.б клас на ОУ „Георги Райчев“ пред децата от ДГ № 24 „Радост”.

12:00 часа, ІІ ОУ „Петко Р. Славейков” – класни стаи на 1.г. клас и  4.г клас

„Деца четат на деца”. Учениците от 2.в клас четат приказки на децата от 1.г. клас.

Изразително четене по роли и драматизация на любими приказки представят учениците от 4.г клас пред гостуващите деца от подготвителната група на г-жа М. Славова.

 13:00 часа, ОУ „Иван Мирчев”, с. Хрищени

„Как се създават книжките” – ателие с учениците от 3. и 4. клас. на ОУ „Иван Мирчев” за изработване на книжки.

 14:00 часа, Библиотека на НЧ „Димитър Наумов – 1908”, с. Преславен

Библиотека „Родина” представя художничката и писател Кристина Славкова и книжката й за деца „История с две въшки”, номинирана за наградата „Бисерче вълшелно” в категория „Изследователи” (2019).

17:00 часа, ДГ № 7 „Светулка“

„Пролетна приказка“ – драматизация на приказката с участие на децата от първа група „Смехоранчета“ пред родителите.

 17:00 часа, ДГ № 66 „Детски рай”

„Пролетта пристига в стихове и рими“ – пролетен празник на децата от 2.а група „Слънчо“.

СУ „Васил Левски” – в класните стаи

„Приказки с неочакван край” на Джани Родари четат децата от 3.б клас.

Четене на басни и изработване на книгоразделители в 3.в и 3.г класове.

12 април (петък)

9:00 часа, ДГ № 66 „Детски рай”

„Добро утро с приказка“ във 2. група „Бърборани“ – родители четат на децата.

9:00 часа, V ОУ „Митьо Станев” – английски двор

Книжки за любимите си герои четат първокласниците.

9:30 часа, ДГ № 2 „Зорница“ (в ДГ № 24 „Радост”)

„И ние можем да ви разкажем приказка” – разказват децата от 3. група.

9:50 часа, ОУ „Георги Райчев“

„Нарисувай приказка“ – илюстрации към приказката „Косе босе“ от деца от подготвителната група и ученици от 4.а клас.

 10:30 часа, НЧ „Св. Климент Охридски”, с. Могила

Изнесена библиотека сред природата. Четене на приказки и рисуване на любими герои в местния парк. Изложба на рисунките и награди със сертификати за участие.

 10:30 часа, VI ОУ „Свети Никола”

Четене с разбиране на научни текстове от енциклопедии за деца от ГЦОУД – 4. клас, с ръководител Любка Трендафилова.

 12:00 ч., Детски отдел на РБ „Захарий Княжески”

Беседа за пътя на книгата и създаване на собствена приказка с 4.а клас от СУ „Васил Левски”.

 18:00 часа, РБ „Захарий Княжески” – тийн зона

Представяне на книгата „От Балкана до Дунав” и гостуване на двама от авторите ѝ Гавраил Гавраилов и Весела Николаева (ПУ „Паисий Хилендарски”).

 СУ „Васил Левски”

Руски народни приказки четат учениците от 4.б клас.

15 април (понеделник)

9:30 часа, ДГ № 66 „Детски рай”

„ Четем и се забавляваме“ – родители представят магията на книжките пред децата от 1. група „Мики Маус“.

10:30 часа, Клуб на пенсионера „Августа Траяна”

„Гражданските и интимните вълнения на Веселин Ханчев”. Литературно четене с филиал „Августа Траяна”на библиотека „Родина” по случай 100 години от рождението на поета. На клуба гостуват ученици от СУ „Христо Ботев”.

 10:30 часа, Клуб на пенсионера, с Дълбоки

„Мой роден край” – краеведска беседа и изложба от фотоси на исторически местности от областта.

13:30 – 17:15 часа, V ОУ „Митьо Станев” – класни стаи

„Пролет мила, животворна!“ – поезия за пролетта четат във всички четвърти класове.

 14:15 – 15:35 часа, ІІ ОУ „Петко Р. Славейков” – класна стая на 2.д клас

„Любимите книги на моите родители”. Конкурс за най-добър четец, книжен театър и разговор на учениците от 2.д клас с техните родителите за любимите книжки от детството им.

16:15 часа, ІІ ОУ „Петко Р. Славейков” – класна стая

„Ще ви прочета от любимата си книга” – четат децата от 4.д клас.

 18:00 часа, Къща музей „Гео Милев”

Литературно четене с гостуващи поети от СНЦ „Артпиерия” – Бургас.

СУ „Васил Левски”

Състезание „Чета и разбирам” във 2. и 3. клас.

15 април (понеделник) – 19 април (петък)

с. Дълбоки – Кметство, ВК „Шести май”, Потребкоп, Клуб на пенсионера, НЧ „Развитие – 1878”

Четене по работните места с приятели.

16 април (вторник)

9:30 часа, Детски отдел на Библиотека „Родина”.

Четат приказки с децата от подготвителната група на ДГ № 34 „Райна Княгиня”

9:30 часа, ДГ № 66 „Детски рай”

„Под гъбката“ – децата от 2.а група „Слънчо“ драматизират приказка пред децата от 1. група „Мики Маус“.

10:30 часа, VI ОУ Свети Никола”

Изразително четене на учениците от 6.а клас с ръководител Йорданка Мирчева пред децата от 2.а клас.

 11:00 часа, Училищна библиотека на VІ ОУ „Св. Никола”

„Вече сме големи и можем да четем”. Учениците от 1.е клас четат приказките за Хитър Петър.

11:15 часа, ІІ ОУ „Петко Р. Славейков” – класна стая на 1.б клас

„Деца четат на деца” – гостуват учениците от 2.в клас.

11:30 часа, VI ОУ „Свети Никола” – Актова зала

Библиотека „Родина” представя детския писател Никола Райков, автор на книги-игри, спечелили множество национални литературни награди, в това число и наградата „Бисерче вълшелно” в категория „Иноватори” за приказката-игра „Добросъците” (2017).

 

11:30 часа; 13:10 часа, ОУ „Христо Ботев”, с. Братя Кунчеви

„С мъдростта на бълтарския фолклор” – учениците от  2. клас четат пословици, поговорки и гатанки с децата от подготвителната група; с учениците от 6. клас.

12:00 часа, Професионална гимназия по електротехника „Г.С.Раковски“ – стая  212

Щафетно четене на откъси от художествено произведение;

Четене на избрани откъси от любими книги и споделяне на впечатления.

12:10 часа,Библиотека на НЧ „Христо Ботев”, с. Братя Кунчеви

„Магията на четенето” – с ученици от ОУ „Христо Ботев”.

 12:40 часа, , ІІ ОУ „Петко Р. Славейков” – класна стая

„Кой ще се справи най-добре?” – транслитериране на думи и словосъчетания в 6.б клас.

Четене по роли в 6.а клас. Гостуват учениците от 2.а клас.

13:30 часа; 16:15 часа; 17:55 часа, ІІ ОУ „Петко Р. Славейков” – класни стаи на 1.б клас, 4.б клас и 3.г клас

„Да почетем приказки заедно” – четат учениците от 5.б и 1.б класове;

„В света на литературата” – среща разговор на учениците от 4.б клас с Виолета Бончева, поет, писател и преводач;

Работилница за творческо четене и писане с участието на родители в качеството им на жури в 3.г клас.

13:30 часа, ІХ ОУ „Веселин Ханчев”

Библиотека „Родина” представя в 4. клас детския писател Никола Райков, автор на книги-игри, спечелили множество национални литературни награди, в това число и наградата „Бисерче вълшебно” в категория „Иноватори” за приказката-игра „Добросъците” (2017).

16:00 часа, VI ОУ Свети Никола”

Среща разговор на второкласниците с учителката Мима Лечева – автор на книги.

 16:00 часа, пенсионерски клуб „Севера“

„Да прочетем приказката заедно“ – учениците от 1.а клас на ОУ „Георги Райчев“ гостуват на пенсионерския клуб.

18:00 часа, Книжарница „Хеликон”

ИК „Сиела” и Библиотека „Родина” представят Деница Дилова и романа й „Безумецът от Таро” (2018).

Регионална библиотека „Захарий Княжески” – Детски отдел

„Четем в храма на книжките” – гостуват децата от 2.в и 1.б класове на ІІ ОУ „Петко Р. Славейков”.

Библиотека на НЧ „Развитие – 1878”, с Дълбоки

„Необятният космос“ – презентация и запознаване на учениците от 1. и 2. класове с науката астрономия.

 Библиотека на СУ „Христо Смирненски“

„В света на българското народно творчество“ – четат учениците от 3. клас.

 СУ „Васил Левски” – в класните стаи

Четене и илюстриране на любима творба в 4.а, 4.б, 4.в и 4.г клас.

 Природоматематическа гимназия „Гео Милев” – Зелената класна стая

Учениците от 7.б клас четат в часа на класа с г-жа М.Костова откъси от „Малкият принц“ на Антоан дьо Сент-Екзюпери.

16 април (вторник) – 18 април (четвъртък)

ОУ „Иван Мирчев”, с. Дълбоки

„Обичам да чета!”. Маратон в маратона за учениците от 5. – 7. клас с излъчване на победител.

 17 април (сряда)

9:00 часа, ОДЗ № 1 „Звънче“

„Приказка за първокласници“ – ученици от 4. клас на ОУ „Георги Райчев” четат приказки на децата от градината.

 9:00 часа, ДГ № 66 „Детски рай”

Ученици от IX клас при СУ „Максим Горки“ четат приказки на децата от 2.а група „Слънчо“.

10:00 часа, Училищна библиотека на VI ОУ ”Свети Никола”

Вътреучилищно състезание на второкласниците по изразително четене на откъси от любими детски произведения, четене по роли.

10:30 часа, ДГ № 5 „Мечо Пух”

„Буквичките аз обичам” – оцветяване на маркираната азбука с цветни тебешири в двора на детската градина.

 11:00 часа, Библиотека на V ОУ „Митьо Станев”

„Ела чети, твори, играй с великденско настроение!” – деца от клубовете „Млад библиотекар“ и „Малкият принц“ четат книги с текстове за празника и творят великденска украса.

 13:00 – 15:00 часа, СУ „Христо Смирненски“

Прочит на произведения от Артър Конан Дойл и Едгар Алън По и литературна дискусия. Презентация с викторина на тема: „Развитие на детективския жанр. Бележити представители”

Съвместна инициатива на РБ „Захарий Княжески”, Фондация „Етносвят България” и СУ „Христо Смирненски“.

15:00 часа, парк пред І ОУ „Георги Бакалов”

Читалищните секретари на селата Горно Ботево, Михайлово, Плоска могила, Памукчии и техни приятели четат стихове на Веселин Ханчев по случай 100 години от рождението му.

18:00 часа, Къща музей „Гео Милев”

Среща с поета Атанас Капралов и стихосбирката му „Приближаване до взрива”.

Библиотека на НЧ „Развитие – 1878”, с Дълбоки

„В чудния свят на приказките” с децата от предучилищната група на ОУ „Иван Мирчев”.

ІІ ОУ „Петко Р. Славейков” – Актова зала

Четене по интернет – търсене и сваляне на електронна книга, с учениците от 3.в клас.

 СУ „Васил Левски” – класна стая на 2.а клас

Вечер на Ран Босилек във 2.а клас.

Ревюта на любими книги със събеседване. Рецитиране на стихове от изучавани автори – в 5.б, 5.в и 5.г клас.

 СУ „Христо Смирненски“ – кабинет 31

Изразително четене и рецитиране на стихове за Великден и за пролетта с учениците от 5. – 8. клас.

 Природоматематическа гимназия „Гео Милев” – Зелената класна стая

125 г. от рождението на Бранислав Нушич. Учениците от 6.а и 6.б класове четат с г-жа Р. Джиновска откъси от неговата книга „Автобиография”.

18 април (четвъртък)

9:00 часа, ДГ № 66 „Детски рай”

„Приказни вълшебства – героите оживяват“ – с четка и боички рисуваме самички. Гостува леля Диди от библиотекая „Родина”.

9:30 часа; 10:00 часа, ДГ № 34 „Райна Княгиня”

„От приказка в приказка” – драматизация на три любими приказки с участието на децата от 2. група и 3-те подготвителни групи на петгодишните и шестгодишните деца;

„Азбука с животни и стихчета страхотни” – четене на приказки и стихчета от писателя Тихомир Точев в подготвителна група 6-годишните деца.

 10:00 часа, Детски отдел на РБ „Захарий Княжески”

Четат приказката „Ураганът и приказките” от книгата „Момче от въздух” на Радой Киров с деца от 3. и 4. група от Детска градина № 11 „Загоре”.

 12:00 часа, ОУ „Самара” – фоайе

Откриване на училищния маратон на четенето с изложба на книги „Моята приказна библиотека”.

 13:00 – 15:00 часа, ОУ „Иван Мирчев“, с. Дълбоки

Прочит на откъси от произведения от Артър Конан Дойл и Едгар Алън По и литературна дискусия. Арт-работилница за рисуване на фоторобот по словесно описание на образи от детективски романи. Професия „Полицай”. Място и роля в съвременното гражданско общество

Съвместна инициатива на РБ „Захарий Княжески”, НЧ „Развитие-1878” и ОУ „Иван Мирчев“ в с. Дълбоки, и Детска педагогическа стая при Първо РПУ.

13:30 ч., ІІ ОУ „Петко Р. Славейков” – класна стая на 2.б клас

„Сладкодумни страници” – четат ученици и родители.

14:00 часа, Филиал „Лозенец” на библиотека „Родина”

Четат приказки с учениците от  от 1.б, 3.а и  3.б клас на ОУ „Георги Райчев”.

Учениците от 5. клас четат по роли приказката „Котаракът в чизми”.

17:00 часа, ДГ № 66 „Детски рай”

„Чудният свят на приказките“ – викторина с участие на деца и родители от  3. група „Приказки без край“.

18:00 часа, Арт фоайе на Радио Стара Зогора

ИК „Сиела” и Библиотека „Родина” представят писателя Галин Никифоров и романа му „Тяло под роклята” (2018).

ОУ „Георги Райчев”

Представяне на авторска книжка с гатанки и илюстрации към тях на учениците от 2.в клас.

СУ „Христо Смирненски“ – кабинет 24

„Любими приказни герои“ – четат учениците от 4. клас.

СУ „Иван Вазов”

Конкурс за най-добър четец на творби от старозагорски творци.

СУ „Васил Левски”

Провеждане на конкурс за най-добър четец на творби от старозагорски творци.

19 април (петък)

9:00 часа, ДГ № 66 „Детски рай”

„В приказния свят с приказките на баба и дядо“ – с IV група „Бонбон“.

 10:00 часа, ДГ № 5 „Мечо Пух” – парк „Бедечка”

„Научихме и ще ви покажем” – всички деца от детската градина изпълняват край река „Бедечка” обичаи и традиции, свързани с Лазаровден и Цветница.

10:00 часа, ДГ № 34 „Райна Княгиня”

„Деца четат на деца”. Четат ученици от ОУ „Веселин Ханчев”, членове на клуб „Приятели на книгата” към Детски отдел на библиотека „Родина”.

 10:00 часа, ОУ „Самара”

Приказни герои на гости на 1. клас – четат децата от 2. клас.

 10:30 часа, Детски отдел на РБ „Захарий Княжески”

Четем и правим комикси с два класа от ІІ ОУ „Петко Р. Славейков”.

10:40 часа, VI ОУ „Свети Никола”

„Големите четат на по-малките” – изразително четене на ученици от 4.а клас с ръководител Павлина Мушникова на „Приказки от Шехеразада” пред деца от 1.а клас.

11:00 часа, Детски отдел на Библиотека „Родина”

Библиотека „Родина” представя на 3.в клас от СУ „Иван Вазов” детския писател Никола Райков, автор на книги-игри, спечелили множество национални литературни награди, в това число и наградата „Бисерче вълшелно” в категория „Иноватори” за приказката-игра „Добросъците” (2017).

 13:00 – 15:00 часа, ОУ „Георги Райчев“

Прочит на произведения от Артър Конан Дойл и Едгар Алън По и литературна дискусия. Презентация с викторина на тема „Развитие на детективския жанр. Бележити представители” с учениците от 5. – 7. класове.

Събитието е съвместна инициатива на РБ „Захарий Княжески”, Фондация „Етносвят България” и ОУ „Георги Райчев“.

 16:00 часа, ДГ № 17 „Знаме на мира”

Час на приказката с деца от клуб „Приятели на книгата” към филиал „Димитър Благоев”. Четат „Заю-Баю великденски” на Симеон Андреев и „Златното яйце” на Светослав Минков.

18:00 часа, Къща музей „Гео Милев”

Библиотека „Родина” и издателство „Потайниче” представят писателя Неделчо Димитров и романа му „Търговец на щастие” (2018).

 СУ „Васил Левски” – в класните стаи

Състезание по изразително четене на приказки в 1.б клас.

„Чета и рисувам” – илюстриране на любими детски приказки с учениците от 2.б и 3.г. клас.

„Чета и рисувам” – илюстриране на гатанки в 3.б и 3.в клас.

СУ „Христо Смирненски“

„Аз обичам да чета“ – посещение на ученици от 5. – 7.  клас в РБ „Захарий Княжески“.

20 април (събота)

17:00 часа, Библиотека на НЧ „Гранит – 1928”, с. Ново село

„Читателска среща” – представяне на най-новите книги в библиотеката и четене на откъси от книгите на Милен Русков.

22 април (понеделник)

9:30 часа, ДГ № 66 „Детски рай”

„Нашата зелена градина – това е „Детски рай“. Празник за Деня на Земята.

10:00 часа, Библиотека на НЧ „Развитие – 1878”, с. Дълбоки

„Четем заедно” – читатели на библиотеката и членове на читалището четат разкази на Чудомир.

10:00 часа; 11:00 часа, ДГ № 7 „Светулка“

„Подарявам ти моята любима книжка“ – размяна на книжки между децата от група „Буратино”. Родители четат приказки на децата;

“Вече можем да четем”. Децата от подготвителна група „Патиланци“, които вече могат да четат, четат приказки пред останалите деца.

 10:00 часа, V ОУ „Митьо Станев” – класни стаи на 1. клас

„Най-хубавите басни“ – изразително четене на басни във всички първи класове.

10:30 часа, ОУ „Георги Райчев”

„Специалните деца и приятели четат любими книжки” – с ученици със специални образователни потребности от 3. – 7. клас.

 10:30 часа, Кметство на с. Могила – заседателна зала

Четене на стихове и рецитал с децата от селото.

11:05 часа; 12:30 часа; 16:00 часа, ІІ ОУ „Петко Р. Славейков” – класни стаи на 1.д клас; подготвителна група и  2.г клас

Четат и илюстрират любима детска приказка децата от 1.д клас и родители;

„Дядовата книжка” – драматизация на ученици от ЦОУД 3. клас пред децата от подготвителната група.

„Книжен театър” във 2.г клас.

11:10 часа; 12:00 часа; 13:00 часа, ОУ „Самара” – във всички класове (час на класа); фоайе
„Пътуващата книга” – обмен на книги между съученици с представяне на последната прочетена книга;

„Сливи за смет” – драматизация на приказката на учениците от 2. клас;

Кръгла маса на тема „Моята любима книга“ с учениците от 7. клас. Ревюта на книги и дискусия.

 13:00 – 15:00 часа, ОУ „Георги Райчев

Прочит на откъси от произведения от Артър Конан Дойл и Едгар Алън По и литературна дискусия с ученици от 6. клас. Арт-работилница за рисуване на фоторобот по словесно описание на образи от детективски романи

Съвместна инициатива на РБ „Захарий Княжески”, Фондация „Етносвят България” и ОУ „Георги Райчев“.

 13:30 часа, в парка на с. Преславен

„Вечните  възрожденски стихове‘‘. Четене и рецитал  с ученици от 5., 6. и 7. клас на ОУ „Бойчо Русев”.

13:30 – 17:30 часа, V ОУ „Митьо Станев” – класни стаи на 3. клас

„Четене с разбиране“ – четат всички трети класове.

15:00 часа, Дом „Мария Терезия”

„Ще ви прочета от моята любима книга” – заедно с библиотечен филиал „Димитър Благоев”.

 16:00 часа, VI ОУ „Свети Никола”

„Да споделим магията на четенето” – привлeчeни родители на четвъртокласници четат откъси от детски романи пред децата си.

17:30 часа, Регионален исторически музей – ІV експозиционно ниво

Библиотека „Родина” и ИК „Колибри” представят Катерина Хапсали – журналист и писател, с най-новата ѝ книга „Сливовиц” (2019).

 17:55 часа,  ІІ ОУ „Петко Р. Славейков” – класна стая на 4.в клас

„Вечните любими юношески книги“ – читалня за деца и родители.

 ДГ № 7 „Светулка“ – в група „Радост”

„Любимите книжки от детството на мама и татко”. Обособяване на библиотечен кът с книжки, дарени от родителите. През седмицата баби и майки на децата ще им четат от тях.

 ДГ № 20 „Мир”

Специален гост на децата от детската градина е детския поет Тихомир Точев с книжката си „Азбука с животни и стихчета страхотни”.

СУ „Васил Левски” – в класните стаи

„Небивалици” на Доналд Бисет четат децата от 3.а клас.

Препис и илюстриране на приказка с децата от 1.а и 1.в клас.

„Да надникнем в мъдрите книжки” – пословици, поговорки, гатанки и афоризми за книгата четат първокласниците от 1.б и 1.в. клас.

„Да съчиним приказка по дадено начало” – с учениците от 2.а и 2.г клас.

Съчиняване на приказка по даден герой и издаване на книжка – 2.а и 2.в клас.

Илюстриране и коментар на изучавани творби – в 5.а, 6.б и 6.д клас.

Природоматематическа гимназия „Гео Милев” – Зелената класна стая

Творчеството на Елин Пелин – презентации на учениците от 7.а и 7.б класове.

Откъси от любими книги и „История славянобългарская” на Паисий Хилендарски четат в 10.г  клас с г-жа Св. Баджакова и в 10.б клас с г-жа Ст. Стойчева.

Пенсионерски клуб, с. Калояновец

„Поетите на Стара Загора” – литературно четене на членовете на пенсионерския клуб и членове на НЧ „Възраждане – 1927”, с. Калояновец

22, 23 и 24 април (вторник, сряда, четвъртък)

10:00 ч., Детски отдел на РБ „Захарий Княжески”

Четат приказката „Ураганът и приказките” от книгата „Момче от въздух” на Радой Киров с децата от подготвителните групи „Слънце“ и „Мики Маус” на ДГ № 7 „Светулка“.

23 април (вторник)

Световен ден на книгата и авторското право

8:00 – 9:00 часа,  Книжарница „Хеликон”

Откриване на общоградския Празник на книгата и четенето, част от програмата „Четяща Стара Загора”.

8:00 часа, ДГ № 34 „Райна Княгиня” – фоайе

„Добро утро с приказка” – родителски маратон на четенето.

Викторина „Приказки любим” – участват деца от 2. група, ПГ-5 г. А и  Б, ПГ-6 г.

Изложба „Моята любима приказка” – рисунки на деца от ПГ-5 г. А и Б, и ПГ-6 г.

8:15 часа, ІV ОУ „Кирил Христов”

„Пътешествия с приказки” – ученици от 3. клас четат приказки на ученици от 1.а до 1.д клас.

9:00 часа; 09:15 часа, ДГ № 7 „Светулка“в апартаментите на група „Зайо Байо“ и на група „Звездичка”

Антон Стаматов, председател на Родителския актив, чете на децата от група „Зайо Байо”приказката „Вълкът и седемте козлета“;

Моника Братова – родител от група „Звездичка”, чете на децата приказката „Под гъбата“.

9:30 часа, ДГ „Люляк“ в кв. Зора

Четене на приказки и разговор за мечтите.

9:40 – 11:20 часа, ОУ „Самара

Кръгла маса на тема „Моята любима книга” с учениците от 5. клас. Ревюта на книги и дискусия.

 10:00 часа, филиал „Митьо Станев” на библиотека „Родина”

„Книжки за всички деца” – децата от ДГ № 5 „Мир” подаряват на библиотеката книжките, събрани от обявената на 1 април в детската градина дарителска кампания.

 10:00 часа, Библиотека на НЧ „Развитие – 1878”, с. Дълбоки

„Днес аз съм библиотекар“ – с ученици от 1. клас на ОУ „Иван Мирчев”. Запознаване с библиотеката. Четене на приказката ,,Братята с лъвските сърца“.

 10:00 часа, Детски отдел на РБ „Захарий Княжески”

Мария Донева чете на децата от ДГ № 5 „Мечо Пух”.

10:00 часа, ДГ № 58 „Звездица”, кв. „Зора”

Празник на книгата. Децата от градината гостуват на читалище „Железник”.

 10:00 часа, ДГ № 66 „Детски рай”

ДГ № 66 „Детски рай” открива своята библиотека. Специален гост е детският автор Севдалин Генов с новата си книжка „Лети, лети… слон”, номинирана за наградата „Бисерче вълшелно” в категория „Изследователи” (2019).

10:00 часа, ІХ ОУ „Веселин Ханчев” (в базата на ПГ по механотехника и транспорт „Никола Й. Вапцаров”)

Децата от 2.б клас четат номинираната за наградата „Бисерче вълшебно” (2019 г.) книжка „София и хвърчащото креватче”. Среща с автора й Момчил Коритаров.

10:30 часа, НУ „Зора“

„Кой е авторът на тази книга и други забавни въпроси” – четене по класове.

11:00 – 16:00 часа, пред книжарница „Хеликон”

Хепънинг на книгата и четенето с участието на детски градини, училища, творци и граждани. Гостуват детските автори Севдалин Генов, Момчил Коритаров, Никола Райков, актьорът Рашко Младенов и др.

11:00 часа, ІV ОУ „Кирил Христов”

Библиотека „Родина” представя детския автор Севдалин Генов и новата му книжка „Лети, лети… слон”, номинирана за наградата „Бисерче вълшелно” в категория „Изследователи” (2019).

11:00 часа, Клуб на пенсионера в кв. „Зора”

„Сподели с нас“ – донеси любима книга, доведи приятел, сподели прочетена мисъл!
Отбелязване на 100 г. от рождението на Веселин Ханчев в деня на маратона.

12:00 часа, ОУ „Самара” – фоайе

Откриване на изложба от рисунки на тема „Моят любим приказен герой”.

12:40 часа, ІІ ОУ „Петко Р. Славейков” – класна стая на 7.а клас

Ученеците от 7.а клас представят есето ,,Не съди книгата по корицата“ пред гостуващия 6.д клас. Четат най-добрите четци от двата класа.

13:00 часа, Младежки дом

Верижно четене на „Баладично пътуване” на Христо Фотев.

 13:10 часа, ОУ „Христо Ботев”, с. Братя Кунчеви

Драматизация на разказа „Изкласил” на Чудомир с учениците от 6. и 7. клас.

 13:30 часа, в парка на с. Преславен

Четене и драматизация на приказката „Умен цар – силна войска” от децата на клуб „Изворче вълшебно‘‘ при 4. клас на ОУ „Бойчо Русев”.

13:30 – 17:30 часа, V ОУ „Митьо Станев” – класни стаи на 2. клас

„Приказен свят“ – четат всички втори класове.

14:30 часа, Дом „Теофано Попова”

Колективно четене на произведения от Ботев, Вазов и Яворов.

15:10 часа, СУ „Максим Горки” – стая 217

Библиотека „Родина” представя в 4. класове детския писател Момчил Коритаров и дебютната му книжка „София и летящото креватче”, номинирана за наградата „Бисерче вълшебно” (2019 г.)

16:00 часа, Филиал „Димитър Благоев” на библиотека „Родина”

„На кафе и чай в моята библиотека”. Читатели на библиотеката от третата възраст четат поезията на Иван Гранитски, разкази на Йордан Йовков и др.

 17:30 часа, Регионален исторически музей – ІV експозиционно ниво

„Роля след роля, пътуване след пътуване, до… „последен дух”!

Литературна вечер с театралния и филмов актьор Рашко Младенов и автобиографичната му книга „До последен дух” (2018).

Организира: ИК „Жанет 45” и Библиотека „Родина”

 ОУ „Отец Паисий”, с. Калояновец

„Да се посмеем с разказите на Чудомир” – четат ученици и членове на НЧ „Възраждане – 1927”.

 СУ „Поп Минчо Кънчев” при Затвора – Актова зала

Щафетно четене на приказки, предания и легенди на етносите с учениците от 1. – 4. класове.

Представяне на откъси от романите на Богомил Райнов по случай 100-годишнината на автора от ученици от 9., 10., 11. и 12. клас.

СУ „Васил Левски” – в класните стаи

Български народни приказки четат децата от 1.в клас.

Книжки самоделки четат учениците от 2.а клас на първокласниците.

Вълшебни приказки четат във 2.б и 2.в клас.

Приказки на  Ран Босилек четат във 2.г клас.

Илюстриране на приказките „Небивалици” на Доналд Бисет – в 3.а клас.

„Истински се вижда само със сърцето“ – презентация за автори на детски книги и цитати от любими творби – в 6.а, 6.в и 6.г клас.

Учениците от 11.а.клас четат „Гераците” на Елин Пелин.

18:30 часа, РБ „Захарий Княжески” – зала първи етаж

Представяне на книгата „Практическо помагало за самозадвижване на жизнената енергия” на Таня Бенедeти.

24 април (сряда)

8:50-10:20 часа, ОУ „Самара

Кръгла маса на тема „Моята любима книга“ с учениците от 6. клас. Ревюта на книги и дискусия.

9:00 часа, ДГ № 7 „Светулка“в апартамента на група „Радост”

„Любими герои от приказки“ – оцветяване и рисуване на любими герои от приказки и подреждане на изложба.

9:00 часа, ДГ № 7 „Светулка“

Децата от група „Звездичка“ драматизират приказките „Дядо и ряпа“, „Косе Босе“ и „Пиле и пате“ пред родители.

10:00 часа, V ОУ „Митьо Станев” – Актова зала

Библиотека „Родина” представя в 4. клас детския писател Момчил Коритаров и книжката му „София и летящото креватче”, номинирана за наградата „Бисерче вълшебно” (2019 г.)

10:00 часа, ДГ № 7 „Светулка“

Децата от група „Дъга” драматизират приказката „Ежко Бежко и Зайо Байо” и приказката „Неволята учи” пред децата от група „Радост“.

10:10 часа, Професионална гимназия по механотехника и транспорт „Никола Й. Вапцаров”

„Човекът в разказите на Елин Пелин” – четене с дискусия в 11.а клас.

 10:30 часа, СУ „Поп Минчо Кънчев” при Затвора – Актова зала

Прочит на произведения от Артър Конан Дойл и Едгар Алън По и литературна дискусия. Презентация с викторина на тема: „Развитие на детективския жанр. Бележити представители”. Участват ученици от 5. – 12. клас.

Събитието е съвместна инициатива на РБ „Захарий Княжески”, Фондация „Етносвят България” и Затвор – Стара Загора.

 12:00 часа, ОУ „Самара” – във всички класове

„В приказният свят на Ангел Каралийчев”.  Кътове с книги на Каралийчев и четене на текстове от негови произведения.

 13:30 часа, НЧ Димитър Наумов 1908‘‘, с. Преславен

Конкурс за млади таланти на сцената на читалището.

 13:30 часа, ДГ № 31 „Слънце”

„Деца четат на деца” – четвъртокласници от VІ ОУ „Св. Никола” четат приказки на децата от градината.

 13:30 – 17:30 часа, V ОУ „Митьо Станев” – класни стаи на 2. клас

„Приказки от приказния свят“ – четат всички втори класове.

 16:00 часа, ДГ № 8 „Българче”

„Деца четат на деца” – четвъртокласници от VІ ОУ „Св. Никола” четат приказки на децата от градината.

16:30 часа, Филиал „Димитър Благоев” на Библиотека „Родина”

„Прочети и сподели” – ученици от среден курс, читатели на библиотеката, четат откъси от любими книги.

 18:00 часа, Арт фоайе на Радио Стара Загора

Международен ден в памет на жертвите на Арменския геноцид:

Старозагорска премиера на „Световете на Яворов” (2019) и среща с авторката – литературния историк Катя Зографова.

Организират: Библиотека „Родина” и арменската общност в Стара Загора.

 ДГ № 20 „Мир”

„Аз съм приказен герой” – карнавал на приказките.

Природоматематическа гимназия „Гео Милев” – училищна библиотека

Митове и легенди четат учениците от 5.а и 5.б клас.

25 април (четвъртък)

10:00 часа, ДГ № 7 „Светулка“ – в салона по физическо възпитание

„Уроци по вежливост“ ще представят децата от група „Бамсе“ пред деца от група „Мики Маус“ и група „Слънце“.

10:00 часа, Училищна библиотека на VI ОУ „Свети Никола”

Изразително четене на откъси от поредицата за Лили Чудото на Книстер на ученици от ГЦОУД – 2.г и 2.д клас на литературната игра „Стоп”; беседа върху проблематиката и героите.

11:00 часа, Етносвят България

„Великденски разказвачи – български традиции и обичаи”. Съвместна дейност на „Етносвят България“, ОДЗ № 1 „Звънче“ и ученици от 4.клас на ОУ „Георги Райчев“.

13:30 часа, в парка на с. Преславен

„Шарен Великден”. Четем и рисуваме с учениците на ОУ „Бойчо Русев‘‘.

16:00 часа; 17 часа, ДГ № 7 „Светулка“

Третокласниците Пламена Стоянова и Цветина Филипова – бивши възпитаници на група „Мечо Пух”, четат на децата „Заек и костенурка” по Жан дьо Лафонтен и украинската приказка „Славейчето“;

Представяне драматизацията на приказката „Палачинки повече от тринки“ от децата на група „Радост“ пред родители и близки.

ДГ № 20 „Мир”

„И ние сме били деца” – представяне на драматизации на приказки от родителите на децата.

СУ „Васил Левски”

„Познай приказката” – игра презентация в 1.а клас.

„Мери Попинз” на Памела Травърз четат в 4.б клас.

30 април (сряда)

10:00 часа, Библиотека на НЧ „Развитие – 1878”, с. Дълбоки

Награждаване на най-четящите деца от с. Дълбоки.

12:30 часа, VI ОУ „Свети Никола” – кабинет по музика

Литературно-научна викторина под надслов: „И над книгата унесен родна реч ми пак шепти…” с учениците от 6.а и 6.г класове с ръководители Антоанета Христова и Йорданка Мирчева.